Nepřihlášen

Nepřihlášen

Zpět na » Slovensko: Corgoň Liga » Slovensko by mělo mít fotbalový Národní stadion v roce 2012

Slovensko by mělo mít fotbalový Národní stadion v roce 2012

Slovensko by mělo mít fotbalový Národní stadion v roce 2012 © -

1

Líbilo se

08.07. - Slovensko by se v roce 2012 mělo dočkat fotbalového Národního stadionu, který by měl stát v Bratislavě. Ve středu podle zprávy agentury SITA projekt financování nové stavby schválila s výhradou vláda SR.

Projekt nového moderního fotbalového stadionu v Bratislavě by se nyní měl posunout do další etapy, vláda SR totiž na svém středečním zasedání projednala a s připomínkou schválila návrh financování jeho výstavby.

Nové sportoviště by mělo splňovat kritéria mezinárodních federací na pořádání mezistátních zápasů. Stadion bude investicí celonárodního významu, a proto do jeho financování vstoupí i stát, i když nebude investorem ani provozovatelem. Vlastníkem nového stadionu by mělo být Hlavní město SR Bratislava, které bude zajišťovat i jeho provoz. Náklady na výstavbu by měly dosáhnout výše 69,12 milionu eur, tedy zhruba miliardu a 800 milionů korun. Vláda by financování měla podpořit několika dotacemi (27,648 mil. v roce 2010 a 2011 a sumou 13,824 mil. eur v roce 2012).

Jednou z podmínek poskytnutí státní dotace je i závazek Hlavního města SR Bratislavy, že fotbalový stadion bude bezplatně k dispozici pro potřeby slovenských fotbalových reprezentací od mládežnických kategorií až po seniory a pro potřeby organizování významných národních sportovních a kulturních akcí během třiceti let od dne kolaudace stavby.

Nový moderní fotbalový stadion Slovensko potřebuje. Reprezentace hraje zápasy většinou na Tehelném poli v Bratislavě, ale jen díky výjimce, kterou Slovensko dostalo do konce kvalifikace o MS 2010. Právě na místě současného Tehelného pole by měl nový stadion vyrůst. Podle kritérií UEFA by měl mít čtyři hvězdičky - to znamená minimální kapacitu dvacet tisíc krytých míst k sezení, vyhřívaný trávník, moderní a velké šatny, prostory pro základní lékařskou péči, restaurace, bufety a stravovací zařízení pro diváky a dostatečný počet toalet.

Už v červenci tohoto roku by se mělo začít pracovat na projektové přípravě, od září se bude vybírat firma, která obstará bourání starého stadionu, od 1. května 2010 by se pak mělo začít stavět. Stadion by měl být kompletně hotový 1. května 2012, kdy by měl začít jeho zkušební provoz.

Jakub Sitek / Mediafax

Nejnovější články