Zpět na » Serie A » Sebastien Frey - zneuznaný reprezentací

Sebastien Frey - zneuznaný reprezentací

0

Líbilo se

05.09. - Redakce Serie A nabízí svým čtenářům možnost podílet se na výběru hráčských profilů. Zde je první požadovaný profil - brankáře Fiorentiny Sebastiena Freye.

Sebastien Frey se narodil 18. března 1980 ve městě Thonon les Bains ve Francii. Jeho bratr Nicholas je také fotbalistou a působí v Itálii. Jeho otec byl fotbalový brankář, Frey se potatil a stal se také brankářem. Největší klub v oblasti je Cannes, Frey tedy samozřejmě začínal s kariérou v místním klubu.

Za Cannes debutoval v roce 1997, tedy v pouhých sedmnácti letech. Za dvě sezony byl už jedničkou Cannes, o kterou mělo zájem několik klubů. Za Inter ale štěstí neudělal. Po příchodu v roce 1998 v Interu sice dostal šanci v 9 zápasech, ale po sezoně s ním přestalo být počítáno do základu a byl poslán na hostování.

Hostování udělalo z Freye jednoho z nejperspektivnějších brankářů světa. V Hellasu Verona odchytal plnou porci zápasů, 37, a ukázal, že se narodil do branky. V další sezoně dostal šanci v Interu. V sezoně 2000/01 byl jedničkou Interu Milán a podával velmi dobré výkony. O to více udivil odborníky jeho přestup do Parmy hned po sezoně. Do Interu zaněho zamířil Francesco Toldo z Fiorentiny. Jistě kvalitní brankář, ale o několik let starší.

V Parmě však Frey rozkvedl. Mezi lety 2001 a 2005 za klub odchytal nezmála 180 zápasů. Nebyl sice absolutní hvězdou, ale odborníci mu předpovídali velkou budoucnost. Freyovi se nedařilo pouze v reprezentaci. Nejprve mu v reprezentaci U-21 přebral místo Mickael Landreau a Frey odmítl jezdit na sraz jako dvojka. Poté se sice vrátil, ale jedničkou byl stále Landreau.

Frey se věkově měl posunout do dospělé reprezentace. Zájem trenérů ale nevzbudil. Rozhodl se tak přestoupit do většího ambiciozního klubu. Fiorentina zrovna hledala novou jedničku a Frey si pochvaloval možnost znovu chytat pod trenérem Prandellim. Ve Florencii působí od roku 2005 a z klubem sklízí samé úspěchy. Právem je považován za jednoho z nejlepších brankářů Itálie.

V reprezentaci je to však stále bída. Dlouho byl jedničkou Fabien Barthez. Po jeho konci reprezentační kariéry bylo očekávano, že se o místo jedničky strhne boj mezi Freyem a Landreau. Trenér však všechny překvapil. Jedničkou se stal brankář Lyonu Cregory Coupet.

Jedinou trofejí, kterou dosud Frey získal, je Italský pohár s Parmou. Jinak je jeho sbírka trofejí prázdná. Sebastien Frey je ženatý. S manželkou Robertou se mu 28. října 2004 narodila dcera Elsa. Frey nedávno vyjádřil svou touhu dochytat kariéru ve Florencii. Rozhodně by si zasloužit rozšířit svou sbírku trofejí.

Zdeněk Leitkep / wikipedia.org

Nejnovější články