Zpět na » Synot liga » Rozhovor s Viktorem Blažkem, komentátorem Galaxie Sport

Synot liga - Rozhovor s Viktorem Blažkem, komentátorem Galaxie Sport

0

Líbilo se

20.03. - Přinášíme vám zajímavý rozhovor se slovenským komentátorem stanice Galaxie Sport. Působení v Galaxii Sport není jediné, pracuje také ve zpravodajské TA3 jako šéf sportovní redakce a na komerční JOJ komentuje fotbal.

Jak jste se dostal na Galaxii sport?
Oslovil mě Tomáš Radotínský se kterým jsem spolupracoval ještě ve „starém“ Sport1. V Galaxii jsem tak začal komentovat od roku 2002….

Pokud se nepletu, tak kromě komentování pro Galaxii působíte také ve sportovní redakci slovenské TA3. Mohl byste nám popsat pracovně všední a víkendový den Viktora Blažka?
Ano, jsem vedoucí sportovní redakce zpravodajské televize TA3, dokonce když stanice JOJ koupí vysílací práva na nějaký fotbal, komentuji i tam. (v minulosti 2 ročníky Ligy mistrů, či některé zápasy reprezentace). Každý všední den začínám u koní – je to moje vášeň, teď jsem skončil trenérský kurz : trenér dostihových koní. Následuje cesta do Bratislavy (mám to ze Senice, kde bydlím 100 km) a potom všední redakční ruch v TA3…Přes víkend cestuji do Hradce Králové, do Galaxie – obvykle jeden den - cesta tam trvá zhruba 4 hodiny – odkomentuji 2 zápasy a cesta nazpět. Rodina si mě moc neužije….

Ovlivní trénování dostihových koní Vaši práci v žurnalistice?

Ne..Všechno se dá zvládnout, když si to člověk naplánuje. Pro mě je to obrovský
relax. Bez koní si svůj život ani neumím představit.

Pamatujete si, kdy a co jste poprvé komentoval v přímém přenosu?

Už v létě roku 1996. Komentoval jsem přípravný zápas Slovensko – Korejská republika z Tehelného pole společně s Mirou Michalechem…

Kdo je Vaším komentátorským vzorem?
Nemám vzor, rád spolupracuji s kolegy z Galaxie (Radotínský, Otava, Kaiser…) a dobře se mi spolupracovalo s Marcelem Merčiakem v STV (myslím, že jsme v pohodě zvládli naši ligu, reprezentaci, Ligu mistrů, či ME 04)…

Proč jste odešel z STV? Tím jste přišel o možnost si zakomentovat MS 2006

Vždyť ještě neumírám (smích). Snad se mi podaří si MS ještě zakomentovat. A navíc STV razí strategii vše komentovat ze studia, co je při takových akcí směšné. Diváci s větší obrazovkou vidí o dva hráče víc....Odešel jsem z osobních důvodů, navíc jsem dostal dobrou nabídku od TA3 a JOJ (šlo o spanilou jízdu Artmedie v Lize mistrů. Byl jsem v Bělehradě u historického postupu přes Partizan do
základní skupiny..)

Jaký je Váš největší zážitek během komentování? Na co nejraději vzpomínáte?
Určitě na finále ME 04, či finálové zápasy Ligy mistrů. Hlavně ten na Old Trafford Juve – AC se Ĺ evčenkovým penaltovým rozuzlením, anebo to pařížské mega-finále Arsenal – Barcelona…

A největší průšvih při komentování?
Ještě ve Sport1 jsem při komentovaní řekl vetu : „Uvidíme, či nám Catanha v dnešnom zápase ukáže vtáka“ – chtěl jsem říct, že hráč Celty Vigo Catanha pokud dá gól, napodobňuje let ptáka….a takto to vypálilo Slyšel jsem ve sluchátkách jen strašný smích z režie…

Která fotbalová liga je podle Vás nejlepší na světě a proč?
Anglická… a potom španělská. Anglická má velký náboj, rozuzlení přicházejí v závěrečných sekundách, stále se jede naplno. Ať hraje kdokoli proti komukoliv La Ligu mám rád kvůli kreativitě některých týmů a individualit.

V anglické Premier league to vypadá, že blízko k mistrovské trofeji mají fotbalisté Manchester United. Myslite si, že ManU si pohlídá náskok před dotírajícím se Čechovou Chelsea?
Myslím si, že ano. Ikdyž nikdy neříkej nikdy. Ale vemte si únor – a to nejen proto, že Ferguson je oceněným manažérem tohoto měsíce a Giggs nejlepším hráčem.. Starý Skot to má dobře postavené a rozehrané k titulu…

Koho favorizujete na celkového vítěze Ligy mistrů a proč?
Těžká, přetěžká otázka – bude to asi anglický klub.

Určitě máte přehled o slovenské Corgoň lize , kdo je Vaším favoritem na titul v aktuální sezóně?
Žilina – Artmedia. Mezi nimi se rozhodne, to není nic nového. Jejich vzájemný zápas se Starým mostem teď ve třetím kole jarní časti (1:1) naklonil misky vah ve prospěch šošonů. (Žiliny)

Sledujete českou ligu? Co pravíte na aktuální průběh naší soutěže? Kdo bude mistrem?
Sleduji, vždyť tam hraje kopec Slováků…Ale nejen proto. Sparta anebo Slavia… Můj otec hrával aktivně fotbal do 50-ky a derby pražských S jsme doma vždy sledovali s patřičným napětím…

Mohl byste srovnat úroveň mezi českou a slovenskou ligou? Čím se liší obě ligy?
V práci mládežnických agentů..Potřebovali bychom tu také jména jako např. Honza Říčka…Česká liga je kvalitnější, je tam více týmů, větší agresivita, dobří fotbalisté, širší základna, více kvalitativně lepších zápasů. Je to jako porovnávat Česko a Slovensko. Hospodářsky, ekonomicky… Česko je na tom jednoduše lépe

Jste také fandou českého fotbalové reprezentace? Jak byste okomentoval nezdar našich hráčů na posledním MS v kopané, které se konalo v Německu?
Ano jsem. Vždyť žiji jen několik kilometrů od hraníc..Neúspěch? My jsme se tam vůbec nedostali... Po famózních ME 04 je to asi zklamání, ale já bych to tak asi nenazval. Podivte se, koho jste měli ve skupině…(Itálie, Ghana, USA).

No do Německa jste se mohli málem dostat. Velká škoda, že nevyšla baráž proti Ĺ panělsku. Kde vidíte hlavní příčiny neúspěchu v boji o kvalifikování se do světového šampionátu? K čemu by se dal přirovnat případný postup Slováků na MS?
Chyběl už jen krůček. Ale se Ĺ paněly jsme velké šance neměli. Na hřišti, ani mimo
něho....snad někdy jindy. Pokud tam jednou postoupíme, věřím, že lidé budou na
náměstích - jako každý rok během hokejového šampionátu. Ale to je asi písnička daleké budoucnosti.

Nyní Češi bojují v kvalifikaci o postup na evropský šampionát i se Slováky. Polovinu kvalifikace máme za sebou a ta nám napovídá, že do Rakouska a Ĺ výcarska se podívají český tým a Německo.
Věříte chlapcům ze Slovenska, že ještě promluví do bojů o místenky na ME?

Jako Slovák musím věřit pokud existuje aspoň teoretická šance na úspěch…Ale realita je jiná. Teď máme venku Kypr a Irsko, každý zápas musíme vyhrávat…

Jste toho názoru, že slovenská fotbalová reprezentace se každým dalším rokem čím dál zlepšuje?
Nevím. Jsou fáze, kdy si to myslím…Ale obvykle přichází tvrdé vystřízlivění. Strašně jsem se těšil, když na klubové úrovni Artmedia téměř postoupila v Lize mistrů ze základní skupiny. A to tam bylo milánské Inter, FC Porto a Glasgow Rangers. Reprezentace potřebuje úspěch jako sůl.

Kdo je podle Vás nejlepší současný hráč a trenér na světě?
Je jich určitě více. Pro mě asi Thierry Henry. Čekám na Messiho, skvělý je Lampard,, Gerrard, Ronaldinho a radost je sledovat Rosického….I kvalitních trenérů je dost… Wenger, Mourinho, Rijkaard, Ferguson, Lippi, Hidding….

Který Váš klub na světě je nejoblíbenější?
Real Madrid, fandil jsem mu už jako dítě

Co děláte ještě ve volném čase kromě koní?

Věnuji se rodině.

Koukal jste na stránky FotbalPortal.cz? Co na ně říkáte?
Velmi fajn…Mohou klidně sloužit jako i součást přípravy pro komentátory. Já nejsem výjimka. Držím Vám palce, ať se Vám podaří udržet si vysokou kvalitu - jakou v současnosti určitě máte.

/ FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články