Zpět na » Ostatní » Očima fanoušků: Premier League Deja vu

Očima fanoušků: Premier League Deja vu

Očima fanoušků: Premier League Deja vu © sxc.hu - Očima fanoušků

0

Líbilo se

19.11. - Nová rubrika Očima fanoušků, jež se na FotbalPortal.cz zabydlela teprve před týdnem a která Vám umožňuje prezentovat vlastní názory, postřehy nebo glosovat či komentovat aktuální fotbalové dění, se rozrostla o druhý díl. Stejně jako před týdnem nám svůj příspěvek zaslal Robin Kasprzyk

Premier League Deja vu

Znáte to otřepané slovní spojení Deja vu? Situaci, ve které jste již byli. Chvíli, která je natolik povědomá, že byste si dovolili z fleku říci, co bude následovat. A přeci to tak není. Je to jen „zásek“ v mozku, kdy proces ukládání informace přeskočí povinnou štreku přes paměť krátkodobou a rovnou se ukládá do paměti dlouhodobé. V mysli tak vyvstává onen optický klam mozku - Deja vu.

„Co to plácá ten pomatenec?“, vstávají jistě hrůzou vlasy na hlavě vám - fotbalovým fajnšmekrům. Portál míče kopaného a odvětví psychologie? Tak možná pro autora, honí se vám hlavou. „Halooo? Bohnice? Naléhavý případ...“

Zadržte však prosím příznivci ran do šibenice, nasazování jesliček a bezbřehého fandovství svým barvám. Ono Deja vu nás přeci provází každý týden a někdy i častěji. Kdykoliv se odehraje zápas, bavíme se o něm a připomínáme si jeho nejzajímavější momenty. Všichni víme, jak to bylo. Jakoby jsme to už někde viděli. Už jsme doma? Deja vu dostalo i vás...

Přejdeme-li konkrétně k našemu Deja vu, máme na mysli to deštěm skrápěné, avšak mnohými považované za nejkvalitnější na světě. Ano, míříme na Ostrovy, do kraje gentlemanů a čajů o páté. A že se je o čem bavit.

Letos je to hrůza. Jakožto sázející na Premier League týden, co týden nadávám. Neskutečné výsledky, naprosto nečitelné a obrovská vyrovnanost týmů zapříčiňuje, že mnou podané lístky po každém kole mizí v peci. Nejinak tomu bylo i tentokráte.

Podívejme se třeba na Blackburn. Týmu se letos sice optimálně nedaří, nic to však nemění na faktu, že jeho sobotnímu protivníkovi ze Sunderlandu ještě hůře. A přesto „Černé kočky“ vyloupily Ewood Park. Nechal jim snad Roy Keane konečně servírovat Whiskas, že takhle zabraly? Nebo je Djibril Cissé kočkou devítiocasou a rozhodl zápas svou magickou mocí? Ať tak či tak, překvapení bylo na světě.

Ne však překvapení největší. Náramné věci se děly na Emirates Stadium, kde přistála letka z jiného světa. Hostující „Villans“ totálně zostudili místní „Kanonýry“ a odvezli si domů do Birminghamu dvoubrankovou výhru. Jaký to paradox a trest pro tým, kde v základu dostal šanci jediný Angličan. Aston Villa jakoby chtěla tímto výsledkem podpořit Michela Platiniho s jeho novým pravidlem 6+5. Ironií osudu je, že „Gunners“ odešli poraženi po vlastním gólu Francouze a zvýšení na 2:0 Angličanem. Jména jsou samozřejmě dobře známá a nebylo by v týmovém pohledu na fotbal taktní je zveřejňovat. I kdyby jen proto, aby si Agbonlahor z Clichyho náhodou neutahoval, že ano?

Podíváme-li se na další zápasy 13-tého kola, další významné překvapení se nekonalo. Liverpool si připsal povinné vítězství v Boltonu stejně, jako vyšly podle programu „jistojisté jistoty“ v podobě duelů ManU - Stoke City a WBA - Chelsea, kdy nováčci nebyli ani rovnocennými sparingpartnery. Nic na tom nezměnil ani mnohými do reprezentace vzývaný Roman Bednář a ani např. Rory Delap, jehož dalekonosné auty byly na Old Trafford jen úsměvnými kulturními vložkami. Více vzrušení tak nabídla další porce zápasů, kdy na sebe narazily týmy s obdobnou formou. V pěkném zápase v Goodison Parku se dělily body mezi místními „Karamelkami“ a hosty ze severu Anglie. Oba týmy tak prodloužily svou sérii neporanitelnosti na 5 utkání. V týmu „Tofees“ se navíc po dlouhé době podařilo rozvlnit síť Nigerijci Yakubuovi a tak mohlo být Davidu Moyesovi alespoň trochu do smíchu. Pomalu se zvedající Straky z Newcastlu (pozor, tentokráte nepomohlo kouzlo „Stračího“ olivového oleje, natožpak tatarák, nýbrž Joe Kiennar) uklohnily bod s letos nevyzpytatelným Wiganem. Diváci nevěděli, jestli se na St. James Parku smát či ronit krokodýlí slzy. Hned na začátku prohrávali a dlouho nemohli vyrovnat. Když se jim to deset minut před koncem podařilo, přišel hned vzápětí vedoucí gól. „Straky“ však potopila bývalá „Straka“ Bramble a ukradl jim za trest z jejich vlastního hnízda zlatý bod. Také v Kingstonu upon Hull se body dělily. Místní „Tygří smečce“ pravděpodobně někdo parádně přistřihl drápky. Jak jinak si vysvětlit, že šavlozubé útoky šelem z úvodu sezóny vystřídaly matné výkony. Snad za to může efekt podcenění či nováčkovský elán, nicméně pruhovaným dochází pomalu dech. Ani jejich nedělní soupeř letos nezáří. „Citizens“ zůstávají opět za očekáváním. Jakoby to byl už každoroční evergreen. Velké cíle nahradí spadlá brada a krach na burze zvané Barclays Premier League.

Nuda v Brně. Ehm...omluvte mě...nuda v Upton Parku v Londýně. Tápající „Kladiváři“ opět neudeřili nijak zvlášť mocně do svého soka z jihu Anglie, ba co více, v zápase tahali naví za kratší konec. Jejich poslední tříbodové udeření má tak čím dál tím více deprimující datum - 27.9.2008 v zápase ve Fulhamu. Tam se naopak „Cottagers“ v sobotu zvedli a sestřihli hřebínek po posledních zápasech namlsaným „Kohoutům“.

Ještě si pořád myslíte, že se fenomén Deja vu ve fotbale neobjevuje? Tak vidíte! Co tedy můžeme čekat od příštího týdne? Pokud máte věštecké schopnosti, poraďte mi, ať nemusím trhat další tiket! Poraďte mi, jestli Aston Villa sejme i „Rudé ďábly“! Poraďte mi, jestli Chelsea a Liverpool budou nadále suverénní!
Řekněte, zda konečně prohrají Everton a „Boro“ a jestli se zvednou slepí a tápající - tedy Manchester City, Hull City a po včerejšku i Arsenal! A bude zaváhání „Spurs“ na Craven Cottage pouze pauzičkou při cestě zpět na vrchol? Mnoho, mnoho otázek, mnoho povolaných, málo však Vyvolených jest. Jste jimi právě vy? Fakt, že občas pocítíte Deja vu vás k tomu ale neopravňuje...


Líbí se Vám tento článek? Chcete se také vyjádřit k některému fotbalovému tématu? Nebo chcete jen glosovat výkony svého oblíbeného týmu? Právě teď máte šanci! FotbalPortal Vám dává příležitost v rubrice Očima fanoušků. Své náměty, glosy, komentáře, názory či připomínky posílejte na e-mail [email protected].

v l / FotbalPortal.cz, Robin Kasprzyk

Nejnovější články