Zpět na » Serie A » Javier Zanetti - kapitán slušňák

Serie A - Javier Zanetti - kapitán slušňák

0

Líbilo se

18.09. - Redakce Serie A nabízí svým čtenářům možnost podílet se na výběru hráčských profilů. Nyní vycházíme vstříc fanouškům Interu a Argentince Javiera Zanettiho.

Sestavu Interu Milán si již nelze představit bez argentinského zadáka Javiera Zanettiho. Současný kapitán obhájců titulu působí u nerazzurri již od roku 1995. Díky své univerzálnosti prostřídal v milánském klubu snad všechny posty s výjimkou útoku. Zanetti nyní působí více v záloze. Kouč Mancini totiž na pozici pravého beka využívá Brazilce Maicona.

Pravidelný nositel dresu s číslem 4 oslavil letos v srpnu již 34. narozeniny. Zanettiho zkušenosti jsou k nezaplacení. Za Argentinu nastoupil ve více než sto zápasech a v dresu Interu brzy pokoří metu 400 ligových startů. Ve všech soutěžních zápasech nastoupil za nerazzurri již více než pětsetkrát.

Zanetti debutoval za Inter, do kterého přestoupil z argentinského Banfieldu, v srpnu 1995 proti Vicenze. Od té doby vyslechl taktické pokyny od čtrnácti koučů. Kapitánem se Javier stal v roce 1999. Nahradil tak ve funkci klubovou legendu Giuseppeho Bergomiho. O tom, že si Zanetti zaslouží nosit kapitánskou pásku, pochybuje málokdo. Vždyť Javier, jemuž se ostatně přezdívá Il Capitano, nasbíral s Interem již sedm trofejí. Dvakrát triumfoval v Serii A, Italském poháru i Superpoháru. V roce 1998 slavil úspěch i na mezinárodní scéně. Inter tehdy pokořil Lazio v souboji o Pohár UEFA a Zanetti se na výhře podílel brankou.

Od 6. listopadu 2002 do 5. listopadu 2006 si Zanetti vybral střelecký půst. V Interu si ale nikdo nedovolil Javiera kritizovat. Argentinec přispěl milánskému klubu jinými kvalitami - především herním rozhledem, vytrvalostí a disciplinovaností. Zanetti byl naposledy vyloučen v roce 1999. S rozhodčími smlouvá velmi zřídka. Řada odborníků jej oceňuje za fair-play hru.

V reprezentačním dresu Javier Zanetti poháry nesbírá. Zúčastnil se dvou světových šampionátů, na tom posledním v Německu však chyběl. Kouč José Pekerman si pro něj v roce 2006 překvapivě neudělal místo v nominaci. Zanetti na Argentinu naštěstí nezanevřel a dnes je jejím kapitánem. Za národní tým debutoval pod Passarelovým vedením v roce 1994 proti Chile. Javier stál již několikrát krůček od velkého úspěchu s reprezentací. Jenže finále olympiády, mistrovství Jižní Ameriky nebo Konfederačního poháru pro něj skončilo porážkou ve finále.

V Serii A působí ještě další dva Zanettiové. Italové Paolo ani Cristiano ovšem nejsou Javierovi příbuzní. Starší bratr kapitána Interu, Sergio, již s fotbalovou kariérou skončil. Zkusil si i evropské angažmá v Itálii a ve Ĺ výcarsku. Věhlasu Javiera se ovšem vyrovnat nedokázal. V osobním životě je Javier Zanetti ženatý s manželkou Paulou. Společně mají dvouletou dcerku Sol. Jak prozrazuje jeho jméno, předkové Javiera Zanettiho pocházejí z Itálie.

Video Javiera Zanettiho

/ wikipedia.org

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články