Zpět na » Serie A » Zampariniho cesta vzhůru

Serie A - Zampariniho cesta vzhůru

0

Líbilo se

13.03. - Palermo v posledních letech zažívá vzestup. Z druholigového klubu je jeden z předních týmů Serie A a velmi obávaný soupeř. Za vším stojí prezident Palerma, Maurizio Zamparini. Jak probíhala cesta vzhůru? V Palermu je za úspěchem spousta tvrdé a koncepční práce.

Až do sezony 2003/2004 bylo Palermo stabilním účastníkem Serie B. Klub bojoval ve středu tabulky, ale prezident Zamparini otevřeně prohlašoval, že klub brzy bude pravidelným účastníkem Serie A. Přestože mu málokdo věřil, prezident svým slovům dostál do písmene. Dokonce je ještě předčil. Palermo nyní bojuje o Evropské poháry a tajně myslí na titul.

Zlom nastal v 35.kole Serie B. To bylo první utkání, kdy na lavičce Palerma stál Francesco Guidolin. Nyní 52 letý trenér s Palermem okamžitě postoupil do Seri A a Palermo nastoupilo strmou cestu vzhůru. Už v té době ale v sestavě Palerma naleznete hráče, které dnes zná celá Itálie. Andrea Gasbarroni, Fabio Grosso, Massimo Mutarelli, Simone Pepe a Luca Toni táhli klub vzhůru. Už tehdy ve středu zálohy stál a kapitána dělal Eugenio Corini. Základ týmu byl dobře postaven a trenér Guidolin se spolu se Zamparinim před sezonou postaral o další posílení.

Před sezonou 2004/05, po dlouhé době další prvoligovou pro Palermo, přišli do klubu vesměs mladí, neznámí, ale velmi talentovaní hráči. Kádr posílili například Franco Brienza, Simone Barone, Mariano Gonzalez, Mario Santana, Cristian Terlizzi, Cristian Zaccardo nebo Andrea Barzagli. Palermo bylo z pozice nováčka překvapením Serie A a v konečném účtování mu patřilo konečné šesté místo.

Do další sezony přišli další posily, včetně nového trenéra. Guiseppe Papadopulovi se hlásili jako posili Andrea Caracciolo, Paul Codrea, David Di Michele, Stephen Makinwa nebo Giovanni Tedesco. Papadopulo s týmem dosáhl na osmé místo, ale po aféře Calciopoli se posunul na osmé místo. Před letošní sezonou se ke kormidlu vrátil Francesco Guidolin. Tým pod jeho vedením skvěle začal a byl považován za jednoho z hlavním aspirantů na titul, ale začal ztrácet dech a v minulém kole ztratil i třetím místo. Palermo tak v součanosti bojuje o historickou účast v Lize Mistrů. V Poháru UEFA žádný výraznější úspěch nesklidilo, nyní si brousí zuby na Champion League. Na jeho pozici se ale tlačí kromě Lazia, které už Palermo přeskočilo, ještě AC Milán a Fiorentina. Palermo bude tedy muset vynaložit všechny síly, aby historickou účast v nejprestižnější evropské soutěži vybojovalo.

Roli brankářské jedičky v Palermu plní Alberto Fontana, jeho náhradníky jsou Federico Agliardi a Cristiano Lupatelli. V Itálii je často post brankáře zmiňován jako nejslabší článek sestavy Palerma. Faktem je, že ačkoliv si Fontana i Agliardi odvedou své, do kvalit špičkových brankářů Serie A jim dost schází.

Největší klenoty současné sestavy Palerma naleznete v obraně. Reprezentační obránci Cristian Zaccardo a Andrea Barzagli patří k absolutní špiččce a jsou velmi žádaným zbožím. V sestavě je doplňují hlavně Marco Pisano, Mattia Cassani a Giuseppe Biava. Přestože obranu Palerma rozhodně netvoří špatní hráči, v počtu inkasovaných branek je Palermo ze šesti nejsilnějších klubů Serie A (Inter, AS Řím, Lazio, AC Milán, Fiorentina a Palermo) jasně nejhorší.

Ve středu pole má jistou pozici kapitán a největší osobnost Palerma, Eugenio Corini. Letos 37 letý hráč je duší Palerma a na svém postu patří k nejlepším na Apeninském poloostrově. Jeho spoluhráči jsou povětšinou Fabio Simplicio, Roberto Guana, Aimo Diana a Marco Bresciano. Připraveni jsou i Franco Brienza, Maurizio Ciaramitaro a Giovanni Tedesco.

Silnou zbraní je ofensiva. Důležitou roli v ní hrají ofensivní záložníci, Marco Bresciano a Aimo Diana. Mezi zálohou a útokem často působí David Di Michele a roli hrota plní buď vysoký Andrea Caracciolo nebo pohyblivý a silný Amauri. Spojení těchto dvou útočníků působí problémy jakékoliv obraně na světě, bez vyjímek. Palermo v nich má neocenitelnou zbraň.

Přestože Palermo v současnosti ztrácí, jeho budoucnost má stejnou barvu jako jeho dresy. Růžovou.

Zdeněk Leitkep / ilpalermocalcio.it, FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články