Zpět na » Serie A » Batistuta - král kanonýrů

Serie A - Batistuta - král kanonýrů

0

Líbilo se

27.06. - V minulém díle ohlédnutí do historie byla na řadě sezona, na jejímž konci byl titul AS Řím. K titulu velmi výrazně přispěl Gabriel Batistuta, pojďme si legendu Serie A blíže představit. + video

Batistuta se narodil v malém argentinském městě Avellaneda 1. února 1969. V mládí hrál spolu s fotbalem i basketbal, ale v sedmnácti letech se začal věnovat pouze fotbalu. Právě v sedmnácti poznal i svou manželku Irinu, na oslavě jejích narozenin. Mají spolu tři syny, Thiaga, Lucase a Joaquina.

V roce 1988 podepsal smlouvu s týmem Newells Old Boys a okamžitě se prosadil. Už po půl roce se tak stěhoval do River Plate. Odtud překvapivě zamířil do Bocy Juniors, hlavního rivala. Tam si ho vyhlédla Fiorentina, mladý Batistuta se tak před sezonou 1991/92 stěhoval do Florencie.

To už měl za sebou debut v reprezentaci. V roce 1991 byl králem kanonýrů na poháru Copa America a spolu s Argentiskou reprezentací slavil titul. Další úspěch s reprezentací už nepřišel, na MS 1994 v USA, 1998 ve Francii ani 2002 v Japonsku a Koreji Argentina úspěchů nedosáhla. Batistuta je také jedním z mála hráčů, kterým se podařilo dosáhnout hattricku na dvou po sobě jdoucích mistrovských světa. Obětmi se stali Nigérie a Japonsko, kterému Bati 3 branky nasázel během 8 minut. Celkem má na kontě 78 zápasů a 56 branek.

Ve Fiorentině se mu zpočátku nedařilo. Batigol se z něho stal ale už 26.února 1992. Od té doby do konce sezony Bati nasázel 12 branek, ale v budoucnu se měl ještě zlepšovat. V následující sezoně ale Fiorentina sestoupila, Batistuta přesto zůstal a pomohl klubu okamžitě zpátky. Batistuta dával branky jak na běžícím páse, přesto se Fiorentině nikdy nepodařilo získat Scudetto. Batistuta se činil, postupně dal 26 branek, poté 21, 14, 21, 21 a v sezoně 1999/2000 23. Fiorentinu ale trápili finanční problémy, Batistuta se tak nakonec stěhoval do AS Řím. Tam hned vyhrál titul, ale po jediné sezoně byl pomalu odstavován na druhou kolej. Dvě sezony se v Římě trápil, poté ztrávil půl roku v Interu. Pak se rozhodl opustit špičkový fotbal a odešel do klubu Al-Arabi v Katarské lize. Jeho 25 branek v 18 utkáních první sezony je dodnes rekordem katarské ligy. V dalších letech Batistutovi brankové úspěchy sice klesaly, stále ale patřil k nejlepším střelcům katarské ligy.

Batistuta proslul jako zabiják. Jediná šance mu stačila k úspěchu, měl neuvěřitelný čich na branky. Také jeho přímé kopy byli vyhlášené, přestože neoplýval nikterak skvělou technikou. Batistuta byl kanonýr, jakých po světě mnoho neběhalo. Prostě Batigól.

Nejhezčí Batistutovy góly

Zdeněk Leitkep / fiorentina.cz, wikipedia.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články