Zpět na » Synot liga » Tomáš Radotínský: Líbí se mi styl Martina Tylera

Synot liga - Tomáš Radotínský: Líbí se mi styl Martina Tylera

0

Líbilo se

26.03. - Našemu portálu poskytl exkluzivní rozhovor televizní komentátor Tomáš Radotínský, kterého si diváci a fotbalový fanoušci vybaví coby komentátora sportovní stanice Galaxie Sport, v loňské sezoně komentoval také ligové zápasy na Nově.

Jak jste se ke komentování dostal?
V roce 1998 jsem uspěl v konkursu na komentátora české verze stanice Eurosport. Začal jsem komentovat přímé přenosy a záznamy z prakticky veškerých sportovních disciplín a teprve postupně jsem se vyprofiloval jako fotbalový komentátor. Práce pro Eurosport byla pro mě výbornou školou a ještě dnes na ni rád vzpomínám. Chtěl bych touto cestou poděkovat tamnímu vedení, že mi dalo šanci.

Působil jste v tištěných médiích, ať to byl již Blesk, Lidové noviny či Hattrick, tak na televizní obrazovce na Eurosportu, kanále Sport 1, Nově a také samozřejmě na Galaxii Sport. Liší se hodně práce v novinách a v televizi, nebo je to jen spíše v drobnostech?
Samozřejmě se liší významně. Práce v deníku představuje pro novináře mnohem širší záběr práce, počínaje získáváním informací přes jejich třídění až po psaní článků, vedle toho musí zvládnout grafickou stránku novin, pracovat s fotografiemi, splnit si editorské služby, dodržovat uzávěrky. Pracuje vlastně ustavičně, protože některé noviny vycházejí denně. Televizní práce je odlišnější, její náročnost spočívá v tom, že v přímém přenosu nemůžete svou chybu napravit. Obojí má však něco do sebe. Jak televize, tak noviny pro mě znamenají velkou dávku zkušeností.

Jak vůbec trvá přibližně dlouho příprava na nějaký zápas? Jako příklad uveďme třeba nedávno hraný zápas s Německem, který jste s kolegou Jakubem Otavou komentoval. Jak jste se na zápas dlouho připravoval?
Příprava na přímý přenos má dvě roviny. Jedna je dlouhodobá, což spočívá v soustavném vyhledávání informací a zajímavostí, sledování zápasů a přímých přenosů, selekce a zpracovávání poznatků z odborných kruhů, tedy od hráčů, trenérů a podobně. Druhá rovina je krátkodobá: shrnul bych jí do pěti až sedmi dnů před zápasem. Snažím se být v kontaktu s mužstvem, sbírat nejnovější poznatky, sledovat novinky ze zákulisí, z tréninků a snažit se postihnout to nejzajímavější.

V čem vlastně pro Vás samotná příprava probíhá? Někdo si nějaké zajímavosti o hráčích pamatuje, někdo si to sepíše na jeden velký papír, někdo na jednotlivé listy...
Paměť je důležitá. Nedá se dopředu počítat s tím, že vše zahrnete do přípravy, takže bez znalosti historie se neobejdete. Pro všechny případy je tu internet, který se dá sledovat i v době utkání. Jinak mám přípravu na několika listech. Snažím se, aby jejich počet byl co nejmenší, protože jinak příprava ztrácí efekt. Deset listů nelze během utkání sledovat.

Mohl byste popsat, jak probíhá během zápasu komentování? Máte vždy na stadionu nějaký monitor a komentujete to podle toho, nebo to je trochu jinak?
Pochopitelně máme k dispozici monitor, na němž probíhají opakované zpomalené záběry zajímavých akcí. Těch, které i vy vidíte v přenosu na obrazovce. Pokud je míč ve hře, sledujeme dění na hřišti. Monitor využíváme jen při přerušení.

K práci fotbalového komentátora tak trochu patří i umění improvizace. Jaromír Bosák často přirovnává, jeho bonmoty kolují následně po internetu. Vzpomněl byste si na nějaký svůj výrok, na který jste tak trochu v uvozovkách pyšný?
Takové výroky by měly utkvět v paměti spíš televizním divákům.

A je naopak nějaký, na který byste nejraději zapomněl, protože jste to přepískl?
Odpověděl bych stejně jako na předchozí dotaz.

Stalo se Vám někdy, že jste měl během přímého přenosu nutnou potřebu a potřeboval jste si odskočit?
Ne, to se mi zatím naštěstí nestalo.

V loňské sezoně jste komentoval na Nově českou ligu. Sledujete dnes, jak se s přenosy vypořádala veřejnoprávní televize?
Samozřejmě. Česká televize má značné možnosti, vyplývající z počtu kanálů, finančních prostředků i personálních kapacit.

Jaké plusy a přednosti měly přenosy z Novy oproti těm dnešním z České televize?
Ăšroveň přenosů na České televizi nebudu hodnotit. To přísluší vám, televizním divákům.

Kdo je Váš komentátorský vzor?
Často sleduji Martin Tylera ze Sky Sports. Mám rád i styl rozhlasového reportéra Aleše Procházky. Vzpomínám i na Karola Poláka.

Jaká je nejlepší liga na světě?
To je diskutabilní. Divácky bezesporu anglická Premier League. Ale pokud jde vyloženě o sportovní hodnotu, možná stojí o stupínek výš španělská Primera División. Je to těžké.

Dost lidí jako nejlepší ligu uvádí buď anglickou Premier League nebo španělskou Primera División. Sledujete i ty méně sledované? Co říkáte třeba na skotskou Premier League?
V poslední době častěji sleduji francouzskou ligu, především díky početnému českému zastoupení. Co se týče skotské ligy, domnívám se, že v ní působí jediné skutečně konkurenceschopné mužstvo, a to je Celtic. Ostatní zaostávají.

Jak by jste charakterizoval tuzemskou soutěž?
Letos je velice zajímavá, především díky značné vyrovnanosti v čele tabulky. Objevila se v ní celá řada talentovaných mladých hráčů, kteří by jednou mohli dorůst pro národní mužstvo. Slabinou jsou rozhodčí.

Jaký je nejhezčí stadion ve španělské, anglické, německé a italské lize?
Z těch, které jsem osobně navštívil, mě zaujaly tyto: Highbury, City Of Manchester Stadium, Old Trafford, Arena AufSchalke. Ve Ĺ panělsku ani v Itálii jsem na fotbale zatím nebyl.

Jakému klubu fandíte?
Mám několik oblíbených klubů, které v každé době hrají útočný fotbal. Ten jsem měl vždycky nejraději. Takže: Barcelona, Eindhoven, Inter. Letos mě hodně zaujal Reading, doufám, že nedopadne jako Wigan a udrží se ve špičce.

Jaká je podle Vás ideální sestava české ligy?
Lejsal - Ĺ inglár, Rajnoch, Košťál, Flachbart - Krajčík, Matějovský, Volešák, Ĺ vento - Vlček, Došek.

Z české ligy se v posledním řekněme roce dostalo do reprezentace několik hráčů, za všechny jmenujme Davida Lafatu nebo Marka Kuliče. Je to podle Vás správné?
Ano. Česká liga nemá špatnou úroveň a pokud legionáři neprokazují dostatečně kvalitní formu, je zcela na místě dát příležitost hráčům, kteří by je mohli nahradit.

V kvalifikačním zápase s Německem, který jste komentoval, se předvedlo několik českých hráčů působících dříve nebo i v současnosti v bundeslize, ať již Tomáš Ujfaluši, Tomáš Rosický, Honza Koller, Tomáš Galásek nebo Jan Polák. Je německá liga pro české hráče ligou zaslíbenou?
V současnosti určitě ne. Ti nejlepší odcházejí spíš do Anglie, Itálie a Francie. Ostatně, pro Ujfalušiho či Rosického byla Bundesliga přestupní stanicí na cestě do renomovanější soutěže. Do německé ligy přicházejí spíš fotbalisté z méně vyspělých zemí východní Evropy, dále z Afriky a Jižní Ameriky.

Myslíte si, že právě ta skutečnost, že Němci znají velmi dobře Čechy, ale i naopak dopadl zápas tak, jak dopadl?
Vzájemná znalost neměla na průběh ani výsledek utkání takový vliv. Němci zvítězili proto, že mají v současnosti po všech stránkách kvalitnější mužstvo. Naopak Češi pokračují v trendu, který ukázalo loňské mistrovství světa. Tedy ve výkonnostním propadu.

Jak vidíte další vývoj ve skupině? Kdo skončí na prvním a kdo na druhém místě?
Skupinu vyhraje Německo a Češi skončí na druhém místě. Domnívám se, že zvládnou klíčové domácí duely s Irskem a Slovenskem, i když to nebude jednoduché.

Když se vrátíme do české ligy, jací tři trenéři v české lize jsou podle Vás nejlepší a proč zrovna oni? Jaké jsou jejich hlavní přednosti před ostatními trenéry působícími v tuzemské soutěži?
Soudit, který trenér je nejlepší, je obtížné. Trenér se hodnotí podle dosažených výsledků. Z tohoto pohledu patří momentálně mezi špičku Vítězslav Lavička, Karel Jarolím a Dušan Uhrin mladší. Pracují úspěšně s mladými hráči a jejich týmy produkují atraktivní hru.

Jaký je podle Vás nejlepší klub, trenér a hráč světa?
I tady je těžké vybrat pouze jedno jméno, ale pokusím se: Barcelona – Guus Hiddink - Cristiano Ronaldo.

Sledujete zprávy na internetu?
Bez nich bych se neobešel. Čím dál tím víc obdivuji komentátory, kteří pracovali v televizi před 15 - 20 a více lety. Zdaleka neměli takové možnosti jako my dnes, neměli přístup k tolika zajímavým informacím.

Co říkáte na FotbalPortal.cz?
Stránka se mi líbí, je zajímavá a neustále se zlepšuje. Přeju hodně štěstí. Jen tak dál!

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články