Zpět na » 1. Bundesliga » Mladé brankářské naděje

1. Bundesliga - Mladé brankářské naděje

0

Líbilo se

28.03. - V letošním ročníku první Bundesligy se ve skvělém světle ukazují dva mladí brankáři, které před rokem znal jen málokdo - jednadvacetiletý Manuel Neuer ze Schalke a o rok starší René Adler z Leverkusenu.

Oba nadějní gólmani dostali před sezonou úkol krýt záda zkušenějším kolegům a získavat od nich na trénincích zkušenosti. Jenže oba dostali šanci zachytat si v ostrém zápase a svými parádními výkony překvapili a postupně si vybojovali místo v základních sestavách svých mužstev.

Manuel Neuer přišel do A-týmu ze známé mládežnické líhně FC Schalke 04. Mezi třemi tyčemi stál zkušený, léty prověřeny brankář Frank Rost. Jenže už do druhého kola proti Aachenu nemohl kvůli zdravotním patáliím nastoupit, a tak šanci dostal talentovaný Neuer.

Hned v tomto zápase vychytal svou první výhru i čisté konto! Nikdo si ale nepřipouštěl, že by mohl Rosta odsunout na pozici dvojky. Dokonce ani on sám ne. "Bylo to skvělé utkání, ale vím, že až bude Frank fit, opět se postaví do branky. Ale za pár let bych už chtěl být jedničkou já," prohlásil po zápase Neuer.

Ve třetím kole přišlo druhé utkání, druhá výhra a druhé čisté konto. Fanoušci v Gelsenkirchenu si mnuli ruce, že mají nejlepší brankářskou dvojici v lize. Na další šanci si Manuel počkal do desátého kola. Opět podal vynikající výkon a také díky němu uhrálo Schalke s obhájcem titulu Bayernem remízu 2:2. Od té doby už Neuer své místo nikomu nepustil a odchytal všechna utkání. Jeho skvělá šňůra se zastavila na neuvěřitelných patnácti neprohraných utkáních v řadě. Frank Rost raději odešel do trápícího se Hamburgu.

Neuer má k dnešnímu dni fantastickou bilanci: za devatenáct zápasů devět čistých kont a pouze čtrnáct inkasovaných branek. A co říká na to, že se stal jedničkou ve vedoucím týmu Bundesligy už v tak raném věku? "Nezáleží, jak jsi starý. Vždycky musíš podávat co nejlepší výkony."

Hořkost porážky zažil Neuer v první německé lize až ve 23. kole. Tehdy narazil na Bayer Leverkusen, v jehož brance stál debutující René Adler. Bayer zvítězil 1:0 a Adler si hned připsal, stejně jako jeho kolega Neuer, vítězství osladěné vychytanou nulou.

Adler zatím ze čtyř zápasů třikrát udržel čisté konto a se svým týmem získal deset bodů. Má neuvěřitelnou úspěšnost zákroků, více než 95%. Bravurními zákroky dovádí mnoho osvědčených střelců k šilenství, napřiklad hvězda Hamburgu Rafael van der Vaart na něm ztroskotala při exekuci pokutového kopu. Jediným hráčem, který Adlera v Bundelsize překonal, je brazilský forvard ve službách Stuttgartu Cacau.

Odchovanec Leverkusenu má, narozdíl od Neuera, za sebou i mezinárodní zkušenosti. V zápasech Poháru UEFA proti Lensu obdržel ze dvou zápasů jen jediný gól a pomohl Bayeru do další fáze.

Není překvapující, že Neuer se také velmi těší na zápasy evropských pohárů. "Naším cílem je skončit v první trojce. A jestli by to bylo možné, chceme samozřejmě bojovat o titul," říká.

Jakub Sitek / bundesliga.de

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články