Nepřihlášen

Nepřihlášen

Zpět na » Ostatní » Skončilo přestupové období, padaly rekordy

Skončilo přestupové období, padaly rekordy

Skončilo přestupové období, padaly rekordy © cristianoranldovideos.com - Cristiano Ronaldo

0

Líbilo se

02.09. - Celosvětová ekonomická krize se jako by netýkala fotbalu. Kluby utrácely jako už roky ne, největší zásluhu na tom má Real Madrid, který udělal z Cristiana Ronalda nejdražšího fotbalistu všech dob a překonal svůj rekord z roku 2001, kdy koupil Zinedina Zidana.

Když se někdy kolem let 2003-2004 výrazně snížily částky za fotbalové přestupy, tvrdil nejeden finanční odborník, že rekordní Zidanův přestup za více než 70 milionů eur už nikdy nebude překonán.

Stačil však Perézův příchod zpátky do čela Realu a všechno je jinak. Madridský funkcionář rozpoutal peněžní dostihy. Nákup Cristiana Ronalda z Manchesteru překonal ten Zidanův o více než dvacet milionů eur, francouzského špílmachra navíc málem překonal i Zlatan Ibrahimovič, který zamířil z Interu do Barcelony.

Přestože Real rozdával peníze i jinam (65 milionů stál Kaká, 35 Xabi Alonso nebo Benzema), největší balík peněz rozdaly znovu kluby z Anglie. Tentokrát neutrácela silná čtyřka, ale bohatými majiteli držený Manchester City. Citizens posilovali útok, získali Adebayora, Teveze nebo Santa Cruze. Více než dvacet miliónů stáli čtyaři hráči, kteří se stěhují do druhého nejslavnější mužstva z Manchesteru. Jejich rival United přitom takové peníze nedal za nikoho!

Žádný klub Big Four nijak výrazně neutrácel, přišly maximálně dvě dražší posily. Více než Chelsea se činili i takoví jako Tottenham nebo dokonce Sunderland.

Nejzdatněji se na přestupovém trhu choval milánský Inter. Posílil Eto´em, Lúciem, Diego Militem nebo Sneijderem, přesto ještě vydělal přes patnáct miliónů. Ještě více peněz za léto inkasoval jeho městský sok AC, u něj se však o žádném posílení mluvit nedá. Ztráta Kaká bude hodně citelná, z velkých hvězd přišel jen v Realu nepotřebný Klaas-Jan Huntelaar.

Za trojicí nejvýznamnějších lig se v utrácení tradičně umístily soutěže Německa a Francie. V Bundeslize nejvíc peněz utratil Bayern, přes sedmdesát miliónů eur investoval zejména do Gomeze, Robbena a Tymoshchuka. Zhruba stejnou částku na posily vynaložil ekonomický tahoun Ligue 1 Olympique Lyon, náhradou za Benzemu přišel Lisandro Lopéz a Bafetimbi Gomis.

Kluby, které nejvíce utrácely:

1) Real Madrid - 257,4 mil.eur
2) Manchester City - 139,3 mil. eur
3) FC Barcelona - 113,5 mil.eur
4) Inter Milán - 90,5 mil.eur
5) Bayern Mnichov - 74,7 mil. eur

Nejdražší hráči tohoto léta:

1) Cristiano Ronaldo - 94 mil.eur
2) Zlatan Ibrahimovič - 70 mil.eur
3) Kaká - 65 mil.eur
4) Xabi Alonso - 35,4 mil.eur
5) Karim Benzema - 35 mil.eur

Nejdražší hráči celkově:

1) Cristiano Ronaldo - 94 mil.eur (2009)
2) Zinedine Zidane - 73,5 mil.eur (2001)
3) Zlatan Ibrahimovič - 70 mil.eur (2009)
4) Kaká - 65 mil.eur (2009)
5) Luis Figo - 60 mil.eur (2000)

*podle transfermarkt.de

Jakub Sitek / FotbalPortal.cz

Nejnovější články