Zpět na » Serie A » Rui Costa - O Maestro

Rui Costa - O Maestro

0

Líbilo se

06.10. - Rui Costa dnes prohlásil, že po sezoně nejspíš ukončí kariéru. Při této příležitosti Vám FotbalPortal.cz nabízí profil hráče, jehož Pelé zařadil mezi 125 nejlepších fotbalistů historie.

Rui Manuel César Costa se narodil 29. března 1972 v hlavním městě Portugalska Lisabonu. První fotbalové krůčky udělal v pěti letech, kdy se připojil k futsalovému týmu Damaia Ginásio Clube. Když mu bylo deset, odhodlal se jít na nábor talentů do jednoho z největších klubů v Portugalsku, do Benficy Lisabon. Po deseti minutách bylo hotovo. Eusébio, který měl výběr talentů na starosti, byl jeho dovednostmi unesen. Rui Costa se tak zařadil do juniorského týmu Benficy.

Kariéra Rui Costy mezi dospělými začala v roce 1990. Ten rok byl Rui Costa poslán na hostování do AD Fafe. Odsud se dostal na Mistrovství světa do 21 let v roce 1991, který Portugalsko vyhrálo. Rozhodující penaltu tehdy proměnil právě Rui Costa. Benfica si ho samozřejmě stáhla zpět a mladý tvůrce se okamžitě prosadil do prvního týmu. Přišla výhra v národním poháru v roce 1993, vítězství v lize v roce 1994 bylo poslední na dlouhých jedenáct let. Po třetí sezoně v ačku Benficy už ale přišel velký přestup. Benfica měla finanční problémy a nabídku Fiorentiny nemohla odmítnout. Rui Costa se tak stěhoval do Itálie.

Rui Costa se stal v Itálii legendou. S Fiorentinou sice vyhrál pouze dva italské poháry v letech 1996 a 2001, přesto dosáhl neuvěřitelného uznání. I přes obrovskou konkurenci v Zidanem byl opakovaně vyhlášen nejlepším číslem 10 za odehranou sezonu. Rui Costa se stal spolu s Gabrielem Batistutou symbolem fotbalu ve Florencii. Oba dva byli každý rok spojováni s přestupem do velkoklubu a oba dva neustále zůstávali v renesančním městě. Odchod Rui Costy přišel až s trenérem Fatihem Terimem. Terim vedl Fiorentinu v sezoně 2000/01. Po ní zamířil do AC Milán a jako podmínku si určil, že mu vedení přivede právě Rui Costu. 35 milionů euro bylo pro krachující Fiorentinu částkou, kterou nemohla odmítnout. Rui Costa se tak stěhoval do Milána.

V Miláně konečně získal trofeje, které mu ve Florencii unikaly. Vyhrál Serii A, Italský pohár, Italský superpohár, Evropský superpohár i trofej nejcennější, Ligu mistrů. V prvních dvou sezonách byl Rui Costa klíčovým mužem AC Milán. Jenomže poté přišel do týmu jistý mladý brazilec, který si nechával říkat Kaká, a Rui Costu vytlačil ze sestavy.

V reprezentaci byly do generace Rui Costy a Luíse Figa vkládány velké naděje. Dva tituly na juniorských mistovstvích světa v letech 1989 a 1991 z nich udělali očekávanou Zlatou generaci. Velký titul mezi dospělými ale nepřišel. Vrchol mělo být EURO 2004 doma v Portugalsku. Rui Costa už předem prohlásil, že po něm v reprezentaci skončí. Proti Anglii Rui Costa ještě v prodloužení naděje domácích zachránil, ve finále proti Řekům už ale nic nezmohl. Portugalci skončili těsně před vrcholem a Rui Costa se loučil v slzách.

V Miláně postupně naprosto vypadl ze sestavy, rozhodl se proto vráti domů. 25. května 2006 ukončil působení v Miláně a podepsal smlouvu "doma", v Benfice Lisabon. Když přišel do Benficy, Giorgos Karagounis, který nosil číslo 10, ho automaticky předal Costovi a řekl: "Rui Costa nemůže hrát s jiným číslem." Když poté k přátelskému utkání na počest Ruie Costy přijela Fiorentina, Rui nastoupil ve fialovém dresu. V zápase vstřelil branku, ale místo oslav brečel. "Byl to nejhorší gól v mém životě," prohlásil tehdy Rui Costa.

Rui Costa je svým způsobem unikát. Prakticky celou kariéru nosil číslo 10. Zajímavost nakonec: i přes 12 let odehraných v Itálii Rui Costa nemá rád pizzu.

Zdeněk Leitkep / wikipedia.org

Nejnovější články