Zpět na » 1. Bundesliga » Proč by se Bayern měl obávat Websterova pravidla?

1. Bundesliga - Proč by se Bayern měl obávat Websterova pravidla?

Proč by se Bayern měl obávat Websterova pravidla? © newsnetdaily.com - Uplatní Robert Lewandowski Websterovo pravidlo?

0

Líbilo se

12.04. - Mnoho fanoušků neví nic o tom, že fotbaloví hráči coby zaměstnanci svých klubů mají pochopitelně mnoho pracovních práv a jedním z nich je i možnost jednostranného vypovězení smlouvy vůči svému zaměstnavateli. Pochopitelně je potřeba splnit řadu podmínek, v krajním případě by se ovšem o toto pravidlo mohl opřít například Robert Lewandowski.

Co to vlastně Websterovo pravidlo je? Jedná se o článek 17, jímž byl v roce 2006 novelizován přestupní řád FIFA, aby tak bylo upraveno předchozí zastaralé Bosmanovo pravidlo. Andy Wester byl od roku 2001 obránce Heart of Midlothian FC. Ve skotském klubu o dva roky později prodloužil smlouvu a když se v roce 2006 dožadoval možnosti přestupu, tehdejší prezident klubu, Vladimir Romanov, mu nevyhověl. Hráči se přesto povedlo domluvit s anglickým Wiganem poté, co Heart of Midlothian FC oznámil svou intenci odchodu a přestup byl posléze posvěcen mezinárodní fotbalovou asociací.

FIFA také následně upřesnila tři základní podmínky, které musí hráč splňovat, aby se mohl odvolávat na Websterovo pravidlo. Ty umožňují hráči vyvázat se ze smlouvy po uplynutí takzvané ochranné lhůty v délce tří let od podpisu poslední smlouvy. Pro uplatnění „Webster rule“ musí zaměstnanec svého zaměstnavatele seznámit se svým záměrem rozvázání smlouvy nejpozději patnáct dní po skončení sezóny (tj. posledního oficiálního utkání sezóny). Dále se nesmí nový klub hráče nacházet ve stejné národní federaci - přestup do klubu ve stejné zemi je tedy vyloučen. A poslední podmínkou je pochopitelně finanční vyrovnání mezi starým a novým klubem. To by mělo odpovídat výši příjmu hráče, který ale obvykle bývá řádově nižší než pířpadná částka za přestup.

V inkriminovaném případu Roberta Lewandowského je podmínka uplynutí dvou let od podpisu poslední smlouvy splněna, také polský reprezentant již podle médií vyslovil svůj záměr vyvázat se ze smlouvy. Co se týká „odškodnění“ pro Bayern, částka kterou by Barcelona musela zaplatit by se rovnala přibližně 23 milionům eur.

Samotný Bayern Mnichov ovšem dál odmítá možnost, že by Lewandowski byl na odchodu a trvá na tom, že s hráčem jedná o nové smlouvě. Polské sportovní deníky ovšem přinesly z kraje týdne zprávu o tom, že je již jedna ruka v rukávu a přestupu hráče do Barcelony nic nebrání. Minimálně právně opravdu ne, protože Robert Lewandowski a katalánský klub na Bayern páku mají, jmenuje se Websterovo pravidlo. Se jmenovaným zákonem se v minulosti s nelibostí seznámil i Arsene Wenger, když takto přišel nejdříve o Hleba a následně o Flaminiho. Uvidíme, zda bude další obětí Websterova zákona Bayern.

Andrea Suttnerová / sport.es, wikipedia.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

divné pravidlo. když má smlouvu, tak přece nemůže jen tak odejít.....navíc je v jednom odstavci zmíněno po 3 letech a v následujícím po 2

ovmartin23
Nejnovější články