Zpět na » Serie A » De Ligt zvažuje, zda má smysl v Juve pokračovat

De Ligt zvažuje, zda má smysl v Juve pokračovat

De Ligt zvažuje, zda má smysl v Juve pokračovat © theguardian.com - Matthijs De Ligt

0

Líbilo se

06.06. - Nizozemský obránce šokoval fanoušky Juventusu, když vzkázal, že další čtvrté místo pro něj je zklamáním a bude si muset vyhodnotit, zda chce v klubu prodloužit smlouvu. Vedení klubu bije na poplach, bude se opakovat případ Dybala?

Matthijs De Ligt není přesvědčen o tom, že mu Juventus aktuálně vyhovuje a fanoušci Staré Dámy jsou v šoku. Zájemců o služby mladého obránce je nespočet, a jak dokazuje poslední sezóna, s mladými hráči je potřeba umět pracovat. Juventus se ale stále nepoučil z případu Kulusevského a modelem by mu tedy mohl být alespoň mladý tým italského šampiona z AC.

Jednou z mála jistot v poslední sezóně byl práve De Ligt, ale stačí si vzpomenout, že na začátku šampionátu trenér Allegri prohlásil, že je nizozemský hráč ještě velmi mladý a potřebuje se stále hodně učit. Jakoby jeho pozice v základní jedenáctce nebyla jistotou. A přitom to byl De Ligt, který v roli kapitána dovedl Ajax do čvrtfinále Ligy mistrů v sezóně 2018-19 a vyřadil právě bianconeri.

Mladík, který se podle trenéra Juve musí ještě učit, neprokazuje své kvality pouze na hřišti, ale často přebíral odpovědnost i mimo a působil jako vůdce. „Myslím, že to byl můj vůbec nejlepší rok, ale nejsem si jistý, zda v Juve prodloužím. Dvě čtvrtá místa jsou málo, jsou zklamáním. Vždycky jsem se rozhodoval na základě sportovního projektu a my musíme udělat krok vpřed,“ potvrdil z reprezetnačního srazu mladý obránce.

Ztráta De Ligta by pro Juventus znamenala velký problém. Jeho smlouva vyprší v roce 2024 a pokud nebude prodloužena, Juve bude muset nizozemského hráče prodat nejpozději příští rok v létě. To ovšem samotného hráče vůbec netrápí, ví, že zájemci čekají jen na jeho pobídku. De Ligt ale nechce odejít kvůli financím, patří totiž k nejlépe placeným hráčům. Chce si ale zajistit konkurenceschopnost napříč všemi soutěžemi, zejména pak v Lize mistrů.

Během tří let v Turíně přitom bilance měla klesající tendenci. Scudetto v sezóně 2019-20, italský pohár a superpohár o rok později o rok později a pouze čtvrté místo bez jakékliv trofeje v letoší sezóně. Velcí hráči chtějí soutěžit o velké trofeje, když už je přímo nevyhrají. A De Ligt vyslal jasný signál. Není přesvědčen o sportovním projektu Juve a tato pochybnost by mohl velice ovlivnit i celý přestupový trh klubu.

Jaká je tedy strategie Juventusu pro letní přestupový trh? Jasné to úplně není, zaměří se klub na mladé perspektivní hráče nebo na zkušené borce na sklonku kariéry? Jedinou jistotou jsou ekonomické potíže klubu, které budou vedené tlačit k hledání výhodných nabídek na trhu a hráčů na volném trhu. Když je peněz málo, nastupují brilantní tahy a odborné znalosti. Zatím se zdá, že trenér Allegri dostane i do příští sezóny ne úplně přesvědčivý tým, což není ideální řešení.

I pokud by ale v týmu byli hráči, na které si opravdu trenér ukáže, není to záruka úspěchu. Vemte si Kulusevského, který přišel jako hvězda budoucnosti s platem hvězdy budoucnosti. V týmu byl ovšem málo využívaný a když, tak jen minimálně na pozici, která je mu vlastní. Kauza skončila přestupem do Tottenhamu, kde pod trenérem Contem září.

Pokud se tým rozhodne jít taktikou mladého týmu, je potřeba s hráči pracovat podle jejich možností a ne je schovávat na lavičce. Podobně jako to udělal AC Milán, který se nebál nasazoval Leaa s Tonalim. Pokud ale chce jít klub cestou okamžitého úspěchu, pak musí učinit drastická opatření a sáhnout hluboko do kapsy. Aby byl tým ovšem konkurence schopný, nestačí jen přivést do zálohy Pogbu, musí se začít především u mladých hráčů, které již Juventus v týmu má - De Ligt, Kean, Pellegrini, Locatelli, Vlahovič.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Nejnovější články