Zpět na » 1. Bundesliga » Kreativitě se meze nekladou, na hřištích se objevují letadýlka, autíčka, nebo tenisáky. Němečtí fanoušci dál protestují

Kreativitě se meze nekladou, na hřištích se objevují letadýlka, autíčka, nebo tenisáky. Němečtí fanoušci dál protestují

Kreativitě se meze nekladou, na hřištích se objevují letadýlka, autíčka, nebo tenisáky. Němečtí fanoušci dál protestují © iconsport.photo - Letadýlko v zápase Freiburgu s Frankfurtem

0

Líbilo se

20.02. - NEPŘEHLÉDNĚTE Diváckým protestům předcházelo prosincové hlasování zástupců klubů z Bundesligy a 2. Bundesligy, kde byl přijat návrh, který by finančnímu investorovi zvenčí umožnil odkoupit podíl marketingových práv německé fotbalové ligy (DFL) v hodnotě mezi 900 milióny a 1 miliardou eur. A právě to je hlavní rozbuškou fanouškovských nepokojů. Protestující přerušují utkání pomocí nejrůznějších předmětů.

Odpůrci tohoto usnesení se navíc obávají toho, že by mohlo být porušeno takzvané pravidlo 50+1, při němž je zapotřebí, aby alespoň nadpoloviční většina klubových akcií zůstala v držení fanoušků a jejich spolku, potažmo členů daného týmu. Vyvstává tak na povrch dávný rozpor mezi tradicemi, zachování stávajícího rázu a prodírající se komercionalizací a ekonomizací fotbalu.

Rozčarování z vedení dvou nejvyšších soutěží se propisuje do dění na zelených pažitech. Divácká obec projevila svůj nesouhlas házením tenisových míčků a čokoládových mincí. Minulý víkend se však při druholigovém duelu Hansy Rostock s Hamburkem udál ještě bizarnější moment. Na hřiště vjela dvě autíčka na dálkové ovládání, na nichž byly přilepeny dýmovnice. Podobný moment mohli diváci spatřit i při bundesligovém zápasu Kolína nad Rýnem proti Brémám.

V neděli se zase muselo přerušit klání Freiburgu s Frankfurtem, děj utkání narušily opět dálkově ovládaná zařízení, tentokráte se však jednalo o letadýlka. Podobné události mají za následek časté narušování plynulosti hry, přičemž dochází k dlouhým prodlevám, než se dění na hřišti opět rozeběhne. Poslední jmenovaný duel byl například pozastaven na 13 minut.

Emre Can: Doufám, že to skončí

Trpělivost dochází i vrcholným představitelům klubů a hráčům. Kouč Dortmund Edin Terzič volá po rychlé nápravě: „Myslím, že bychom všichni rádi viděli rychlé a rozumné řešení, ať už jsme na hřišti nebo u postranní čáry,“ řekl po zápase s Wolfsburgem.

„Věřím, že nikdo, bez ohledu na to, zda tu dnes byl jako fanoušek sám, ve skupině, nebo s rodinou, si fotbalový zážitek takto nepředstavuje,“ doplnil Terzič. V podobném duchu hovořil i jeho svěřenec Emre Can: „Myslím, že je to dobrá věc (když fanoušci dají najevo svůj nesouhlas, pozn. red.), ale v určité chvíli to stačí. Doufám, že to skončí. Jsme tím (přerušováním hry) poznamenáni a ztrácíme rytmus.“

Dominik Pánek / fotbalportal.cz

Nejnovější články