Zpět na » 1. Bundesliga » Toniho pozdní vzestup

1. Bundesliga - Toniho pozdní vzestup

0

Líbilo se

12.07. - Luca Toni je jednou z největších hvězd, která přišla za poslední léta do Bundesligy. Jeho fotbalové začátky nebyly lehké, ale vypracoval se ve vynikajícího kanonýra. Své umění teď bude ukazovat i v Německu.

Třicetiletý hráč měl podobný osud jako český reprezentační útočník Jan Koller. Oba se dlouho nemohli prosadit a hodně gólů začali střílet až v pozdějším věku. Luca Toni je obdivován hlavně pro svou univerzálnost. V poslední sezoně v Serii A dal 16 branek, šest pravou nohou, pět levou a pět také hlavou. Se svými 193 centimetry a 88 kilogramy je velice nebezpečný ve vzduchu i v osobních soubojích. Dokáže se navíc pohybovat i s míčem u nohy a obejít soupeře.

Narodil se v malé vesničce Pavullo nel Frignano v okrese Modena. V Modeně také začínal s fotbalem, ale místní odborníci mu velké šance prosadit se nedávali. Naopak mu radili dát se spíše na basketbal. Toni ale jejich rad nedbal a tvrdil, že se narodil jako fotbalista.

Potom dlouho hrál s nevelkými úspěchy v různých klubech ve druhé a třetí italské lize. V nejvyšší soutěži debutoval až ve 23 letech v dresu Vicenzi Calcio. Zde už se začal prosazovat výrazněji a po přestupu do Palerma dal v sezoně 2003/04 třicet branek ve 45 utkáních. Po tomto úspěchu si jej všimli i stavitelé národního mužstva a povolali do reprezentace.

V roce 2005 udělal další krok vpřed, když přestoupil do Fiorentiny. Začal střílet góly jak na běžícím pásu a počet branek ve Florencii se nakonec zastavil na úctyhodném čísle 47. Fanoušci mu začali přezdívat Tonigol. Celkem si v Serii A připsal ve 117 zápasech 91 přesných zásahů.

Ve svém prvním roce v dresu fialek nastřílel fantastických 31 gólů a získal Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce v Evropě.

Trefoval se také v národním týmu Itálie, dal zde 12 gólů a byl důležitým článkem v cestě za ziskem titula Mistra světa. Dvěma góly se blýskl i na finálovém turnaji v Německu.

Lidé, kteří ho znají po celou dobu jeho kariéry, tvrdí, že se vůbec nezměnil a stále zůstává pevně na zemi. Velký dík za Toniho vzestup patří jeho rodičům. "Jsem jim velice vděčný. Od nich jsem se naučil, že pokud chceš něco dokázat, musíš se obětovat a bojovat naplno," říká.

Fandové Bayernu se nemohou dočkat až ho uvidí přímo na hřišti. Jeho soutěžní debut se blíží, představí se na německém Ligovém poháru. Prestižní akce startuje už 21. července.

Jakub Sitek / bundesliga.de

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články