Zpět na » Serie A » Albertini - život se čtyřkou na zádech

Serie A - Albertini - život se čtyřkou na zádech

0

Líbilo se

28.08. - FotbalPortal.cz Vám opět přináší jeden z profilů velkých hráčů italského fotbalu. Dnes jsme vybrali jednoho z nejlepších hráčů 90. let - Demetria Albertiniho.

Demetrio Albertini se narodil 23. srpna 1971 v městečku Besana in Brianza, ležícím v provincii Milán. Protože jeho otec fandil AC Milán, jeho mladý nadaný syn - fotbalista nemohl skončit jinde než v mládežnických týmech rossoneri.

Albertini od mala vykazoval známky skvělého tvůrce hry. Svůj debut si tak mohl odbýt za první tým AC Milán už na jaře 1989. Za první tým ale odehrál pouhé dva zápasy a klub se ho rozhodl na sezonu 1990/91 poslat na hostování. Zvolena byla Padova, kde se mladý Demetrio jen těsně minul s dalším mladíkem, Alessandrem Del Pierem, který působil v mládežnických týmech Padovy. Zatímco Del Piero na svou šanci musel čekat, Albertini hrál v Padově ústřední roli tvůrce hry, odehrál 28 zápasů a vsítil pět branek.

To udělalo veliký dojem na vedení Milána a Albertiniho se rozhodli povolat zpět. Od následující sezony, kdy Demetrio pronikl do základní sestavy Milána, byl neodmyslitelnou součástí sestavy rossoneri. Muž se čtyřkou na dresu patřil k nejlepším záložníkům světa. Do roku 2002, kdy působil v AC Milán, nasbíral 293 zápasů v červenočerném dresu, v nichž vstřelil 21 branek. Kanonýr Albertini nikdy nebyl. S Milánem vybojoval pět titulů mistra ligy, čtyři italské superpoháry, tři výhry v Poháru mistrů a později Lize mistrů, jeden Interkontinentální pohář a tři Evropské superpoháry. Ăšchvatná sbírka.

V AC Milán ale po sezoně 2001/02 jeho místo už nebylo. Albertini toužil po změně, navíc v Miláně už nebyl nepostradatelný. Odešel zkusit štěstí do Ĺ panělska, kde si vybral dres Atlética Madrid. Po jedné sezoně se ale vrátil do Itálie, ale k překvapení všech ne do Milána, ale do Lazia Řím, s nímž vybojoval svou první výhru v Italském poháru. Zde odehrál další sezonu a zamířil znovu o dům dál, do Atalanty Bergamo. V zimě 2004 přišel další přestup. Z Bergama si ho do týmu vybrala slavná FC Barcelona. Zde už ale Albertini štěstí neudělal, i kvůli zranění odehrál pouze 5 zápasů. Klub sice vybjoval španělský titul a oslavil i výhru ve španělském superpoháru, ale Albertini příliš nehrál a v prosinci 2005 ukončil kariéru. Jeho rozlučkového zápasu mezi AC Milán a FC Barcelona se zúčastnili například Marco van Basten, Ruud GUllit, Frank Rijkaard, Franco Baresi nebo Paolo Maldini. Milán na San Siru zvítězil 4:2, když sám Albertini vstřelil první branku krásnou střelou z přímého kopu.

Své tři reprezentační branky v 79 startech Albertini vstřelil Chorvastku, Estonsku a Brazílii. S reprezentací se rozloučil po MS 2002. V roce 1994 a 2000 skončil s Azzurri těsně pod vrcholem. Nejdříve Italové podlehli na penalty Brazílii, poté v prodloužení Francii.

Po konci kariéry chtěl Albertini původně trénovat. Osud ho ale zavál jiným směrem. Po aféře Calciopoli se stal zástupcem komisaře Guida Rossiho k prošetření aféry Calciopoli. Po rezignaci Rossiho po čtyřech měsících ale rezignoval i Albertini.

Albertini si nyní užívá zaslouženého volna. V srdcích fanoušků AC Milán bude mít ale čtyřka na červenočerném dresu vždy pouze jedno jediného majitele. Demetria Albertiniho.

Zdeněk Leitkep / wikipedia.org

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články