Zpět na » Synot liga » Vize národního stadionu na Letné trvá

Synot liga - Vize národního stadionu na Letné trvá

0

Líbilo se

21.03. - Vize Vlastmila Košťála postavit na Letné místo dnešní sparťanské Toyota Areny národní stadion trvá. Včera to prohlásil na jednání vedení Českomoravského fotbalového svazu.

Kapacita by měla být 40.000 sedících diváků, výstavba by měla stát tři miliardy, přičemž polovina by měla být ze státních peněz, zbytek ze soukromých zdrojů. Košťál dále vyjádřil podporu výstavbě Zemského stadionu v Brně pro 30.000 diváků, která se chystá a kterou by mělo financovat město.

Poprvé přišel Košťál s myšlenkou vybudovat místo sparťanského stadionu národní již loni. Během celé doby se prý na této myšlence nadále pracovalo a vznikl i projekt, jenž bude zanedlouho zveřejněn.

"Projekt na Letné se nadále jeví jako nejlepší možnost, ale současně jsme rádi, že se připravuje stadion v Brně nebo že roste slávistický stadion v Edenu a chystá se také modernizace stadionu v Ostravě-Vítkovicích," řekl Košťál.

Brzy by měla být veřejnosti představena maketa národního stadionu. "Přípravy pokračují v souladu s majitelem Sparty a máme už i několik zájemců o investici. Vesměs jde o skupiny, které financovaly podobné projekty v zahraničí," dodal místopředseda svazu.

Projekt má však několik nejasností:
1) Svaz chce pořádat v budoucnu finále Ligy mistrů nebo alespoň Poháru UEFA. V tom případě musí mít stadion kapacitu vyšší než 47.000 diváků. Uvažuje se i o případné kandidatuře na pořádání Eura. Stadion s kapacitou 40.000 tedy nevyhovuje.
2) Letná nemá vhodné dopravní spojení, v Praze se nachází daleko více vhodnějších lokalit, třeba i bez zástavby. V úvahu by připadal Strahov, který je o něco výhodnější než Letná (dá se postavit stadion s kapacitou i 50.000 diváků, k tomu odpovídající špičkové parkovací plochy, hotel, tréninkový areál), Modřany (bez zástavby, je zde zakonzervován vstup do metra, které by sem mohlo být připojeno) a v úvahu připadají i další lokality.
3) Miliardu od státu, kterou slíbil Košťálovi tehdejší předseda vlády Jiří Paroubek, svaz na výstavbu od vlády ODS, Zelených a KDU-ČSL nedostane.
4) Pozemky pod Toyota Arénou jsou zatíženy úvěry.

Košťál se toho však nebojí. "Rádi bychom postupovali v souladu s přípravou kandidatury Prahy na olympiádu, stadion by měl být součástí projektu," tvrdí.

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články