Zpět na » Serie A » Posila Fiorentiny Hable se těší do Itálie

Serie A - Posila Fiorentiny Hable se těší do Itálie

0

Líbilo se

10.07. - V exkluzivním rozhovoru pro FotbalPortal.cz se svěřil osmnáctiletý záložník Jan Hable proč míří do italské nejvyšší soutěže.

Jan Hable je defenzivní záložník, klenot nejen hradeckého, ale i celého českého fotbalu. Mezi jeho dosavadní úspěchy patří účast na juniorském mistrovství Evropy sedmnáctiletých hráčů, když ve finále podlehli mladí Češi Rusům a získali stříbro. Jan Hable byl však spolu se spoluhráčem Polákem vyhlášen v All stars turnaje a oba dva si následně koncem února zahráli i na Meridian Cupu. V zápase proti Africe byl kapitánem výběru Evropy právě mladíček Hable. První zápas vyhráli Evropané pod velením Hableho 6:1, odvetu vyhráli 4:0 a stali se tak vítězi turnaje.

Bylo jasné, že druholigový Hradec Králové si svůj poklad dlouho neudrží. Okolo Hableho kroužilo několik klubů, dlouho se zdál jako nejreálnější jeho přestup do slavného Interu Milán, ovšem dnes ho zlanařila Fiorentina kde podepsal smlouvu a může se v ní potkat s dalším mladíkem Ondřejem Mazuchem a také s reprezentačním obráncem Tomášem Ujfalušim.

S fotbalem však Jan Hable nezačal v Hradci, ale v Novém Městě. Tehdy v počátcích fotbalové kariéry snil tajně o tom, že si zahraje alespoň za krajský výběr. Ovšem realita daleko předčila jeho očekávání.

Zahrál si již na mistrovství Evropy, na kterém získal stříbrnou medaili. Odletěl na stáž do Glasgow, kam si ho pozval slavný Celtic. Ovšem nakonec skončí v Itálii, která je odjakživa jeho snem. Jeho nejblíbenějším klubem sice není právě zrovna Inter Milán nebo Fiorentina, nýbrž konkurenční Juventus, ovšem to nehraje takovou roli. Ĺ anci zahrát si v Itálii má a kdo ví, zda-li jednou neskončí právě v Juventusu...

V loňské sezoně jste byl v All stars turnaje ME sedmnáctiletých hráčů. Mrzí vás, že jste nedostal pozvánku na letošní MS dvacetiletých?

Tak na tohle jsem ani nemyslel. Ti kluci co tam jsou si to vybojovali a zaslouží si tam být. Hrajou velice dobře. Ale samozřejmě bych se nominaci nebránil.

Ovšem i tak byla pro vás uplynulá sezona úspěšná v tom, že jste spolu s brněnským Mazuchem přestoupili do Fiorentiny. Myslíte si, že se můžete prosadit?
Tak určitě v to doufám, že se tam prosadím. To bych tam ani nemohl jinak jít. Ale vím, že to nebude hned. Chce to čas, hodně na sobě pracovat a potom můžu věři, že se dostaví výsledek.

Není to ale pro český fotbal špatné, když odcházejí do zahraničí i mladí hráči, kteří ještě neodehráli ani jeden prvoligový zápas?
Vím že takové názory byly a budou pořád. Já vím že jsem toho moc neodehrál ve druhé lize a ani zápas v první. Ale taky jsem se radil s pro mě blizkými lidmi a většina mi poradila abych to šel zkusit.

Proč?
Protože vím, že se tam trénuje na dobré úrovni. Já nejsem ten typ hráče co nemusí moc trénovat a je pořád dobrý. Já musím trénovat pořád na maximum abych se zlepšoval. A taky se naučím jazyky.

A tak dobře by jste v Česku trénovat nemohl?

Tady v Čechách se trénuje sice dobře, ale tam se trénuje mnohem víc a všechny věci okolo hráče jsou tam zařízené tak, že nemusí skoro nic dělat, všechno mu obstará klub. Nechci to uplně srovnávat, protoše jsem tam ještě nebyl delší dobu.

Jak dlouho jste zatím ve Fiorentině byl?
Byl jsem tam dvakrát. Pokaždé na dva dny.

Kdy tam jedete na stálo?

Teď ve čtvrtek nebo v pátek už odletím na přípravu.

Bydlet budete s Ondrou Mazuchem?
Tak ze začátku určitě. Bude to lepší, když si v těch začátcích pomůžem.

Už jste se dohodli kdo bude prát?

Ăšplně ne. Na to bude čas až tam. Ale určitě si tyto práce budeme muset nějak rozdělit.

Zpět k přestupu. Dlouho to vypadalo že přestoupíte do Interu Milán, navíc prý fandíte Juventusu Turín. Litujete že se nepovedl přestup do některého z těchto dvou týmů?
Ne. Věděl jsem že to musím pořádně všechno zvážit. A nakonec z toho vyšla jednoznačně Fiorentina.

A jak je to s tím fanděním Juventusu?

Tak Juventusu přeju. Trochu mě zklamala ta korupce, ale předtím jsem byl velký fanda.

Nyní mu už tedy tak moc nefandíte?

Nevím, jak bych to správně řekl. Fandím mu pořád, ale teď už je to jiný klub.

Myslíte si, že má na to hned po návratu bojovat znovu o titul?
Myslím, že je možné vše když se chce a je vůle.

A bude to čisté?
Tak to nevím. To není otázka pro mě.

V Česku byla také korupce. Myslíte si, že se s ní v Itálii vypořádali lépe?

To nevím. Já vím že byla v Itálii i u nás. Ale posuzovat to nějak nechci. Ani tomu moc nerozumím.

V Itálli tedy máte jako oblíbený tým Juventus. Komu fandíte v Česku?

Hodně přeji Hradci, zasloužil by si být v první lize. Ale jinak jsem byl od malička sparťan.

Sparťan? Proč?
Vedl mě k tomu můj děda a mám rád takové ty hádky v rodině o to, zda je lepší Slavie nebo Sparta. Taťka a druhý děda jsou totiž slávisté.

Máte rád hádky? Takovou tu "Itálii"?

Já když jsem byl malý, tak jsem se pořád zlobil na rozhodčí. Teď už jsem ale klidnější. Jinak mi hádky nevaděj, mám je docela rád. Patří k fotbalu.

Co dál se vám ještě vybaví když se řekne slovo fotbal?
No hlavně míč, to skoro stačí. Ale samozřejmě k tomu patří i plné tribuny a podobně.

Jak daleko by jste to chtěl dotáhnout ve fotbale?

Já mám za to, že by se cíle neměly prozrarovat. Ale samozřejmě to chci dotáhnout co nejvýše to půjde.

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články