Zpět na » 1. Bundesliga » Kirsten a Bayer - to jde dohromady!

1. Bundesliga - Kirsten a Bayer - to jde dohromady!

0

Líbilo se

24.04. - Ulf Kirsten byl jedním z nejlepších kanonýrů, kteří kdy hráli v bundeslize. 16.listopadu 2003 nastal konec, nejlepší německý střelec 90.let řekl se slzami v očích sbohem. Dnes vzpomíná na svou úspěšnou kariéru.


"Kdybych mohl, byl bych rád znovu 25-letý a opět bych hrál fotbal", říká i dnes se stále smutným pohledem. Fotbalu dával dříve všechno. A tak jako hodně mladý opustil rodný dům a putoval do fotbalového internátu. Tvrdé podmínky na východě zformovaly Kirstena na hřišti i mimo něj.

"V první řadě bych si přál mír, to je to nejdůležitější. A pak zdraví, protože chci hrát fotbal ještě dlouhá léta", řekl tehdy.

Jeho přání měla být splněna, i proto, že tomu nahrály dějiny. Zeď padla zrovna v době, kdy již Kirsten stihl odehrát i jeden zápas za reprezentaci NDR, bojovalo se o postup na mistrovství světa.

Proti Rakousku by stačil zisk jednoho bodu, ale historie to chtěla jinak. I když to v prvním momentu s neúčastí na MS kvůli opětovnému sjednocení Německa tak nevypadalo... "Pád zdi měl přijít raději o čtvrt roku později, pak by jsme cestovali na MS", vzpomíná Kirsten.

Pak již šlo vše jak ve snu. Kirstenova cesta vedla z Dynama Dresden do Porýní do Bayeru Leverkusen, kde se rychle stal jednou z velkých postav. Jak na hřišti, ale i mimo něj jako "Ossi" na západě. Problémy s aklimatizací vůbec neměl.

"Byla to změna, ale příjemná změna. Takovou by bral každý", povídá dnes. Ulf Kirsten odehrál za Bayer Leverkusen během 13 let 350 bundesligových zápasů, ve kterých nastřílel úctyhodných 182 branek. Třikrát získal korunu pro nejlepšího kanonýra sezóny.

"On je tady v klubu ikonou, je institucí! Je střelcem 90.let a mnoho z úspěchů Bayeru 04 je bezprostředně spojeno se jménem Ulfa Kirstena", říká bývalý manažér Leverkusenu Reiner Calmund.

Při procházce katakombami stadionu Bayeru říká Kirsten se steskem: "Tady je naše kabina, tady byla přes 13 let má skříňka. Tady jsem se vždy cítil opravdu dobře."

V životě útočníka ale byly i horší momenty. Bayer hrál sice s Kirstenem nejlepší fotbal v lize, dvakrát ale prohrál boj o mistrovský titul. V roce 2000 dokonce v posledním kole na Unterhachingu (0:2). To byla pro Ulfa Kirstena nejtěžší chvíle, tým byl předtím již pasován na prakticky jistého mistra. "Tehdy bylo mnoho alkoholu a ještě více slz. Neměl jsem chuť na nic, chtěl jsem jen být sám. Hodně to bolelo."

I příběh v národním mužstvu byl trochu bolestný. I když byl Kirsten rok po roce nejúspěšnějším německým střelcem, pro tehdejšího spolkového trenéra Bertiho Vogtse byl jen "pátým kolem u vozu". I přesto ale stihl 51 startů v dresu DFB. "Neměl jsem žádný blok se vyřvat v tisku a říct: Já musím hrát, musím, musím."

Stal se asistentem kouče Klause Augenthalera a nyní již druhým rokem úspěšně trénuje amatérský tým Bayeru, který působí v regionální lize. Kirsten a Bayer, to jde dohromady dodnes...

Petr Pelikán / bundesliga.de

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články