Zpět na » Synot liga » Derby: Slavia se připravuje na úspěch

Synot liga - Derby: Slavia se připravuje na úspěch

0

Líbilo se

20.04. - Ve dvoudílném článku nejprve představíme šance Slavie na úspěch v derby. Zatímco Sparta musí jednoznačně vyhrát, Slavii stačí i bod za remízu.

V pondělí se na pražské Letné utká Slavia se Spartou v samostatné české lize již po osmadvacáté a má s ní velmi pasivní bilanci 3-12-12 při skóre 22:40. Na hřišti Sparty přitom dokonce v české lize ještě ani jednou nevyhrála, má však odtud sedm bodů za sedm remíz a šest proher. Čistě statisticky tedy Slavia má minimální šanci na vítězství, ovšem pravděpodobnost, že bude bodovat, je více než padesátiprocentní.

Ovšem pozor, na statistiky se ve fotbale nehraje! Slavia minimálně v posledních dvou třech předvádí atraktivnější fotbal než její letenský konkurent, má i lepší výsledky. V loňské sezóně skončila třetí, zatímco Sparta byla až pátá. A to, že v současné době vede od prvního jarního kola ligu právě před Spartou netřeba se příliš rozepisovat.

Otázkou je, jak moc ji poznamená ztráta tří bodů v zápase s Plzní. Před derby si totiž chtěli slávisté zlepšit náladu po smolné remíze na Slovácku, jenže na Strahově překvapivě nebodovali vůbec! Nutno však podotknout, že si v zápase vypracovali souvislý tlak a několik vážných šancí, které však žel bohu pro všechny slávisty skončily na konstrukci brány. A když už dal Matej Krajčík s velkou pravděpodobností regulerní branku s pomocí teče jednoho z plzeňských zadáků, nebyl gól uznán kvůli pasivnímu ofsajdu Anteho Aračiće, jenž měl dle sudího Racka překážet brankáři Plzně Daňkovi ve výhledu. Pokud by branka byla uznána, dovolím si tvrdit, že by slávisté se dostali ve zbytku zápasu do dalších šancí a nakonec i vyhráli.

Takhle jdou však do derby jen s dvoubodovým náskokem, jenž se mohl dokonce proměnit v jednobodovou ztrátu. Stačilo jen, aby Sparta v Budějovicích vyhrála. Nestalo se tak, Sparta prohrála a Slavia má stále tedy na ni náskok dvou bodů. Před začátkem jarní části by byl považován za blázna ten, kdo by současnou situaci respektive postavení obou týmů předvídal. Tehdy tomu totiž bylo přesně naopak, ovšem již po prvním jarním kole se Slavia dostala do jednobodového náskoku a v čele tabulky již zůstala.

V celkově 264. derby pražských "S" ji tedy stačí jakkoliv bodovat a bude mít se Spartou nejen lepší vzájemné zápasy v případě vítězství, ale stále se i udrží v čele ligového peletonu a pro Spartu bude nesmírně obtížné z průběžného trůnu Slavii sesadit. Právě Sparta tedy bude muset být tím týmem co bude útočit, a to nejen kvůli domácímu prostředí, ale i kvůli udržení naděje na zisk titulu.

Poslední vzájemný zápas se odehrál 2. listopadu loňského roku, když ovšem skoro čtrnáct a půl tisíce lidí, kteří přišli na Strahov, neviděli ani jednu branku. Na Letné se naposledy hrálo 8. dubna 2006 a Slavia prohrála 1:2. Z tehdejší základní sestavy Slavie se na hřišti objeví s jistotou jen Michal Vorel, Ante Aračić, Matej Krajčík a Stanislav Vlček. Radek Dosoudil si bude odpykávat trest za červenou kartu na Slovácku, Lukáš Jarolím si na tribuně odtrpí trest za čtvrtou žlutou kartu v zápase s Plzní. Karel Piták a Miroslav Holeňák odešli v létě do zahraničí, u Marka Suchého a Petra Jandy se uvidí dle zdravotního stavu, přičemž u Suchého je naděje na základní sestavu poměrně slušná. Gaucho, jenž hrál před rokem na Letné také v základu Slavie, se na hřišti možná neobjeví vůbec, protože jeho výkony v letošní sezóně jsou velmi, ale velmi nepřesvědčivé.

Jelikož nyní bude týmem, kdo bude muset vyhrát a bude tedy více útočit, Sparta, považuji za nejlepší variantu tu se dvěma defenzivními štíty v sestavě. "Bude záležet na tom, kdo se uzdraví. Už se tím zabývám, kolik variant mne napadlo přesně nevím, ale nějaké představy už mám," řekl trenér Slavie Karel Jarolím o tom, s jakou variantou složení zálohy počítá.

Pokud se v základní sestavě objeví Martin Latka, jenž hrál naposledy v Liberci, mohl by Marek Suchý odehrát zápas ve středu hřiště vedle Tomáše Hrdličky. "S míčem již trénuji," zůstává tajemný Martin Latka. Zdá se však, že bude připraven spíše pouze na lavičce náhradníků, neboť přeci jen mu schází herní vytížení. Tím pádem se do stoperské dvojice může stáhnout Jan Vorel a na post pravého beka buď David Hubáček nebo Matej Krajčík, před kterým by mohl operovat David Kalivoda, Bořek Dočkal či Petr Janda. V útoku by poté byl vedle Stanislava Vlčka L'ubomir Reiter nebo mladá puška Tomáš Necid. Ovšem pozor, v kádru je i Arben Nedzipi, jenž v přípravě nehrál špatně a pro zápas by měl být připraven! I on může hrát v útoku...

Ač z kádru Slavie vypadlo tedy vinou karetních trestů či zranění několik hráčů, stále zůstává možná sestava velmi zajímavá. Troufám si dokonce říct, že to bude pro Slavii drobná výhoda, neboť v takovéto sestavě ať bude jakákoliv ještě letos nehrála a pro Spartu to bude tedy velmi nečitelné.

"My jsme v lepší výchozí pozici, máme dva body náskok, ale na to nemůžeme spoléhat. Musíme hrát svoji hru. Bude nám chybět Lukáš Jarolím, ale myslím si, že trenér ho má kým nahradit. Věřím, že mladí hráči se s tím poperou," říká Matej Krajčík, jeden ze dvou slovenských reprezentantů v kádru "sešívaných". A právě on a jeho kolega z reprezentace Dušan Ĺ vento mají být i na Spartě jednou z největších zbraní týmu trenéra Karla Jarolíma, spolu s českým reprezentačním útočníkem Stanislavem Vlčkem.

A jelikož budou hrát díky velmi pravděpodobné útočné hře Sparty do otevřené obrany, dá se očekávat pohledný fotbal. Možná nejlepší z těch, které letos byly v české lize k vidění. Sparta se sice herně i výsledkově trápí, v posledních dvou zápasech se výsledkově trápila i Slavia, ale pokud dá první branku Slavia nebo pokud bude stav dlouho nerozhodný, bude k vidění atraktivní podívaná plná útočné hry obou týmů.

Tu uvidí přímo na stadionu dvacet a půl tisíce diváků, kteří vyprodali letenský stadion během patnácti hodin. Pouze z tribuny zápas mohou sleodvat ze slávistického týmu Milan Černý (rekonvelescance), Michal Ĺ vec (sádrou fixovaný kotník), Lukáš Jarolím (trest za čtyři žluté karty) a Radek Dosoudil (trest za červenou kartu).. Petr Janda a Martin Latka již začali s tréninkem. "Uvidíme, jak na tom budou," říká na jejich adresu trenér Jarolím. "Bude čas najít optimální složení, musíme zvážit všechny možnosti," dodává hlavní strůjce slávistické úspěšné hry poslední doby.

Možná sestava Slavie:
Michal Vorel - David Hubáček, Jan Vorel, Ante Aračić, Aleš Urbánek - Matej Krajčík, Marek Suchý, Tomáš Hrdlička, Dušan Ĺ vento - Petr Janda - Stanislav Vlček.

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články