Zpět na » Serie A » Marcelo - obránce, který výborně útočí, ale nechává díry vzadu

Serie A - Marcelo - obránce, který výborně útočí, ale nechává díry vzadu

Marcelo - obránce, který výborně útočí, ale nechává díry vzadu © marca.com - Marcelo

1

Líbilo se

25.02. - NEPŘEHLÉDNĚTE Největší fotbaloví puritáni svraští čelo, když přijde řeč na Marcela, levého obránce Realu Madrid. Pro staromilce totiž pojem obránce, tedy přesněji řečeno jeho pracovní náplň, zahrnuje především bránění. Až pak, pokud si splní všechny úkoly a nezanedbá svoji roli, se může realizovat i v dalších činnostech.

Téma Marcelo opět oprašuje starou polemiku. V posledních zápasech, a zejména po příchodu trenéra Zidaneho, je jeho vliv na útočnou stránku týmu obrovský. Tráví stejně času, možná i víc, na soupeřově polovině v útočné fázi než při plnění obranných povinností.

Z taktické varianty se stal zvyk

Pod Benítezem (který tolik nesázel na průbojné krajní obránce) více přibrzděný Brazilec proměnil něco, co má sloužit jako občasný prostředek a taktická varianta, ve zvyk. U trenérů velmi cenná teorie hovoří o tom, že by se krajní beci měli pouštět do útočení jako moment překvapení, ne ze zvyku. Měli by do útoku vybíhat. Ne tam být permanentně. Což je Marcelův případ. Pokud se Real nemůže vymanit z napadání protivníka, prvním řešením bývá hledání Marcela na kraji hřiště, aby individuálními akcemi vytáhl mužstvo více na soupeřovu polovinu.

Real útočné akce čím dál tím častěji táhne po jeho straně a jeho nezaměnitelná postava si razí cestu všemi cestami. Ať už podnikne výlet podél čáry, zdvojením Cristiana Ronalda, kdy využívá volný prostor, jenž vytvoří Portugalec svými diagonálami do středu hřiště. Nebo se pustí odvážně šikmo k hranici vápna a zkouší zakončit. Není nic neobvyklého vidět ho v prostoru kolem penaltového puntíku.

Útočné výlety - velké riziko

Jenže jeho ofenzivní nenasytnost zahrnuje velká rizika a prakticky ve všech zápasech nechává Marcelo hodně odkrytý prostor. A není pochyb o tom, že soupeři o tomto hříchu vědí a jejich trenéři hledají způsoby, jak tuto vylidněnou zónu využít k zasazení rány. Marcelo se po svých výletech musí vracet hodně daleko. Je to velká vzdálenost, a ač by byl seberychlejší, potřebuje pomoc od svých kolegů, aby za něj tento prostor ohlídali, protože se nestačí vrátit dříve, než do zmíněné oblasti vnikne protivník. Tuto výpomoc v Realu nevykonávají záložníci (Modrić, Kovačić, Isco) jako v jiných týmech, ale stopeři.

Jenže tím, že se přesunou ze svého místa působení do strany vznikají další okna. Tento nesoulad doposud nebyl vyřešen a je proto často k vidění špatně rozestavená obrana, když je mužstvo v útoku.

Reakce soupeřů

Soupeři na tuto taktickou variantu reagují různě. V poslední zápasech buď obětovali hráče s defenzivními úkoly, který měl za úkol zastavit Marcela a nebo naopak - nasadili na kraj zálohy rychlého křídelníka, který ho sice stínuje při jeho ofenzivních výpadech, ale který rovněž někdy zůstane více vpředu a čeká až jeho spoluhráči získají balón, aby využil několik desítek metrů náskoku a mnoho volného prostoru před sebou.

Sandoval, který už byl odvolán z lavičky Granady, na pravou stranu postavil Succese, bleskového fotbalistu a Marcelo se trápil víc než kdy jindy. Spalletti v zápase AS Řím proti Realu udělal skoro to samé. Nasadil na tuto stranu Salaha a čekal, jak to dopadne. Buď a nebo. ,Ano, Marcelo mi v obraně pořádně zavaří, protože na Florenziho půjdou dva na jednoho. Ale já jim to vrátím se Salahem, který bude mít úplně volno´, mohl si říct italský kouč. A Realu chvíli trvalo, než na situaci zareagoval. Nakonec se na levou stranu přesunul Ramos a to jak ve chvíli, kdy Real míč měl v moci tak i v okamžiku, kdy musel bránit.

Naposledy v Málaze využil Marcelovy útočné choutky Javi Gracia. Juanpi se nevracel s Marcelem úplně pokaždé a na bránění zůstával sám Rosales. Takže v okamžiku získání míče hráči Málagy okamžitě hledali Juanpiho, aby se pokusili využít volný prostor.

Tyto situace svědčí o tom, že Zidane zatím tento otazník nemá vyřešen a jeho tým dostává víc branek. Marcelo v útoku září čím dál víc. Je to víc útočník než obránce. V reálu vlastně madridský klub brání jen se dvěma stopery. Ačkoliv Carvajal na pravé straně víc zvažuje své útoky, rovněž se často nachází na soupeřově polovině a dvěma stoperům zbývá ohromný prostor, který nemohou při vší snaze pokrýt.


Více informací pro všechny fanoušky Realu Madrid najdete na FB stránkách CZRealMadrid.

Kam dál?

Jan Preisler / FotbalPortal.cz, marca.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Související odkazy
Nejnovější články