Zpět na » Serie A » Dino Zoff oslavil 65 let

Serie A - Dino Zoff oslavil 65 let

0

Líbilo se

03.03. - Koncem února oslavila jedna z největších legend italského fotbalu pětašedesáté narozeniny. Půlkuláté výročí má za sebou postrach fotbalových útočníků Dino Zoff. Zoffova výjimečnost spočívá v tom, že italský fotbal ovlivnil nejen z pozice hráče, ale i trenéra a funkcionáře.

Na klubové úrovni chytal za Udinese Mantovu, Neapol a Juventus. Scudetto získal šestkrát, Italský pohár dvakrát. Jednou triumfoval v Poháru UEFA. V roce 2005 byl vyhlášen italským fotbalovým svazem FIGC nejlepším hráčem za posledních padesát let.

Do brány italského mužstva se Zoff postavil 112 krát v letech 1968 až 1983. Tento rekord v počtu startů byl překonán až Paolem Maldinim. V roce 1968 se Zoff podílel na italském triumfu na Mistrovství Evropy. Na světovém šampionátu v roce 1982 pozvedl nad hlavu jako kapitán týmu a nejstarší hráč v historii zlatý pohár. V reprezentaci zůstal nepřekonán v letech 1972 až 1974 po dobu rekordních 1143 minut.

V roce 2000 dovedl italskou reprezentaci do finále evropského šampionátu. Poměrně úspěšné účinkování však řada činitelů calcia pojala jako propadák. Skupina v čele se Silviem Berlusconim se pustila do Zoffovy kritiky, což vedlo k ukončení angažmá bývalého brankáře u Squadry Azzurry. Berlusconi a spol. naráželi hlavně na příliš defensivní a neatraktivní pojetí hry italského mužstva. Nelze než namítnout, že Zoff pouze navázal na tradici azurového týmu. Kromě reprezentace "Superdino" trénoval Juventus, Lazio a Fiorentinu. U římských biancocelesti působil i jako klubový prezident.

/ wikipedia.org

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články