Zpět na » Synot liga » Derby: Sparta musí zvítězit

Synot liga - Derby: Sparta musí zvítězit

0

Líbilo se

21.04. - Ve druhém díle dvoudílného článku představíme šance Sparty na úspěch v derby. Zatímco Slavii stačí bod za remízu k tomu, aby se udržela i po derby v čele ligy, Sparta musí bezpodmíněčně zvítězit.

V pondělí se na pražské Letné utká Sparta se Slavií v samostatné české lize již po osmadvacáté a má s ní velmi aktivní bilanci 12-12-3 při skóre 40:22. Na domácím hřišti přitom Sparta dokonce v české lize ještě ani jednou se Slavií neprohrála, ztratila však odtud sedm bodů za sedm remíz. Čistě statisticky tedy Slavia má minimální šanci na vítězství, ovšem pravděpodobnost, že bude bodovat, je více než padesátiprocentní.

V poslední době předvádí atraktivnějí fotbal Slavia navíc má i lepší výsledky. V loňské sezóně skončila třetí, zatímco Sparta byla až pátá. A to, že v současné době vede od prvního jarního kola ligu právě před Spartou netřeba se příliš rozepisovat.

V generálce na derby prohrála Sparta v Českých Budějovicích s tamním Dynamem, které vede jako spolumajitel a i předseda představenstva letenská ikona Karel Poborský, jenž i jednu ze dvou branek vstřelil a vysloužil si za svůj výkon vysoké známky. Sparťané si v zápase nevypracovali žádný souvislý tlak, stejně tak jako i v předešlých utkáních jarní části hráli prachbídně. V prvním jarním zápase s Jabloncem prophráli 0:3 a přepustili první ligovou příčku Slavii, která se jí od té doby nevzdala. V dalších zápasech Sparta na herním projevu příliš nezapracovala, akorát se jí zlepšily výsledky. V Příbrami vydřela výhru 2:1 a doma s Mladou Boleslaví 4:1. Ovšem nebýt toho, že ještě v posledních dvaceti minutách v zápase s Boleslaví prohrávala a vstřelila čtyři góly nakonec jen díky chybám stoperů hostujícího týmu, nevyhrála by dva zápasy v domcáím prostředí za sebou.

Ve čtvrtém zápase jeli sparťané do Zlína s jasným cílem získat všechny tři body, ovšem to se jim díky další jarní porážce v poměru 0:2 nepodařilo. V následném domácím zápase s Teplicemi nakonec šťatsně vyhráli letenští 2:1 a do Budějovic jeli na generálku před derby plni optimismu. Ovšem porážka 0:2 od Dynama letenský tým vrátila zpátky na zem.

Před jarní částí měli náskok dvou bodů na druhou Slavii, nyní stejný počet na ní ztrácejí. A mohlo to být daleko více, nebýt toho, že Slavia remizovala na hřišti posledního Slovácka a poté na Strahově prohrála s Plzní. Jen vinou nepřesné střelecké mušky a také odvrácenou stranou štěstí v podobě několika nastřelení brankové konstrukce v obou zápasech jde tedy Slavia do derby s dvoubodovým náskokem, i když mohl být i sedmibodový.

Ovšem Spartě jako by to příliš nevadilo a stále si nezanalyzuje příčiny svého neúspěchu. A to je podle mě hlavní problém v letenském klubu. Neumí si přiznat, že mají nějaký probléma také si ho přesně pojmenovat, protože jen poté by ho dokázali vyřešit. Když jsem se o tomto zmínil poprvé v jednom diskuzním fóru a poté Deník Sport část příspěvku vyndal z kontextu a uveřejnil jej na svých stránkách, dostal jsem řadu odmítavých reakcí že tomu tak rozhodně není. Ovšem v posledním týdnu mi dal za pravdu i fotbalový trenér Werner Lička, jenž přijal místo sportovního manažera v Baníku Ostrava. V rozhovoru pro Sport říká v podstatě to samé, co jsem před dvěma týdny tvrdil já.

Pokud bychom se měli v rychlosti podívat na asi hlavní příčinu krize Sparty, je to o tom, že ač jsou v klubu kvalitní hráči, tak neumí ze sebe vydat vše. Je to možná kvůli přílišné benevolenci ze strany trenéra, je to možná vlivem nedůsledné zimní přípravy, je to možná jen jakási lenost hráčů, kteří si myslí, že už jsou ve Spartě a více nemusí hrát, ono se to tak nějak ukope samo. A i z toho druhého místa se jde do Ligy mistrů, respektive do jejího druhého předkola.

Tady je pak tedy chybou přestupová politika sparťanského vedení, kteří nedokáží přivést mladé talentované hráče a zařadit je do základní sestavy. Naproti tomu přicházejí hráči, kteří jeden rok zazářili v české lize (například Došek, Slepička, Kisel, Lukáš, Kulič) nebo hráči, kteří jsou již za zenitem (Horváth, Mareš). K tomu když připočteme, že trenér Bílek staví stále tytéž hráče, kterí dělají chyby ať již v defenzivní činnosti nebo v rozehrávce, nemůžeme se poté příliš divit výsledkům jaké v poslední době kdysi neohrožitelný klub z Letné má.

A to nyní přijde na řadu zápas z těch nejtěžších. Nedovedu si ani pořádně představit, v jaké rychlosti se bude prohánět okolo líně jdoucích Horvátha či Kisela takový Krajčík nebo Ĺ vento, kolik paseky v prostoru mezi stopery způsobí další rychlík Vlček. Jedním z hodně mála sparťanů, kteří totiž snesou kritičtější měřítko, je stoper Řepka. Ač měl po příchodu do ligy některé excesy, ač mu sudí odpustil několik karet jako v minulém derby, kdy již v první minutě zezadu sundal k zemi právě Vlčka a neviděl za to ani žlutou kartu, natož červenou, nebo který v zápase v Plzni řval na rozhodčího z půl metru a ten si to nechal líbit, tak i přes všechny tyto jeho excesy stejně jako známý výrok na adresu dnešního trenéra Baníku Ostrava Karla Večeři v loňském zápase s Jihlavou nebo vztyčený prostředníček na teplické diváky v zápase na severu Čech, tak přes to všechno je to pořád hráč, který si dokáže sjednat pořádek nejen na hřišti, ale i mimo něj.

Ovšem právě obrana bude pro Spartu v derby nejspíše největší otazník, koho ke kapitánovi Řepkovi postavit. Bude to Drobný, nebo na tomto postu bude hrát znovu Kadlec, byť je ryzím levým bekem? Tak či onak, právě v obraně si budou muset spartané dát největší pozor. Naopak velkou šanci mají díky Doškovi při standartních situacích, kterých bude pravděpodobně v zápase víc než dost.

"Je to jiný ligový zápas než všechny ostatní. Liší se atmosférou, zájmem novinářů i fotbalových odborníků. Žádné jiné utkání u nás se mu prostě nevyrovná. Ale když přijdeme na hřiště, tak je to stejné pro všechny," myslí si Marek Kulič to, že by by derby bylo něčím vyjímečné.

"Ještě než jsem se objevil v Praze, Spartu jsem dobře znal z Ligy mistrů, Slavii vůbec ne! Lidé v klubu i první fanoušci, které jsem potkával, mi vysvětlili tu ohromnou rivalitu mezi oběma kluby," přidává Ludovic Sylvestre svůj postřeh k nejslavnějšímu českému ligovému zápasu.

„Bude to pro mě křest ohněm. Kapitánství je zavazující, přináší velkou odpovědnost i trošku nervozity. Nesnáším porážky a jako kapitán si je beru možná ještě více než ostatní. Udělám maximum, abych Spartu dovedl k titulu," říká Tomáš Řepka, kapitán Sparty. Ten možná svůj tým v derby oslabí, neboť je velmi nabuzen, až přemotivován. "Řepka je vyhecovanej jako blázen, tipuju ho na červenou," říká redaktor FotbalPortalu Marek Numerato, jenž byl přítomen na čtvrteční společné tiskové konferenci Sparty a Slavie.

Naše rada Spartě
Pokud chce Sparta tedy uspět, to znamená vyhrát, musí jít do zápasu s čistými hlavami a nemít rudo před očima. Také si musí pohlídat rychlonohé hráče Slavie Ĺ venta, Krajčíka a Vlčka, na druhé straně se musí prosazovat čistými souboji Došek. Pokud se nechtějí letenští hráči příliš naběhat a namáhat, bude vhodnější nenakopávat míče na Doška, ale snažit se prosadit přihrávkou z první. Došek totiž bude v zápase přistupován jedním ze dvou stoperů Slavie, přičemž všichni z nich jsou dobří hlavičkáři a Doškovi situaci příliš neusnadní.

Poté máte docela velkou šanci uspět.

Jak zápas dopadne uvidí přímo na stadionu dvacet a půl tisíce diváků, kteří vyprodali letenský stadion během patnácti hodin

Možná sestava Sparty:
Jaromír Blažek - Zdeněk Pospěch, Tomáš Řepka, Michal Kadlec, Pavel Mareš - Daniel Kolář, Ludovic Sylvestre, Luboš Hušek, Miroslav Matušovič - Marek Kulič, Libor Došek

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz, sparta.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články