Zpět na » Serie A » Co změnila aféra Calciopoli?

Serie A - Co změnila aféra Calciopoli?

0

Líbilo se

23.06. - Před rokem začala naplno propukat aféra Calciopoli. Jejím cílem bylo očistit italský fotbal od korupce, korupčního jednání a machinací s rozhodčími. Nebudeme rozebírat, nakolik machinace pokračují či nikoliv. Podíváme se spíše na ostatní důsledky aféry.

Juventus Turín byl loni nejpostiženějším klubem. Trio šéfů Juventusu Moggi, Giraudo a Bettega se muselo poroučet z funkcí a vznikl prakticky nový Juventus. Juventus byl nucen startovat v Serii B a ještě s bodovým odečtem. Bianconeri si sice s tímto faktem poradily, některé hvězdy ale ztratily. Mistři Světa Fabio Cannavaro a Gianluca Zambrotta odmítli hrát druhou ligu a zamířili do Realu Madrid, respektive Barcelony. Další dvě hvězdy se poroučely do týmu velkého rivala, Interu Milán. Zlatan Ibrahimovič ani Patrick Vieira se ani nezačervenali a přešli hájit barvy rivala. Juventus ale podrželi opravdové Hvězdy. Hvězdy s velkým H. Nejlepší světový brankář Gianluigi Buffon se rozhodl setrvat v klubu a pomoci mu zpět. Mauro Camoranesi sice laškoval s možností odchodu, ale nakonec zůstal. Pavel Nedvěd nezapochyboval a zůstal ve městě, kde se rozhodl usadit i po konci kariéry. David Trezeguet sice původně trval na odchodu, nakonec ale, údajně za zvýšení platu, zůstal. A kapitán Alex Del Piero prohlásil jako první, že zůstane. Jako správný kapitán vystřílel postup do Serie A.

Co ale bude dál? Juventus nikdy nebude stejný. Budou mu rozhodně chybět schopnosti Moggi, Girauda i Bettegy. Jakkoliv se všichni provinili proti etice a fotbalovým zákonům, o svůj klub se uměli postarat i v mezích zákona. Nové vedení má ještě co dokazovat, aby mohlo být se zmíněnou trojicí srovnáváno. To, že nestačí dát trenérovi k dispozici kopu peněz na přestupy, jistě vědí.

Fiorentina byla také těžce postižena. Začátek s 15 minusovými body měl klub odsoudit k boji o udržení. Fialky ale udržely pohromadě celý kádr, dokonce se jim povedlo posílit a sezonu zakončili na pátém místě. Pantaleo Corvino odvedl perfektní práci a ukázal, že se od něho může spousta mecenášů učit. Reggina dostala minusových bodů jedenáct, vzhledem k jejímu kádru to mělo znamenat jistý sestup. Kalábrijští ale zabojovali a v lize se udrželi. Navíc jejich výkony rozhodně patřili k tomu lepšímu, co mohla Serie A nabídnout.

Laziu i AC Milán byli tresty sníženy natolik, že prakticky neměli význam. Milánští navíc dostali možnost startovat v Lize Mistrů, kterou posléze ovládli a zaslouženě vyhráli. Lazio sice o poháry přišlo, ale v lize bez problémů vybojovalo pozici v příštím ročníku Ligy Mistrů.

Serie A letos proběhla bez problémů. Nevyskytl se žádný výrazný problém, kdy by si některý z klubů ztěžoval na rozhodčí. Že by byla Calciopoli úspěšná a Serie A byla "čistá"?

Zdeněk Leitkep / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Noviny
Nejnovější články