Zpět na » Synot liga » Rozhodující bitva je zde!

Synot liga - Rozhodující bitva je zde!

0

Líbilo se

10.03. -

Zápas roku - tak takový přívlastek většina odborníků i fanoušků přiřazuje v této sezoně třetímu Old Firm, největšímu klubovému derby nejen ve Skotsku, ale s menší nadsázkou i v celém fotbalovém světě. Čeká nás zápas, ve kterém nejde jen o fotbal.

Na Celtic Parku se střetnou dva odvěcí rivalové, nejslavnější kluby Skotska. Jejich rivalita vychází nejen ze sobě blízkých lokalit, ale také z politických a náboženských ideálů. Zatímco Celtic, jak už název napovídá, je klub irských přistěhovalců a katolíků, Rangers jsou klubem prokrálovským a protestantským. Do 80. let 20. století nebylo možné, aby v Rangers hrál katolík a v Celticu zase protestant. V dnešní době jsou však poměry mnohem volnější. I přesto se o ničem jiném ve Skotsku nemluví. Neexistuje neutrální divák, musíte se přidat na jednu stranu barikády, jiná možnost není. Každý se chce tohoto neopakovatelného zážitku zúčastnit. Kdyby měl stadion kapacitu 250 000 diváků, jistě by se naplnil do posledního místa.

V neděli půjde opravdu o hodně a o motivaci nebude nouze. Celtic se sluní na prvním místě tabulky s devatenáctibodovým náskokem před Rangers. V případě vítězství se domácí stanou mistry Bank of Scotland Premierleague a nemohli by si představil lepší oslavu titulu, než pár okamžiků po překonání odvěkého rivala před domácím publikem. Takové "potupě" se hosté budou chtít jistě vyhnout a právě naopak chtějí oslavy titulu rivalovi co nejvíce pokazit. Také si budou chtít upevnit druhou příčku, která zajišťuje předkolo Ligy Mistrů.

V pohárové Evropě se dařilo oběma klubům. Celtic sice tento týden vypadl z Ligy Mistrů s AC Milan, přesto Bhoys zanechali v této soutěži značný dojem. Domácí zápasy proti Benfice nebo Manchesteru United patří mezi nejlepší, jaké mohli diváci v Lize Mistrů v tomto ročníku vidět. Zato Rangers stále pokračují v poháru UEFA, i když situaci před odvetou proti Osasuně nemají nejrůžovější. Díky brance Hemdaniho v nastaveném čase doma remizovali 1-1 a ve Ĺ panělsku je čeká těžké utkání.

Celtic zřejmě nastoupí v domácím rozestavení 4-4-2, i když několik zápasů na Celtic Parku odehráli venkovním 4-5-1. Gordon Strachan už může počítat se Stevenem Pressleym, naopak start záložníka Gravesena (kotník) a útočníka Beattieho (stehno) je nejistý. Paul Hartley si nezahraje kvůli karetnímu trestu.

Hosté ve většině zápasech hráli styl 4-4-2, v posledním kole však nastoupili trochu nečekaně v rozestavení 4-5-1. Walter Smith může počítat s brankářem Allanem McGregorem a nastoupit by měl také záložník Kevin Thomson, kterého v posleních dnech trápilo zranění po ošklivé strážce s hráčem z Osasuny. Naopak obránci Andy Webster (koleno), Steven Smith (třísla) a záložník Thomas Buffel (koleno) nebudou moci do Old Firm zasáhnout.

Co říkají před zápasem:

Gordon Strachan (manager Celticu):
"Na hráčích šlo poznat zklamání z vyřazení z Ligy Mistrů, ale ranní trénink byla už parádní. Zápas bude hodně tvrdý, na hřišti bude na naší straně několik hráčů, kteří dříve hrávali v Rangers a ti to budou mít, počítám, o dost složitější, bude to opravdu vyostřené. Když se však na zápas dobře připravíme a budeme devadesát minut jezdit po zadku, tak to pak pro nás bude zápas s dobrým koncem."

Walter Smith (manager Rangers):
"Old Firm je velká událost. Je to ještě něco víc. Nyní nám jde o druhé místo v lize a o kvalifikaci do Ligy Mistrů, ze které náš soupeř nešťastně vypadl. V posledních dvou sezonách byl Celtic lepší, ale hodláme to změnit a v příští sezoně je na trůnu vystřídat."

Klíčoví hráči:

Celtic: Shunzuke Nakamura

Japonský záložník v poslední době prožívá opravdu úspěšné období. Je ve vynikající formě, o čemž svědčí i ocenění pro nejlepšího hráče SPL za měsíc únor. Bude však zajímavé sledovat, jak se tento spíše technický hráč a skvělý exekutor přímých kopů prosadí přes očekávanou velmi tvrdou hru hostí. Ať už nastoupí na levé nebo na pravé straně zálohy, proti němu budou stát důrazní skotští obránci Hutton, resp. Murray.

Rangers: Barry Ferguson

Tahoun týmu, kapitán, věrný bojovník. V poslední době na něm stojí hra hostů. Svými vynikajícími přihrávkami za obranu soupeře posílá útočníky do šancí. Více než kdy jindy bude důležitá jeho schopnost nabudit zbytek týmu. Je hráčem Rangers celým svým srdcem, vyznává tvrdý styl hry a každý Old Firm prožívá velmi emotivně. Na hřišti by se měl nejvíce potkávat s defenzivním záložníkem podobného charakteru jako je on sám, s kapitánem domácích Neilem Lennonem.

Utkání začíná v neděli ve 13:30 SEČ, přímý přenos českým divákům nabízí kanál Sport 1.


Tipy redaktorů SPL:
Milan Mikulka: 2
David Holík: 0
Bohumil Segeťa: 0

Milan Mikulka / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články