Zpět na » Ostatní » Skotové stále udivují Evropu

Skotové stále udivují Evropu

0

Líbilo se

09.09. - Za normálních okolností by měl vývoj kvalifikační skupiny B o EURO 2008 vypadat následovně – první Francie nebo Itálie, třetí Ukrajina a pak teprve Skotsko. Jenže Skotové jsou momentálně druzí s jednobodovou ztrátou na Francii a včera si ně nepřišla ani Litva. + sestřih ze zápasu na videu

No ono se s Litvou při vší úctě včera ani příliš nepočítalo, ale nic to neměnilo na tom, že před skotskou reprezentaci byl postaven nelehký úkol. Vždyť spousta hráčů z litevské sestavy hraje v Romanových Hearts a dobře tudíž zná ostrovní styl, jaký praktikuje i skotský národní tým.

Už od začátku bylo jasné, kdo bude zápasu pánem. Tartan Army, jak se také někdy skotské fotbalové reprezentaci přezdívá, mohla udeřit několikrát v úvodní dvacetiminutovce. Boyd s O'Connorem však úspěšní nebyli. Hampden Park poprvé vstával ze sedaček až po půlhodině hry. Záložník Manchesteru United Darren Fletcher urychleně rozehrál standardní situaci, jeho centr si našel útočníka Rangers Krise Boyda a po gólové hlavičce šli domácí do vedení.

O to ovšem přišli v 61. minutě. Hráč edinburghských Srdcí Mikoliunas byl ve vápně Skotů faulován a Danilevicius si s nabídnutou desítkou hravě poradil střelou doprostřed brány. Craig Gordon se vrhl na špatnou stranu a rázem se začínalo od znova. Střelec branky potom dráždil vypláznutým jazýčkem domácí tribuny, ale o čtvrthodiny později bylo toto gesto jemu a celému mužstvu Litevských opláceno podobným způsobem a hned dvakrát.

Lodivod Skotska Alex McLeish reagoval na vyrovnaný stav střídáním poté, co na trávník v 76. minutě poslal nejlepšího hráče skotské ligy za uplynulý rok Shauna Maloneyho, který už po několika vteřinách pobytu na hřišti poslal exkluzivní centr do ohně a ve vápně jej v krkolomné pozici proměnil tzv. „kolínkem“ v gól McManus.

V 83. minutě bylo na Hampden Parku spravedlnosti definitivně učiněno za dost. Skotové prakticky celému průběhu utkání dominovali a střídající McFadden krásnou střelou ze dvaceti metrů pod víko završil úspěšné tažení jeho týmu v duelu s Litvou. Skotsko si tak připsalo další veledůležité body a v tabulce je pořád druhé za vedoucí Francií a před jiným favoritem - Itálií, jejichž vzájemný souboj včera na San Siru skončil bez branek. Svěřence Alana McLeishe čeká již ve středu souboj o čelo tabulky B právě se zemí Galského kohouta.


Skotsko – Litva 3:1 (1:0)
Branky: 31. Boyd, 77. MacManus, 83. McFadden – 61. Danilevicius z pen.
Sestava Skotska: Gordon, Hutton, Weir, McManus, McEveley, Teale (69. McFadden), Brown, Fletcher, McCulloch (76. Maloney), Boyd, O'Connor (76. Beattie)
Žluté karty Skotska: O'Connor, Fletcher
Návštěva: 51 349 diváků
Rozhodčí: Damir Skomina (Slovinsko)

Sestřih zápasu

/ Fotbalportal.cz

Nejnovější články