Zpět na » Francie: Ligue 1 » FC Výprodej po francouzsku

FC Výprodej po francouzsku

0

Líbilo se

29.08. - Jestliže se libereckému Slovanu posměšně přezdívá kvůli početným odchodům důležitých fotbalistů FC Výprodej, pak na Olympique Lille padne toto přirovnání rovněž jako ušité. Je opravdu až zarážející, kolik opor týmu bylo v letní pauze hozeno přes palubu. Proč se tak stalo? Jak moc se odchody na výkonech týmu projeví?

Abdul Kader Keita, Peter Odemwingie, Mathieu Bodmer, Mathieu Chalmé, Rafael Schmitz, Efstáthios Tavlarídis. Co jméno, to pojem. Minimálně na francouzské scéně, ale už i v mezinárodním měřítku tito hráči leccos dokázali. Ze severu Francie se však rozprchli do různých koutů světa a v týmu je nahradili téměř bezejmenní fotbalisté.

Tým byl přitom pečlivě budován od roku 2002, kdy se Lille ujal trenér Claude Puel, který předtím dovedl k mistrovskému titulu AS Monako. Les Dogues, tedy Dogy, jak se týmu přezdívá, šly pod jeho vedením velmi rychle vzhůru. Křivka konečných umístění začala na 14. pozici, pokračovala na 10. místě a v sezóně 2004-05 už se klubu podařilo umístit v závěsu za suverénním Lyonem na druhé příčce. I v Evropě o sobě Lille dávalo vědět, vždyť porazit Manchester United nebo AC Milán se nepodaří kdekomu. Svého vrcholu tým dosáhl v minulé sezóně, kdy si poprvé v historii zahrál vyřazovací část Ligy mistrů.

Z dobře fungujícího týmu se postupně začaly vyprofilovávat výrazné individuality. Jednalo se přitom o jména, která předtím znali jen opravdoví fotbaloví badatelé. Vždyť Kader Keita, jeden z nejlepších hráčů celé Ligue 1, přišel až ze Spojených Arabských Emirátů, kanonýr Peter Odemwingie z podprůměrného belgického La Louvieroise, konečně Mathieu Bodmer v útlém věku z tehdy druholigového Caen. Tato fakta dokládají jen skutečnost, že klub má opravdu skvěle propracovaný systém scoutingu po celém světě.

Proč vlastně nastal výprodej opor? Důvodů se nabízí několik, každý svým dílem zřejmě přispěl. Důvod číslo jedna: Lille není Lyon. Sponzoři se do klubu nehrnou zdaleka s takovou vervou, jako do týmu šestinásobného ligového mistra. Proto klubu nelze vyčítat, že neodolal sumě 18 milionů eur za Kadera Keitu a přetavil jeho přestup v klubový rekord. Důvod číslo dva: propad v ligové tabulce. Po dvou medailových umístěních v předchozích sezónách se Lille propadlo až na desáté místo s bilancí jednoho z nejhorších týmu jarní části soutěže. Tým postihla zranění, ale i matné výkony některých hráčů v čele se střelecky impotentním Odemwingiem. Důvod číslo tři: nový stadion. Na stařičkém Lille-Metropole už klub nemohl hrát ani zápasy evropských pohárů. Nová multifunkční aréna pro 50 000 diváků by měla stát do konce roku 2010. Cena? 300 milionů eur. Ĺ etření je na místě.

Klub ale samozřejmě musí fungovat dál a fanoušci se nějakých posil přeci jen dočkali. Žádné hvězdy čekat nelze, i když jména, která se v Lille objevila, nejsou nikterak nezajímavá. Jen je třeba, aby nové tváře naplnily naděje do nich vkládané. Obránce Franck Béria přišel z Mét, vítěze loňského ročníku druhé ligy, záložník Marko Marič je bývalý kapitán chorvatské jedenadvacítky, útočník Emra Tahirovič je zase pokládán za velký příslib švédské kopané. Jejich příchody nápadně připomínají nákupy Keity nebo Odemwingieho. Lille znovu lovilo v druhé lize či průměrných evropských týmech jako řecké Aigaleo nebo švédský Halmstad. Po odchodu hvězd dostanou také více šancí talentovaní Debuchy, Fauverge nebo dnes již seniorský reprezentant Belgie, devatenáctiletý Kevin Mirallas.

A jak si soubor „mladíků“ (věkový průměr týmu je málo vídaných 23,5 roku) zatím vede? Během pěti úvodních kol neprohrál, vyhrál ale pouze jednou, což dává dohromady průběžné deváté místo. Uprostřed tabulky se klub pohyboval i na jaře, momentálně je na stejných místech bez hvězdných hráčů, zato s téměř čtyřiceti miliony eur v kapse…

Dit nieuwe stadion kost 300 miljoen euro.
Ukázka nového stánku Lille: Stade Borne de L'Espoir

Hlavní letní odchody:
Kader Keita (Lyon, 18 milionů eur)
Mathieu Bodmer (Lyon, 6,5 milionu eur)
Peter Odemwingie (Lokomotiv Moskva, 10 milionů eur)
Efstathios Tavlaridis (Saint Etienne, 2 miliony eur)
Mathieu Chalmé (Bordeaux, odstupné nezveřejněno)
Mathieu Robail (Dijon, odstupné nezveřejněno)
Johan Audel (Valenciennes, odstupné nezveřejněno)
Milvoje Vitakič (Grenoble, odstupné nezveřejněno)
Rafael Schmitz (Birmingham City, hostování)

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Nejnovější články