Zpět na » Serie A » Marcello Lippi - kdo je trenérský génius?

Serie A - Marcello Lippi - kdo je trenérský génius?

0

Líbilo se

29.06. - FotbalPortal pro Vás připravil profil jednoho z nejlepších světových trenérů. Kdo je trenér Mistrů světa Marcello Lippi?

Marcello Lippi se narodil v městečku Viareggio v severním Toskánsku 11. dubna 1948. Ze stejného města pochází například bývalý světoznámý rozhodčí Pieluigi Collina. Jako hráč Lippi žádných výrazných úspěchů nedosáhl. Lippi odehrál kariéru za Savonu, Sampdorii a Pistoiese, ale výrazného úspěchu s nimi nedosáhl Pouze za Sampdorii nasázel dohromady 211 branek, což je velmi dobrý výsledek.

Trenérskou kariéru Lippi zahájil v Janově. V místní Sampdorii se v roce 1982 ujal mládežnických týmů. Po jednoročních angažmá v nižších soutěžích u týmů Pontedera, Siena, Pistoiese a Carrarese Lippi nakoukl do Serie A. V roce 1989 se Lippi ujal Ceseny, kterou vedl v Serii A. Po Ceseně trénoval Lucchese, Atalantu a Neapol, než přišla životní nabídka. V roce 1994 Lippi nastoupil do Juventusu, svého životního klubu. Z něho si odskočil pouze na sezonu 1999/00 do Interu Milán, ale úspěch neudělal a vrátil se do Turína. V roce 2004 odešel k italské reprezentaci.

S Juventusem je spojeno největší množství trofejí a úspěchů. V Turíně slavil celkem pět ligových titulů. Ze Scudetta se jeho tým radoval v sezonách 1994/95, 1996/97, 1997/98, 2001/02 A 2002/03. S Juventusem také jednou opanoval italský pohár a to v sezoně 1994/95, kdy s týmem slavil double. Italský superpohár slavil v sezonách 1995/96, 1997/98, 2002/03 a 2003/04. Větších úspěchů chtěl Lippi dosáhnout v evropských pohárech. Jediný titul z Ligy Mistrů se datuje do sezony 1995/96. V následující sezoně Lippi vybojoval s Juventusem i evropský Superpohár.

Největší úspěch Lippiho se ale datuje na léto 2006. Marcello Lippi právě končil první dvouleté období na lavičce reprezentace Itálie. Na Mundial do Německa Italové zdaleka necestovali jako favorité. Přesto za celý turnaj inkasovali ze hry pouze jediný gól, který si navíc dal sám obránce Squadry azzury Cristian Zaccardo. Lippi dovedl svůj tým až do finále, kde Italové na penalty porazili Francii a staly se Mistry Světa. Od tohoto titulu Lippy netrénuje a užívá si zasloužené volno. Letos odmítl nabídku vést opět Juventus, mluvilo se o něm i jako o novém trenérovi Chelsea.

Lippiho týmy nikdy nehrály super pohledný fotbal. Lippy ctí zásadu "stačí vyhrát 1:0" a plně se jí řídí. Přesto svými úspěchy patří mezi největší světové trenéry. Z aktivně trénujících mužů se mu sbírkou trofejí může rovnat snad pouze sir Alex.

Zdeněk Leitkep / FotbalPortal.cz, wikipedia.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články