Nekažte nám fotbal!
© bundesliga.de - Míč v brance
0
27.09. - Na vídeňském srazu reprezentačních trenérů se řešila myšlenka úpravy pravidel, podle níž by rozhodčí po odpískání pokutového kopu nemohl současně udělit hráči červenou kartu. Děkujeme, nechceme!
Když jsem na tuto informaci při brouzdání internetem narazil, skutečně jsem se zhrozil. Asi stejně jako před časem, kdy někdo pro změnu navrhoval, aby se v rámci zvýšení počtu gólů auty kopaly.
Moc dobře vím, že fotbal se jako světově nejpopulárnější sport musí vyvíjet a modernizovat, zároveň však s citem a opatrně. Nepatřím ke konzervativcům, kteří odmítají video nebo novou podobu poháru UEFA, jenže co je moc, je příliš.
Už i rozšíření počtu účastníků mistrovství Evropy mě nijak nenadchlo, mnohem více mě ale šokovala připravovaná novinka, kterou údajně podpořila řada trenérů národních mužstev.
Argumentují tím, že pokud se kope penalta, ze které padne gól, a navíc je ještě hráč vyloučen, jedná se o příliš vysoký trest. Náš reprezentační kouč Petr Rada s tímto názorem souhlasí a údajně se i s dalšími trenéry shodl, že takovéto situace škodí fotbalu.
Dá se částečně souhlasit s tím, že zejméně v úvodu utkání může penalta zároveň s červenou kartou výrazně ovlivnit výsledek a mnohem slabší mužstvo porazí silnější.
Potřeba je ale zodpovědět velmi důležitou otázku. Neuškodilo by nové pravidlo fotbalu ještě více? Vždyť bránící hráči by najednou získali ve vlastním pokutovém území obrovskou výhodu.
Vezměme si příklad, kdy si útočník obejde brankáře a před prázdnou bránou ho obránce nebo gólman nemilosrdně zkosí, nedejbože ošklivě zraní. Není naopak pouhá žlutá karta a penalta, která je navíc proměněna průměrně tak v 70% případů, příliš nízkým trestem?
A další modelová situace: Útočící hráč vystřelí do brány a cestě k míči už může zabránit jen obránce za použití rukou. Dnes si "suplování" brankáře pořádně rozmyslí, protože kromě penalty by musel pod sprchy. Ale v případě schválení nového pravidla by de facto neměl co ztratit.
Výsledkem nových regulí by proto mohlo být i snížení počtu branek, a to si nikdo nepřeje, má-li fotbal aspoň trochu rád. Proto prosím reprezentační trenéry, vysoké funkcionáře i tvůrce pravidel: zahoďte tento návrh do koše a nechte fotbal takovým, jakým je.
Tento článek je názorem jeho autora, nemusí se shodovat s názorem redakce.
Jakub Sitek / FotbalPortal.cz
- Nejlepší strategie sázení na Mistrovství světa 2026
- Sázkový program Mistrovství Světa 2026
- Bayern – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Betano promo kód MAXWIN pro nové hráče (06.2026)
- Atletico – Arsenal: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Bayern: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Liverpool – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Atletico – Barcelona: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Liverpool: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Barcelona – Newcastle: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Man. City – Real Madrid: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- AZ – Sparta: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Real Madrid – Man. City: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Nová česká online casina s licencí MFČR v roce 2026
- Pafos – Slavie: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Plzeň – Porto: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Slavie – Barcelona: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Man. United – Man. City: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Sparta – Aberdeen: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Mistrovství světa ve fotbale favorité 2026: Šance na titul
-
Očekávaný tahák skupiny G na mistrovství světa je tady. Devátý tým žebříčku FIFA z Belgie vyzve ambiciózní Egypt a...
-
MS 2026: David proti Goliášovi –...
Úřadující mistři Evropy vstupují do severoamerického šampionátu s jediným cílem - napravit tři předchozí nezdary z... -
MS 2026: Švédsko si musí dát na...
Světový šampionát v Mexiku, USA a Kanadě píše své první příběhy a v rámci nabité skupiny F na sebe narazí dva celky s... -
MS 2026: Duel Pobřeží slonoviny s...
Jedním z nejzajímavějších duelů úvodního kola mistrovství světa 2026 bude souboj Pobřeží slonoviny s Ekvádorem. V... -
Australský fantom Beach vychytal...
Turecko je pasováno do role jednoho z černých koní. I přes dobrý výkon v úvodním zápase ale přichází komplikace.... -
Skotsko vybojovalo výhru nad...
Skotsko se na mistrovství světa dostalo po 28 letech. Hned na úvod úvodní skupiny muselo porazit nováčka z Haiti. Na papíře to... -
MS 2026: Nizozemsko vs. Japonsko....
Jeden z nejatraktivnějších zápasů úvodních dnů mistrovství světa 2026 nabídne souboj Nizozemska s Japonskem. Dva...
© 2026 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal


