Zpět na » Serie A » Franco Baresi - libero se šestkou

Franco Baresi - libero se šestkou

1

Líbilo se

08.09. - Redakce Serie A nabízí svým čtenářům možnost podílet se na výběru hráčských profilů. Jako druhý profil v řadě uvádíme legendu AC Milán - Franca Baresiho.

Franceschino Baresi se narodil 8. května 1960 v lombarském městečku Travagliato. Jeho rodinu kromě rodičů tvořili ještě čtyři sourozenci. Baresi měl těžké mládí, ve 13 letech mu zemřela matka a zanedlouho i otec. Vedení rodiny převzala jeho starší sestra, rodiče se nedočkali ani vstupu Franca do AC Milán.

Jeho vstup do barev Rossoneri má zajímavé pozadí. V roce 1974 vzal trenér Travagliata Guido Settembrini Franca a Giuseppe Baresiovi na San Siro ukázat skautům Interu Milán, protože v nich viděl velký potenciál. Skautům Interu se ale líbil pouze jeden z nich - Giuseppe. Franco jim připadal fyzicky nevyspělý. Zklamaný Franco se tak přihlásil na nábor do konkurenčního AC a uspěl. Inter tak přišel o fantastického obránce. Bratři Baresiovi představují klubovou věrnost. Franco odehrál celou kariéru za AC Milán, Giuseppe kromě úplného závěru kariéry hrál neustále za Inter Milán.

Krátce před osmnáctými narozeninami si Baresi odbyl premiéru v lize. Trenér Milána Nils Liedholm sebral všechnu odvahu a postavil ho v tak mladém věku do středu obrany. Baresi okamžitě nadchl, Gianni Rivera, který pomalu končil kariéru o něm po prvním zápase prohlásil: "Když se na Franca někdo valil s míčem, s ledovým klidem mu ho sebral. Pak vzal míč a okamžitě vyrazil dopředu. Zíral jsem, kde se v něm ta sebejistota bere."

Klíčový moment Baresiho kariéry nastal v roce 1979. AC Milán se zapletl do korupční aféry a byl přeřazen do druhé ligy. Baresi uvažoval o odchodu, ale nakonec zůstal. Když se klub po druhém sestupu v roce 1983 definitivně objevil znovu v Serii A, jeho kapitánem už byl Franco Baresi.

Přestože Baresi měřil pouhých 176 centrimentrů a vážil 70 kilogramů, stal se postrachem útočníků. Když v roce 1986 Silvio Berlusconi koupil AC Milán, chlapík s typicky vystrčeným dresem přes trenýrky se měl stát jasnou jedničkou. Berlusconi přivedl trenéra Sacchiho, nizozemské trio Rijkaard - Gullit - Van Basten a AC Milán stoupal vzhůru.

S AC Milán postupně vybojoval 6 italských titulů, čtyři italské Superpoháry, 3 vítězství v Poháru mistrů a Lize Mistrů, 3 evrospké superpoháry a dva Interkontinentální poháry. Když v roce 1997 končil fotbalovou kariéru, jeho dres s číslem 6 byl vyřazen na jeho počest. Nikdo jiný už v Miláně šestku nosit nebude.

Jiná kapitola Baresiho reprezentační kariéra. Při mistrovsví Evropy 1980 a zlatém Mistrovství světa 1982 seděl pouze na lavičce. V obraně hrála pod trenérem Bearzorem prakticky výhradně dvojice Scirea - Collovatti. Až po příchodu trenéra Viciniho po MS 1986 se věci otočily k lepšímu. Baresi má kompletní sbírku medailí z MS: zlato 1982, stříbro 1994 a bronz 1990.

Na MS 1990 v Itálii si Baresi proti sobě poštval velkou část italů. Po vítězném čtvrtfinále zapózoval novinářům s replikou trofeje. Italové mu potom vyčítali následné vypadnutí s Maradonovou Argentinou. Velký příběh Franca Baresiho na následujícím MS 1994 v USA sledoval celý svět.

Baresi předem vyhlásil, že po šampionátu ukončí reprezentační kariéru. Hned ve druhém zápase proti Norsku si ale poranil meniskus a zdál se být konec. Celá Itálie oplákavala neštěstí, ale Baresi se nevzdal. Zůstal s týmem v USA, nechal se tam operovat a tři týdny netrénoval. Italové postupovali dál a dál a pouhý jeden den před finále se v tisku objevila neuvěřitelná zpráva: "Baresi je fit, nastoupí?" Franco Baresi byl tří týdny po operaci menisku připraven na finále Mistrovství světa.

V něm se mohl stát hrdinou. V úvodu odblokoval Maura Silvu a získal zpátky sebedůvěru nalomenou dlouhou absencí. Na hřišti vládl, Bebeta s Romariem k ničemu nepustil a zápas se dostal až k penaltám. Unavený Baresi jako kapitán nechtěl odpovědnost nechat na jiných a sám šel na první penaltu. Vysoko přestřelil a když poté selhali i Massaro a Baggio, titul vyhrála Brazílie. Obrázek plačícího Baresiho na rameni trenéra Sacchiho obletěl svět. "Připadám si k ničemu, bezmocný a ponížený," hlesl poté Baresi v rozhovoru a odešel do šatny.

Když o tři roky později končil fotbalovu kariéru, dostal v Miláně roli viceprezidenta se zaměřením na mládež. V červnu 2002 si odskočil na tři měsíce dělat sportovního ředitele Fulhamu, ale hned byl zpět. Baresi a AC Milán tvoří nerozdělitelnou dvojici.

Zdeněk Leitkep / wikipedia.org

Nejnovější články