Zpět na » 1. Bundesliga » Mistrovský Leverkusen na drese hvězdu nosit nebude, přísná pravidla Bundesligy to neumožňují

Mistrovský Leverkusen na drese hvězdu nosit nebude, přísná pravidla Bundesligy to neumožňují

Mistrovský Leverkusen na drese hvězdu nosit nebude, přísná pravidla Bundesligy to neumožňují © iconsport.photo - Trenér Bayeru Leverkusen, Xabi Alonso

0

Líbilo se

16.04. - Bayer Leverkusen se v neděli stal třináctým klubem německé fotbalové soutěže, který nad hlavu pozvedl trofej pro vítěze Bundesligové sezóny. Bujaré oslavy ještě nedozněly, hráči mají plnou hlavu se soustředěním na další kolbiště v Evropské lize a německém poháru, a fanoušci se ptají: bude mít Leverkusen v příští sezóně na drese mistrovskou hvězdu? Nikoliv, přísná pravidla Bundesligy to totiž nedovolují.

Německá fotbalová liga naposledy v roce 2004 upravila pravidla o tom, které týmy mohou na drese nosit hvězdy pro označení vyhraných titulů. Do celkového počtu se započítávají pouze bundesligové tituly získané počínaje rokem 1963 a kritéria pro zisk hvězdy jsou zpřísněna počtem trofejí.

K tomu, aby tým mohl na dres našít první hvězdu, musí získat tři ligové tituly. Další, tedy v pořadí druhou, hvězdu si může tým přidat až po zisku pěti Maisterschale. Deset titulů zajistí třetí hvězdu, dvacet čtvrtou a tak dále.

V praxi to tedy znamená, že jediným týmem, který na drese může hrdě nosit pět hvězd je právě Bayern Mnichov. Daleko z rekordmanem německé ligy zaostávají Borussia Dortmund a Mönchengladbach, které jsou shodně pětinásobnými mistry a mají dvě hvězdy. Werder Brémy se čtyřmi tituly může mít pouze jednu hvězdu, podobně jako Hamburk a Vfb Stutgart, které získali ligový titul třikrát.

Další vítězové německé první ligy, Kolín nad Rýnem, Kaiserslautern (2 tituly), stejně jako Mnichov 1860, Wolfsburg, Eitracht Braunschweig, Norimberk a nyní Leverkusen mohou na hvězdu na dresu zapomenout, minimálně do doby, kdy pozvednou nad hlavu druhý a (nebo) třetí trofej.

Zavedení pravidla v roce 2004 vyvolalo kontroverze, protože zohledňuje úspěchy pouze od roku 1963 a také vylučuje ocenění východoněmecké ligové soutěže. Briskně se na to snažil zareagovat Německý fotbalový svaz, který zahrnul i ostatní tituly, ale DFL tento krok odmítla uznat a proto její pravidla dopadají na kluby v první a druhé lize, na rozdíl od třetí ligy a nižších soutěží, které jsou pod hlavičkou DFB.

V utkáních proto mnohdy dochází ke kontroverzím, kdy například osminásobný vítěz východoněmecké ligy, Dynamo Drážďany, hraje ve třetí lize s hvězdou na drese, ale v případě postupu do vyšší ligy ji musí z dresu odstranit. Sedmi a osminásobný mistr Schalke a Norimberk by si naopak hvězdu mohli na dres přidat jen v případě sestupu do třetí ligy a podobně.

Andrea Suttnerová / fotbalportal.cz

Nejnovější články