Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Fanouškové v ČR. Hulváti nebo féroví lidé?

Ostatní - Fanouškové v ČR. Hulváti nebo féroví lidé?

Fanouškové v ČR. Hulváti nebo féroví lidé? © fotbalportal.cz - Malý chuligánek

8

Líbilo se

18.03. - EXKLUZIVNĚ Už jsme si zvykli na to, že Češi jsou jedna z nejvíce fanouškovských zemích na světě! A to i přesto, že naši fotbalisté ani hokejisté zdaleka nepředvádějí takové výkony jaké bychom od našich sportovců očekávali. Pryč jsou doby Nedvěda, Jágra a dalších populárních sportovců, kteří už jsou za zenitem. Jsme na rozcestí a musíme čekat na nové vycházející hvězdy tipu Tomáše Necida či Martina Erata.

Slovo fanoušek původně vzniklo z anglického slova fanatic (jak příznačné, že?). Dostupná literatura nám prozradila, že fanoušek je synonum pro osobu, která projevuje náklonost k nějakému konkrétnímu subjektu (například ke sportovnímu mužstu, hudební skupině nebo například k určité lidské činnosti). Věříme tomu, že původ slova fanatic není v žádném případě spojen s náhodou. Sami jste se jistě na vlastní oči přesvědčili (buď v televizi nebo na stadionu), že něktěří „fandové“ projevují sou náklonnost takovým způsobem, že to hraničí s porušením lidských práv a morálních přesvědčení. V některých podobách dokážou tito lidé v záplavě emocí a také davového šílenstí obětovat k projevům své podpory téměř vše!

Jací jsme jako fanouškové? Máme nějaká nepsaná pravidla, která bychom měli společně dodržovat? Naše redakce provedla menší rozbor, aby zjistila, zda-li jsou Češi opravdovými fanoušky či nikoliv.

Pohodlí nebo ne?

Kladli jsme si otázku zda-li se opravdový fanoušek pozná dle míry svého angažovanosti. Je větší fanoušek ten, který je schopen přejet půlku republiky jen kvůli tomu, aby viděl svůj oblíbený mančaft či je to člověk, který v teple svého domova sleduje pravidelně všechny přenosy, vysílané v televizi? Útulnost vašeho domova vám přinese specializovaný eshop Sedačky.CZ, www.sedacky.cz. Pravděpodobně si většina z vás řekne, že v představu opravdového fanouška splňuje první případ. Ovšem ne každý si dnes může dovolit vynakládat takové náklady jako je cena lístku, dopravu atd. Proto se domníváme, že i druhý případ fanouška je správný.

Násilí ne! Povzbuzování ano!

Ve spojení s násilím ve sportovním prostředí se můžete setkat s pojmem hooligans či rowdies, které jsou v současné době velmi dobře známy.

Hooligan je pojmem, užívaným pro popis asociálních aktivit fanoušků u profesionálních fotbalových klubů. Pojem hooligan byl později použit jako všeobecný popis pro jakékoliv kriminální či výtržnické chování.

Hooligans, jehož počeštění výraz je „chuligán“, označujeme za radikální fanoušky, především z fotbalových stadionů. Tento pojem má své kořeny v Anglii, který původně označoval gangy nebo výtržníky. Původ slova pravděpodobně vznikl irské slova hooley, tedy výraz, kterým je označována divokost. Dalším možnost vzniku slova plyne z příjmení imigrantské rodiny Hooliganů (Williams and Wagg, 1991), která v Londýně proslula v 19. Století pro své abnormálně agresivní chování, když terorizovala území East Endu.

Zastáváme názor, že fandit se má s „rozumem“. Jak jinak mají chodit na fotbalové zápasy celé rodiny, když pro ně není na stadionech bezpečno a leckterý fanoušek dokáže vypustit pár nevybíravých slov? Opravdový fanoušci se dle našeho názoru dají najít opravdu všude v celé České republice. Poznáte je podle toho, že se s vámi dokáží bavit o svém klubu slušně a také s vámi budou hodiny a hodiny diskutovat nad tím, proč jej právě ten jejich klub tím nejlepší klubem na celém světě.

/ fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
sweho - 20.03. Odpovědět

Zdravím
Mám na dnešní den velmi zajímavý zápas.
Naprostá 100% jistota. Zápas dám dnes zdarma.
info zde:

http://freto.blog.cz/

sweho
Voky - 19.03. Odpovědět

Joo Feynord Smajlík 3

Voky
Recoba - 18.03. Odpovědět

proc je tam tenhle obrazek?Feyenoord pokud vim nehraje Gambac ligu

Recoba

....jde o význam řekl bych

Tavares96

V každym týmu jsou dobrý fanoušci i ty špatní. Ale zase to tu neni tak strašný jsou i horší země ale mohla by se tu zvětšit návštěvnost (jenom Sparta , Baník , Slavie a Bohemka maj pěkný návštěvy)

Ericsson
Riviera - 18.03. Odpovědět

To je zas téma ... ať je fanoušek takovej nebo makovej, komenty typu, že čeští fandové jsou debilové si raději nechte uschovány v hlavě.
Většinu lidí téma "hooligans" nechápou, nechtějí ho vysvětlit, tak si ho vysvětlí podle sebe. Zdaleko o tom neví všechno.
Že na českých stadionech není bezpečno??? Tak to by jste měli vidět v Polsku, Argentíně, Brazílii atd. ... tady to je pohoda.
Jinak autor článku asi hokej moc nesleduje, jestli zrovna Martin Erat je vycházející hvězda, no to nevim ... ale beru to jako příklad..

Riviera
Srnek - 18.03. Odpovědět

ty hooligans samozřejmě :D

Srnek
Srnek - 18.03. Odpovědět

Sou to debilové. Zdár

Srnek
centos - 18.03. Odpovědět

Nevidím nic špatného na tom, že si dobrovolně dají přes hubu a nezatahují do toho jiné lidi.

centos
centos - 18.03. Odpovědět

"Hooligan je pojmem, užívaným pro popis asociálních aktivit fanoušků u profesionálních fotbalových klubů."

Boxeři a jiní lidé provozující bojové sporty také vykonávají asociální aktivitu?

centos

Tan klouček s fakáčem je Smajlík 18

Waldemard

pěkně stará Smajlík 18 dneska už mu bude klepat na plnoletost :D

Fanda fotbalu :-)

..... fanoušci v česku ? kromě Sparty,Slavie a Baníku tu nějací jsou ? Asi jsem si nevšiml ... a jestli jo tak je to k smíchu nebo k pláči.
Samozřejmě fanoušci jsou hulváti a to k tomu patří,ale když k tomu spojim povahu českou,tak jsou schopni si na diskuzích napsat 45 komentářů mezi sebou " JUDE SLAVIA " - " ZAJEBANA SPARTA " a to je podle mě naprostá stupidita ....
Ale zase když porovnám fanoušky,Newcastlu,Sunderlandu,West Hamu v Anglii ( když nepočítám množství ) tak jsou naši andílci ...

Tavares96
Area59 - 18.03. Odpovědět

nadávat to jediný umíme dobře:-)

Area59
Riviera - 18.03. Odpovědět

Podle sebe soudím tebe ... viď ?

Riviera

dobrá téma, ale článok sa mi zdá trocha zbrklo napísaný, autor sa s tým mohol trocha pohrať a viac to rozvinúť

blackjoint
Reklama
Nejnovější články