Zpět na » Serie A » Krutý verdikt soudu: Juventus byl penalizován ztrátou patnácti bodů

Serie A - Krutý verdikt soudu: Juventus byl penalizován ztrátou patnácti bodů

Krutý verdikt soudu: Juventus byl penalizován ztrátou patnácti bodů © skysports.com - Juventus Turín

2

Líbilo se

21.01. - NEPŘEHLÉDNĚTE Strašák Calciopoli se po sedmnácti letech opět zhmotnil, trest je tentokrát v porovnání s rokem 2006 mírnější, nicméně s ohledem na původní požadavek státního zástupce téměř dvojnásobný. Juventus si odnáší penalizaci patnácti bodů, její bývalé vedení odchází se zákazem činnosti. Ostatní obžalované kluby byly naopak zproštěny viny.

Fanoušci Juventusu se probudili do mrazivého lednového rána. V pátek večer usínali s bianconeri na třetím místě tabulky, ráno ale už svůj klub marně na této pozici hledali. Nová tabulka Serie A poslala turínský klub až na desáté místo tabulky po odečtení patnácti bodů penalizace.

Federální odvolací soud šel za rámec požadavků státního zástupce. Ten pro Juventus žádal devítibodovou penalizaci a ještě v pátek ráno se bývalý manažer klubu, Luciano Moggi, zapletený do první kauzy Calciopoli, nechal slyšet, že není reálné, aby bianconeri od soudu odcházeli s více než třemi body penalizace.

Vysoký trest, který padl u trinubálu proto všechny překvapil, až šokoval. V současně probíhajícím šampionátu Juventus získal patnáct trestných bodů, po jejichž odečtení je jasné, že kvalifikace do příštího ročníku Ligy mistrů je téměř utopií. Vysoké tresty si od soudu odnáší také vedení klubu, jež na konci minulého roku jednotně odstoupilo ze svých funkcí. Zákaz činnosti na 20 měsíců a 10 dní pro Paraticiho, 16 měsíců pro Agnelliho, 12 měsíců pro Nedvěda, Garimbertiho a Arrivabeneho, 10 měsíců a 20 dní pro Cherubiniho. Zbylých osm klubů, které byly ve sporné kauze souzeny, odešly od soudu se zproštěním viny.

S ohledem na závažnost činů, kvůli kterým se nyní Juventus nachází v polovině tabulky, ale také s přihlédnutím na to, že se jedná o sporné počínání, které se těžce dokazuje, navrhoval státní zástupce takový trest, aby turínský klub nemohl v příští sezóně zasáhnout do evropských pohárů. Za vším stály fiktivní kapitálové zisky, které se objevují v rozvahách z 30.6.2019, 30.7.2020 a ve čtvrtletí 2021. Díky nim Juventus podle rozhodnutí soudu snižoval ztráty a mohl tak operovat na hráčském trhu, což dále mělo sportovní důsledky v následujících sezónách. Soud proto míní, že je potřeba klub sportovně potrestat a to tak, že mu neumožní start v evropských pohárech v příštím roce.

Zajímavé je, že proces, který v pátek vyvrcholil vysokým trestem pro Juventus proběhl již na jaře 2022, kdy byl turínský klub pro nedostatek důkazů zproštěn viny. A podle vedení Staré dámy žaloba nepředložila žádné nové důkazy proto, aby soud mohl přistoupit k trestání. „Žádný z prvků, na který poukazuje federální státní zastupitelství, neprokazuje existenci umělého nadhodnocení hráčů ve výše uvedených operacích, a proto je dnešní odvolání zcela neopodstatněné,“ argumentuje obhajoba Juventusu.

Soud byl ale jiného názoru a krátce po deváté hodině večerní vynesl zdrcující rozsudek. Ten se ale netýkal Sampdorie, Empoli, Parmy, Pisy, Pescary, Pro Vercelli a Novary, které od tirbunálu odešly pouze s peněžitým trestem, který odpovídal trestu z dubna 2022. I manažeřům těchto klubů byly potvrzeny stejné tresty, výrazně si tedy pohoršil pouze Juventus a jeho bývalé vedení.

Aktualizovaná tabulka Serie A:

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
DeviI - 21.01. Odpovědět

Nedají si říct a Nedají si říct Smajlík 2

DeviI

co na to Pavel Pogba ? Smajlík 3 Smajlík 3 Smajlík 3 Smajlík 4

MUFC_RedArmy
Nejnovější články