Zpět na » Synot liga » Je hodnocení delegátů objektivní?

Je hodnocení delegátů objektivní?

0

Líbilo se

30.10. - Poslední kolo přineslo atraktivní duel Ostrava – Mladá Boleslav. V tomto duelu byl k vidění pěkný fotbal a šest gólů. Duel se naopak nepovedl hlavnímu rozhodčímu Jaroslavu Járovi. Ten v utkání udělal několik chyb a od delegáta Zdeňka Rumplíka dostal pětku.

Jára přitom v utkání udělal minimálně dvě hrubé chyby, za což podle delegátské stupnice musí obdržet maximálně čtyřku. FotbalPortal.cz tedy shrnul všechny sporné situace.


Sporné situace v zápase Ostrava – Mladá Boleslav:


22. minuta: Míč se po odkopu hráče Mladé Boleslavi otřel o ruku Rolka v pokutovém území hostů. Obránce Mladé Boleslavi měl ruku u těla a ruka nebyla v pohybu proti míči.
Verdikt FotbalPortal.cz: Situace těžká na posouzení, penalta se dala pískat ale i nemusela. Pravidla v těchto případech nejsou jednoznačná, a proto záleží na názoru rozhodčího.


36. minuta: Míč se od Mendyho nohy směřuje na Kyselu. Akci však zastavuje praporek Ondřeje Pelikána.
Verdikt FotbalPortal.cz: Opět těžká situace na posouzení. Pokud skutečně zastavíme akci v momentě přihrávky, v jedné lajně jsou míč Mendy i Kysela, ten však udělal malý krok vpřed a pravděpodobně se tak ocitl už v milimetrovém ofsajdu. Podle moderního výkladu pravidel měla akce pokračovat. Na obranu asistenta rozhodčího je však nutno říci, že takovéto ofsajdové situace jsou na posouzení složité.


38. minuta: Míč se dostává k Matějovskému, ten střílí. Jeho střelu však blokuje ruka Cigánka, kterou rozhodně nemá u těla.
Verdikt FotbalPortal.cz: Tak tady se měla pískat penalta. Ruka nebyla u těla a tím pádem zmenšila střelecký úhel, navíc zabránila ve střele na branku. Hrubá chyba hlavního rozhodčího Járy.


62. minuta: Sedláček stahuje svého protihráče rukama a po zásluze vidí žlutou kartu. Jára mu však v zápětí ukazuje červenou.
Verdikt FotbalPortal.cz: Tady není o čem, Sedláček dostal první žlutou a červenou vidět neměl. Jaroslav Jára svou chybu uznal. Hrubá chyba hlavního rozhodčího Járy.


80. minuta: Vaněček dostává míč před branku a střílí gól. Boleslavský mladík však podle televizních záběrů stál za posledním obráncem.
Verdikt FotbalPortal.cz: Vaněček stál skutečně blíže k brance, v ofsajdu byl zhruba půl metru. Mávat se však mělo. Hrubá chyba asistenta rozhodčího Korduly.


Tedy sečteno a podtrženo dvě hrubé chyby Jaroslava Járy a jedna Antonína Korduly. Od delegáta zápasu Zdeňka Rumplíka dostal Jára pětku a Kordula s Pelikánem čtyřky. Podle výše uvedených skutečností by tedy měl mít Jára čtyřku a Kordula dvojku.


Delegát mu tedy vyčetl jen „vyloučení“ z 62. minuty. Samozřejmě každý tu tam chybu udělá, ale v takovéto situaci, ještě když jsou v 1. Gambrinus lize čtvrtí rozhodčí, se to stát prostě nesmí. O poločasové přestávce si rozhodčí kontrolovali karty, Jára si zapsal špatně kartu a Paták si jí jen ve svých poznámkách opravil. Pak se ovšem nabízí otázka, zda 4. rozhodčí Michal Paták svou úlohu splnil.


Stejně jako rozhodčí má i delegát na zhodnocení situace jen málo času, jeho výhodou je, že vše sleduje z nadhledu z tribuny. Takže třeba gól z ofsajdu nemusí vždy postřehnout. Luďek Macela se vyjádřil, že nechce, aby po zápase používali video. Pak ale známky nebudou objektivní. Video by se mohlo omezit jen na situace, které rozhodují o výsledku utkání, například penalty, červené karty nebo ofsajdy. To by přineslo jisté zobjektivnění hodnocení.


Zápas měl nadprůměrnou úroveň, místy se hrálo nahoru – dolů a je jen škoda, že se po zápase nemluví o výborném fotbale ale o rozhodčích.


V pozápasových komentářích se pak vykázaný trenér Ščasný pustil do kritiky rozhodčích a následně si vzal na paškál předsedu komise rozhodčích Luďka Macelu. Za jeho slova ho čeká možná exemplární trest. Trenér Ščasný je kritikou rozhodčích známý, na druhou stranu je však nutno říci, že éry Ivana Horníka na Žižkově, kde v tu dobu trénoval, mu to nevadilo. To byl Žižkov proslulý svými penaltami a byl v hlavní roli v nechutné korupční aféře.

Michal Horáček / FotbalPortal.cz

Nejnovější články