Zpět na » Synot liga » ME 2012 bude v Polsku a na Ukrajině

Synot liga - ME 2012 bude v Polsku a na Ukrajině

0

Líbilo se

18.04. - Dnes výkonný výbor UEFA oznámil, že pořadateli Eura v roce 2012 bude Polsko spolu s Ukrajinou. Tyto kandidátské země přitom před dnešní volnou nebyly favority, tím byla jednoznačně Itálie.

Proto bezprostředně po oznámení výsledku propukla v Polsku bouřlivá oslava, státní vlajky bíločervených barev se objevily v oknech nejen v hlavním městě země ve Varšavě, ale lidé slaví i v Poznani či Vratislavi. Podle mnohých komentátorů bude pořadatelství Eura nejdůležitější událostí odehrané v Polsku po pádu komunismu.

Dnes chtějí Poláci slavit a již zítra se pustí do příprav šampionátu. Ovšem nebude to snadná cesta, což potvrzuje i nizozemský trenér Leo Beenhakker, který trénuje polskou reprezentaci. "Východní Evropa má slavnou fotbalovou historii a i v současné době skvělé hráče. Ale chybí jí infrastruktura, stadiony i tréninkové plochy. Vlády i fotbalové federace obou zemí teď musejí rychle splnit to, co slíbily," řekl Beenhakker.

Poláci se budou muset s kolegy z Ukrajiny domluvit na bezpečnostních otázkách, musí být vybudovány stovky kilometrů dálnic, železniční tratě se musí zmodernizovat. Dále se uvažuje i o výstavbě druhé trasy metra v polské metropoli Varšave a o stavbě druhého letiště poblíž města. Vysoké investice si vyžádají hotely, restaurace a turistické zázemí, věci, které hodnotící zpráva komise UEFA označila za největší slabinu celé kandidatury.

Změny se musí dočkat i stadiony, v přímořském Gdaňsku se příští rok začne stavět pro téměř 45 tisíc diváků Baltic Aréna, ve Varšavě má vyrůst Národní stadion s kapacitou více než 70 tisíc míst. Stadiony v Poznani a Vratislavi se musí zmodernizovat a jejich kapacita bude navýšena. A to už nemluvě o tom, co čeká Ukrajince.

Podle kritiků zůstanou po samotném šampionátu obrovské stadiony nevyužité, na to však dnes Poláci neslyší a neslyší na to ani kurz polské měny, protože ihned po oznámení výsledku hlasování kurz zlotého vůči euru posílil.

Polsko a Ukrajina si nejen ve fotbalovém světě udělají reklamu, ale navíc i zbohatnou. Evropský šampionát před třemi roky skončil bezprostředním ziskem vyšším než tři miliony eur, celkový efekt byl ale několikanásobně vyšší. Rakušané a Ĺ výcaři, kteří pořádají šampionát v příštím roce, očekávají obrat přes třista milionů eur.

Bezprostřední zisk z posledního šampionátu v roce 2004 v Portugalsku byl odhadnut na více než tři miliony eur, ale celkový efekt byl zřejmě ještě mnohem vyšší. Například Rakušané a Ĺ výcaři od mistrovství v příštím roce očekávají 5400 nových pracovních míst a obrat 320 milionů eur. Televizní přenosy mohou do pořadatelských zemí přilákat další miliony turistů i po šampionátu.

Cestu k výhře však mělo Polsko trochu trnitou. V prvním kole dostala totiž Itálie 11 hlasů, Polsko s Ukrajinou 8 a Maďarsko s Chorvatskem 7. Největším favoritem druhého kola tedy byla Itálie, tu ale srážela k zemi korupční aféra a nepokoje mezi fanoušky. Nakonec dnes v Cardiffu získala Itálie pouze čtyři hlasy, zatímco Polsko s Ukrajinou získaly dvojnásobné množství hlasů od celkem čtrnácti členů výkonného výboru.

Za pět let se tak odehraje šampionát v polských městech Varšava, Gdaňsk, Vratislav a Poznaň a v ukrajinských Kyjev, Lvov, Doněck a Dněpropetrovsk. Plán počítá i s náhradními pořadatelskými městy Chorzówem, Krakovem, Charkovem a Oděsou. Finále by se mělo hrát hrát na stadionu v Kyjevě, který pojme 75 tisíc diváků a již stojí. Zahajovací zápas je naplánován do Varšavy na v současné době plánovaný sedmdesátitisícový Národní stadion.

Společná kandidatura není pro UEFU velká neznámá. Před sedmi lety se EURO hrálo v Belgii a Nizozemsku, za rok se bude hrát v Rakousku a Ĺ výcarsku. Přípravy na ME 2008 přitom pokračují dle plánu. Přestože spolupráce Ukrajiny s Polskem v některých chvílích v přípravě kandidatury skřípala, nakonec UEFA dala důvěru dalšímu projektu společného pořadatelství.

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články