Zpět na » Serie A » Del Piero - věrný společník Staré dámy

Serie A - Del Piero - věrný společník Staré dámy

1

Líbilo se

18.07. - Jen málo je v dnešním fotbale hráčů, kteří jsou svému klubu věrni už sedmnáct let a přestože jsou hvězdy prvotřídní velikosti, zůstávají s klubem i v těžkých dobách. FotbalPortal Vám přináší profil jednoho z nich. Věrného společníka Staré dámy - Alessandra Del Piera.

Alessandro Del Piero se narodil 9. listopadu 1974. V rodném Coneglianu také udělal první fotbalové krůčky a to v místním fotbalovém klubu San Vendemiano. Zde působil až do šestnácti let, kdy si ho všiml jistý Piero Aggradi. Aggradi dělal v té době sportovního ředitele v klubu Padova Calcio, hrajícího Serii B. Pro Alessandra to byl obrovský skok. Mnozí si z něho dělali legraci, že se do klubu dostal jen kvůli jménu sportovního ředitele. Del Piero totiž znamená Pierův. Podivná náhoda, jisté však je, že Del Piero je životním objevem Piera Aggradiho.

Del Piero toho za Padovu mnoho neodehrál. Dohromady 14 ligových zápasů, pouhý jeden gól. Ale už tehdy prokázal, že fotbal hrát umí a jeho přání být profesionálním fotbalistou rozhodně není nereálné. V létě 1993 dostal dvě nabídky k přestupu. První přišla od AC Milán a druhá z Juventusu Turín. Vzhledem k faktu, že Del Piero od mládí fandil Staré dámě, nebylo co řešit. Del Piero se stěhoval do Turína.

V Turíně neměl lehký začátek. V útoku Juventusu se v té době točili Gianluca Vialli, Roberto Baggio a Fabrizio Ravanelli. Del Piero měl ale štěstí. Vedení ho mělo vybraného jako budoucí náhradu za superhvězdu Baggia a tak nad ním drželo ochranou ruku. A Del Piero jejich důvěru mnohokrát oplatil. Trenér Trapattoni ho sice stavěl spíše sporadicky, jenomže pak se mu zranili Ravanelli i Vialli. Del Piero dostal čtyřikrát po sobě šanci v základní sestavě. Dal čtyři branky a nová hvězda byla na světě.

Když po sezoně přebíral Juventus Marcello Lippi, vyhlásil: "Chci Juventus zbavit závislosti na Robertu Baggiovi!" Baggio měl být nahrazen právě Del Pierem. Náhrada byla plně dokončena po sezoně 1995/96. To Juventusu po předchozím titulu vyhrál Ligu Mistrů pod vedením Alessandra Del Piera. Baggio odešel a Del Piero jel jako světové hvězda na EURO 1996 do Anglie. Tam sice odehrál pouze 45 minut, ale v dalších sezonách prokázal, že je král.

Po sezoně 1997/98 byl vyhlášen nejlepším hráčem Serie A. Del Piero velmi zesílil, což bylo podle Zdeňka Zemana způsobeno kreatinem a dalšími preparáty. Del Piero ale dál stoupal výš a na podzim 1998 byl už jednou z největších hvězd světového fotbalu. 8. listopadu 1998 hrál Juventus s Udinese. Del Piero zápas nedohrál kvůli pochroumanému kolenu. Ortel lékařů byl tvrdý: minimálně půl roku bez fotbalu! Nakonec z toho bylo celkem devět měsíců, kdy Del Piero nemohl kopnout do balonu.

Del Piero se vrátil před sezonou 1999/2000, tolik už ale nezářil. Přesto dostal pozvánku na EURO 2000, když ho trenér upřednostnil před znovuzrozeným Robertem Baggiem. Ve finále ale zazdil dvě stoprocentní šance a Italové poté ztratili titul. Ozývaly se hlasy, že Baggio by tohle dal. Del Piera to ale nepoložilo. Naopak. Znovu hrál skvěle a ani smrt jeho otce v únoru 2001 to nezměnila.

Změnila ale Alexe. Před další sezonou Del Piero dorazil na předsezonní kemp s novým účesem. Pryč byli bohémské kurdliny a delší vlasy, Del Piero nyní užíval výhod krátkého sestřihu. A dával branky jako dřív. Del Piero hrál klíčovou roli v Juventusu a byl spokojený.

Jenže přišel rok 2006. Del Piero nejprve pomohl reprezentaci Itálii k titulu Mistra Světa. Poté ale přišel šok. "Jeho" Juventus byl přeřazen do Serie B. Kapitán Del Piero udělal jako první kavalírský krok a prohlásil: "Zůstávám!" V pozici jednoho z nejlepších hráčů uplynulého desetiletí tak odehrál loňskou sezonu v Serii B. Jako správný gentleman tam doprovodil svou Starou dámu. Nyní se Del Piero vrací. Jako nejlepší střelec Serie B. A znovu chce hrát o trofeje.

Video s brankami Alessandra Del Piera:

Zdeněk Leitkep / juventus1897.it, wikipedia.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články