Zpět na » Synot liga » Ptejte se redaktora Lukáše Vojtěcha!

Synot liga - Ptejte se redaktora Lukáše Vojtěcha!

0

Líbilo se

19.10. - Máte jedinečnou možnost položit otázku redaktorovi FotbalPortalu.cz Lukáši Vojtěchovi, který píše články v sekci Gambrinus liga, přináší rozhovory s hráči, má na starosti Zápisníčky a k tomu všemu ještě zprostředkovává online přenosy. Položit otázku můžete pod tímto článkem.

Lukáš Vojtěch se narodil 10.05.1988 v severočeském Mostu matce z tohoto severočeského města, proslulého v Česku zejména okolí zdevastovanou krajinou, a otcovi původem z Prahy. Rodiče se v jeho brzkém věku rozvedli.

Velkým koníčkem Lukáše se postupem času stal sport. Nejprve sledoval hlavně hokej. "Pamatuju si na finále MS 1996 ve Vídni. Dá se říct, že to je moje asi nejstarší vzpomínka na hokejové utkání, přestože co se týče samotného sportu, již tak samozřejmé to není. Tam je nejstarší vzpomínkou fotbalový zápas mezi Slavií Praha a Uherským Hradištěm, které 15. října 1995 vysílala TV Nova, a které skončilo vysokým vítězstvím Pražanů 9:1. Pamatuji si, že jsem toto utkání sledoval a přál si, aby slávisté vstřelili desátou branku. Byl jsem totiž zvědav, zda i ve fotbale platí ono nepsané pravidlo jako v hokeji, že hráč, který vstřelí desátou branku, platí celému týmu občerstvení. Bohužel, nestalo se. I tak to byla nádherná sezona, ukončená po dlouhých letech i vítězstvím slávistů v lize."

Ovšem po tomto zmíněném utkání dlouhou dobu si nevzpomíná na žádné ligové fotbalové utkání, ovšem těch hokejových je požehnaně. "Především si vzpomínám na MS ať již v Norsku, Ĺ výcarsku i vlastně se dá říci, že všechna od oné Vídně, největším zážitkem pro mě bylo vstávat v noci na finále OH v Naganu. To byl nepopsatelný zážitek, který se již nemusí opakovat! I když cesta turnajem nebyla růžová a pamatuju si na zápas ve skupině s Ruskem, ve kterém během deseti vteřin Rusové otočili vývoj zápasu z 1:0 z pohledu českého týmu na konečných 1:2, závěr turnaje byl o to nečekanější. Vyřadit z pavouka USA nebo Kanadu a ve finále porazit nádhernou střelou Svobody Rusko 1:0, na to se prostě nezapomene!"

"Nesmím však zapomenout na MS 1998 ve fotbale, které se konalo ve Francii. Vyloženě si nevzpomenu na žádný konkrétní zápas, ovšem pamatuju si, že jsem fandil Francii. Byl jsem tak zažranej do fotbalistů ze země galského kohouta, že jsem si přál dres Djorkaffa, tehdy mého největšího idola!" Přesto stále byl dlouhá léta pro Lukáše přednější hokej.

Od roku 1998 uplynula již dlouhá doba a situace se začala obracet v roce 2001, tedy rok po MS v hokeji v Rusku, kde se ve finále utkali Češi a Slováci. V roce 2001 bylo MS v hokeji v Německu, ale hlavně se konala baráž o postup na MS 2002. Česko versus Belgie. Dvojzápas, který pro Čechy neskončil slavně, když prohráli dvakrát 0:1 a hloupě se nechali vyloučit Řepka, Nedvěd a Baroš. Přesto od té doby začal pro Lukáše hokej ustupovat stranou a do popředí se dostával fotbal.

Od roku 2004, je pro Lukáše fotbal jednoznačně číslem jedna. Ovšem kromě fandění začal pronikat také do novinařiny.

"Stalo se to celkem náhodou. Nejprve jsem se dostal sice na stránky CyberSlavia.com, ovšem první článek jsem napsal na FotbaloveNoviny.com. Bylo to o blížícím se mistrovství Evropy hraném v Portugalsku a článek převzalo několik dalších webů. To mě přimělo vlastně k tomu, abych psal dále."

Od června 2004 tak má na svém kontě již hezkou řádku článků. Psal postupně pro CyberSlavii.com (červen 2004-duben 2006), kde se stal dokonce v říjnu 2005 šéfredaktorem. Ve svých sedmnácti letech! Dále psal pro FotbaloveNoviny.com (červen 2004-listopad 2004), které se později přejmenovali na Polocas.com (prosinec 2004-unor 2005).

V dubnu 2006 si založil vlastní stránky SuperFotbal.com, na kterých vydržel do listopadu téhož roku, než přešel na FotbalPortal.cz, pro který píše dodnes. Mezi březnem 2007 a červencem 2007 vypomáhal na webu SuperSlavia.com, pro který psal rozhovory se slávisticými hráči.

Rozhovory však dělal a dělá i pro FotbalPortal, za všechny lze vyjmenovat například Petra Čecha, jednoho z nejlepších brankářů světa, či Stanislava Vlčka, hvězdu domácí Gambrinus ligy.

"Musím říct, že nejvíce si cením asi mého prvního rozhovoru s Vlčkem, a to kvůli tomu, že byl první. Byl jsem hodně rozklepanej, ale nakonec jsme to oba dva zvládli. Kupodivu první osobní rozhovor nebyl pro mě těžký, ovšem je to možná i tím, že jsem neměl čas myslet na to, že ho dělám osobně. Za pár minut jsem totiž dělal další osobní rozhovor. Jednalo se tehdy v únoru nejprve o trenéra Mostu Zdeňka Ĺ časného a poté následně o tehdejšího brankáře severočeského celku Martina Vaniaka. Daleko nervóznější jsem byl poté na předsezonní tiskovce, kde jsem bokem vyzpovídával útočníka Tomáše Pešíra."

A jaký je nejlepší pocit? "Dá se říct, že když jsem poprvé sebral odvahu na pozápasové tiskovce a položil otázku. Stalo se to po zápase Slavie s Mostem v dubnu 2007, když jsem otázku položil trenérovi Jarolímovi. Dá se říct, že opravdu byla trošku mimo mísu, ovšem zpětně si musím přiznat, že na to, že to bylo poprvé a byl jsem docela z toho vážně vyklepanej, to nebylo nejhorší. A úplně nejlepší pocit byl, když jsem třeba po zápase Mostu s Jabloncem v říjnu 2007 položil na pozápasové tiskovce otázku Luboši Kozlovi, a druhý den byla jeho odpověď na moji otázku de facto ve většině denících."

Dá se zažít při novinařině i nějaké překvapení? "Jistě, že se dá zažít i velké překvapení. Byl pro mě třeba šok, když jsem si koupil v létě Deník Mostecka a tam byl přetištěn část mého rozhovoru s Martinem Feninem, který byl v té době na mistrovství světa dvacítek v Kanadě. Ovšem bylo to příjemné překvapení. Stejně tak o něco dříve, když jsem dělal rozhovor s primátorem Brna panem Onderkou o plánované výstavbě fotbalového stadionu a rozhovor se objevil i na oficiálních stránkách brněnského fotbalového klubu. Obecně se ale dá říct, že překvapení zažívám každý den."

Možná se ptáte, jaké jsou Lukášovy další plány. "Jednou bych se chtěl žurnalistice věnovat profesionálně, čemuž jsem nebyl daleko již toto léto. Ovšem mám času dost a mohu si počkat, v první řadě musím dodělat školu. A mezitím sbírat zkušenosti. Je asi jasné, že nevydržím na FotbalPortalu až do důchodu, mým snem je psát jednou do celostátního seriozního deníku, například Deníku Sport. Nebo možná ještě lépe psát do časopisu, třeb Gólu, což se mi teď i už vlastně splnilo a jsem za to nesmírně rád. Ovšem kdo ví, zda to bude moje takzvaná konečná, rád bychnapsal více článků, ale jak říkám, kdo ví. Jistí si můžeme být pouze pár věcmi na světě," zůstává Lukáš tajemný jako hrad v Karpatech.

Položit otázku můžete v komentářích pod článkem. Přípustná jsou jakákoliv témata, ale prosíme, abyste se zdrželi vulgarit. Díky!

/ FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články