Zpět na » Serie A » Výchova nadějí poháry nepřináší

Serie A - Výchova nadějí poháry nepřináší

0

Líbilo se

22.02. - Atalanta Bergamo oslaví letos sté výročí založení klubu. V posledních letech v Bergamu nastartovalo svoji kariéru několik hvězd italského fotbalu. Na výsledcích Atalanty se však tento faktor neprojevil. Černomodří nedokáží dostatečně využít vlastních fotbalových nadějí, čímž si zavírají dveře k vrcholu italského calcia.

Klub s přezdívkou Orobici má velmi podobné dresy s Interem. Sbírkou trofejí se však s milánským klubem nemůže srovnávat ani trochu. V Bergamu se mohou pochlubit pouze značně zaprášeným Italským pohárem z roku 1963. Ovoce za práci mládežnických trenérů Atalanty sklízejí jiní. Bergamo nemá již skoro dvacet let zkušenosti s evropskými poháry a na ligové úrovni pendluje mezi nejvyšší soutěží a Serií B. Na stadiónu Atleti d'Azzurri se Atalanta střídá s druholigovým Albinoleffe. Vloni s tímto klubem ve druhé lize odehrála derby. Asi nejvyhrocenější bývají souboje Bergama s Bresciou.

Atalantou prošla řada výborných fotbalistů. Klub však z jejich přítomnosti nedokázal vytěžit sportovní úspěchy. S Bergamem je spojena dokonce i kariéra dnešního reprezentačního kouče Donadoniho. V devadesátých letech oblékl černomodrý dres Claudio Caniggia, Domenico Morfeo, Filippo Inzaghi, Christian Vieri nebo Cristiano Lucarelli.

Na začátku nového tisíciletí si sympatie fotbalových kritiků získal kouč Vavassori, jenž dával šanci mladým fotbalistům. Z tehdy neznámých hráčů dokázal poskládat mužstvo, které na hřišti konkurovalo i velkoklubům. V sezóně 2000-2001 skončilo Bergamo dokonce na sedmém místě. Ve Vavassoriho týmu tehdy zářila dvojčata Zenoniova, Cristiano Doni, Luciano Zauri nebo Ivan Pelizzoli. Později v Bergamu fotbalově vyrostl i letošní kanonýr Regginy Rolando Bianchi nebo Giampaolo Pazzini z Fiorentiny.

Letos kouč Colantuono služeb juniorů nevyužívá. Jeho mužstvo je slepencem fotbalistů s různými osudy. Hvězdu týmu představuje bezesporu ofensivní středopolař Cristiano Doni. Jeho téměř jmenovec Vieri zatím do hry nezasáhl. Může být ovšem tajným žolíkem mužstva, které má naději postoupit do evropských pohárů.

Hlavní slabinou Bergama je pozice brankáře. Alex Calderoni patří spíše mezi průměr. Respekt si získal díky schopnosti likvidovat pokutové kopy. Ve srovnání se svými předchůdci Taibim nebo Pelizzolim však Calderoni zaostává. Náhradníka mu děla Andrea Ivan. Před gólmanem stojí poměrně spolehlivá hráz.

Mohutný Moris Carrozzieri je objevem sezóny mezi obránci. V Serii A debutoval za Sampdorii. Do Bergama však přišel z Arezza. Carrozzieri je tvrďák, kterého ze hry nevyřadí ani přeražený nos. Pečlivá defensivní práce mu vynesla třetí příčku ve známkování deníku La Gazzetta dello Sport mezi obránci. Carrozzieriho parťákem je Gianpaolo Bellini, věrný zadák Bergama. V Atalantě působí v seniorském týmu nepřetržitě od sezóny 1998/99. Brazilec Adriano nedosahuje věhlasu svého jmenovce z Interu. V Bergamu tvoří letos asi nejslabší článek obrany. Simone Loria, který dříve působil v Cagliari, prospívá svému celku i občasnými střeleckými úspěchy. Claudio Rivalta má na obránce nezvykle drobnou postavu. Letos prožívá asi nejlepší sezónu ve své kariéře. Přestup do většího klubu jej však nejspíš nečeká.

Záloha je nejsilnější zbraní Atalanty. Podrobnější rozbor si zaslouží Cristiano Doni, fotbalista s dynamitem v pravé noze. Cristiano Doni byl dokonce na soupisce Itálie na světovém šampionátu v roce 2002. Za italskou reprezentaci nasbíral sedm startů, v nichž zaznamenal jeden gól do sítě Japonců. Doni má nakročeno k překonání své nejlepší sezóny 2001/2002. Tehdy Cristiano skóroval šestnáctkrát a Bergamo zakončilo sezónu na devátém místě. Nyní je Atalanta osmá a na Doniho kontě se objevuje deset branek. Velmi dobře je letos známkován od italských novinářů Giulio Migliaccio. Tento neapolský rodák působí v Bergamu již třetím rokem. Klub si ho vyhlédl, když hrával za Ternanu. Letos je holohlavý záložník pro kouče Colantuona nepostradatelnou oporou. Massimo Donati má v pětadvaceti letech bohaté zkušenosti. Nejvyšší italskou soutěž si zahrál již v dresu milánského AC, Parmy, Sampdorie a Messiny. V současné době je v Bergamu na hostování. Majitelem středního záložníka jsou i nadále rossoneri. Luca Ariatti je svátečním střelcem. Ve středu pole má na starost spíše černou práci. Na angažování Ariattiho z Fiorentiny Atalanta rozhodně neprodělala. Velkou budoucnost před sebou možná má Argentinec Tissone, jenž je v Bergamu na hostování z Udinese. Význam Antonina Bernardiniho pro Atalantu spočívá ve zkušenostech tohoto hráče. Totéž platí i pro na den stejně starého Davida Bombardiniho.

Kouč Colantuono vsází v této sezóně nejčastěji na jediného hrotového útočníka, podporovaného vysunutými záložníky. Žádného pověstného kanonýra zatím k dispozici nemá. Zampagna dal gólů šest a Ventola o jeden méně. Ferreira Pinto skóroval jen jednou. Záhadou zůstává, kdy si zahraje Christian Vieri, jenž má pověst bombera. Ăštočník přezdívaný Bobo zatím po zranění levého kolene trénuje individuálně.

Umístění Atalanty v posledních letech:
2000-01 7. místo (trenér Vavassori)
2001-02 9. místo (Vavassori)
2002-03 15. místo (Vavassori, Finardi)
2003-04 Serie B (5. místo) (Mandorlini)
2004-05 20. (Mandorlini, Rossi)
2005-06 Serie B (1. místo) (Colantuono)

/ atalanta.it; gazzetta.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články