Zpět na » 1. Bundesliga » Konečná stanice letní pohádky

1. Bundesliga - Konečná stanice letní pohádky

0

Líbilo se

18.04. - Gottlieb-Daimler-Stadion je jedním ze symbolů města Stuttgart. Představme si historii tohoto stánku fotbalistů místního VfB...

Předpověď počasí na 8.července 2006 vypadala velice příznivě. Jasno, teplota 21 stupňů, perfektní podmínky na koupání se. Tak tomu pak i v sobotu bylo.

Procházka centrem města, výlet k televizní věži nebo rovnou se jít vykoupat do haly v lázních Cannstatt. Možností na výběr bylo hodně, ale 8.července 2006 byla jen jediná věc, která se počítala: německé národní fotbalové mužstvo. Jedenáctka Jürgena Klinsmanna a Joachima Löwa hrála proti Portugalsku o třetí místo. "Veřejné sledování" na Schlossplatzu nebo na Marktplatzu v lázních Cannstatt bylo povinností.

Kdo měl obrovské štěstí, mohl si jedinečný zážitek z mistrovství světa užít přímo na Gottlieb-Daimler-Stadionu. V hlavním městě Badenska-Würtemberska probíhal fotbalový festival. Tým DFB vybojoval bronzové medaile, což byl pro Stuttgart další, nezapomenutelný zážitek.

V posledních letech u řeky Neckar hostovalo mnoho národů. Na Gottlieb-Daimler-Stadionu nastoupila mužstva Itálie (1994, 2003), Francie (1996), Brazílie (1998) či Argentiny (2002).

Aréna byla postavena v roce 1933 podle plánů Paula Bonatze. Podnětem byl německý cvičební festival, který se zde měl konat v červenci 1933. Místo zde našlo 35.000 lidí. V průběhu času byl stadion dále přestavován, svého času dosáhl kapacity 70.000 míst. V roce 1939 padl rekord, který nebyl dodnes překonán. 60.000 diváků zde sledovalo zápas v boxu mezi legendárními Maxem Schmelingem a Adolfem Heuserem.

V roce 1949 se z tohoto stánku stal Neckarstadion, kde se hrál v určité době i baseball. Když v roce 1974 bylo před Německem první MS na vlastní půdě, dostal stadion novou tvář. Hlavní tribuna byla zbourána, postavena byla nová se třemi stupni. Protější tribuna dostala nové zastřešení a 67.000 fanoušků dostalo i světelnou tabuli.

Velkým momentem bylo mistrovství světa v atletice v roce 1986. I přes špatné počasí tuto událost navštívilo celkem 300.000 diváků. Další renovace čekala na stadion na Mercedesstraße 87 v roce 1990. Vedle instalování vyhřívaného trávníku bylo kompletně zbouráno zastřešení a vyměněno za nové z membrán, které slouží dodnes. Kvůli nové struktuře míst pro diváky klesla kapacita na 54.000 míst.

Kromě mnoha změn dostal stadion i nové jméno. Od té doby hraje VfB Stuttgart na Gottlieb-Daimler-Stadionu.

Petr Pelikán / bundesliga.de

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články