Zpět na » Synot liga » Milan Ivana: Do Slavie bych šel za trenérem Jarolímem

Synot liga - Milan Ivana: Do Slavie bych šel za trenérem Jarolímem

0

Líbilo se

24.05. - V exkluzivním rozhovoru pro FotbalPortal.cz se rozpovídal slovenský štírek v dresu Slovácka Milan Ivana nejen o svém dosavadním působišti, ale i o své pohlední přítelkyni zpěvačce Janě.

Během posledního ligového ročníku odešlo ze Slovácka několik hráčů základního kádru, je to podle vás jeden z důsledků sestupu, který bohužel Slovácko nakonec potkal?
Velmi mě mrzí, že ze Slovácka odešlo tolik hráčů a zároveň jsem přesvědčený, že by nám pomohli v záchraně. Nakonec jsme tu museli zvládnout sami. Velmi mi chyběl v útoku Robert Zeher, vzájemně jsme se na trávníku doplňovali, což bylo vidět i v zimní přípravě, ve které jsme vyhráli Tipsport Cup.

V klubu tak zůstalo jen pár zkušených - brankář Drobisz, stoper Ĺ uškavčevič, pravý bek Němčický a vy. Ostatní hráče jako například Görnera nebo Kúdelu před nedávnem v lize nikdo neznal. Limitovalo to podle vás hodně boj o záchranu, ta nezkušenost týmu?
Ano, máme velmi mladý kádr oproti ostatním klubům v české lize, v podstatě jsme ho doplnili hráči z B-týmu, kteří trenéra zaujali. Některé zápasy nám vyšly a vůbec nebylo vidět, že jde o tým tak mladý a v podstatě
bez ligových zkušeností. Ale i tam se ukázali v dobrém světle, což potvrzuje i zájem Sparty o Kúdelu a podobně. Myslím si že v klíčových situacích, které mohly vyústit do vítězného konce a získat tři body, byla rozhodující právě nezkušenost.

Říkáte, že vám na hřišti chyběl Robert Zeher, skvěle jste se doplňovali... Jak by jste zhodnotil spolupráci s Vítězslavem Brožíkem?
Na začátku bylo těžší se sehrát, nejen s ním, ale celé mužstvo jako jeden celek, ale každým zápasem to bylo lepší a lepší. Je velká škoda, že bylo tak málo času na sehrání. V posledních zápasech to už vypadalo dobře.

Nakonec se vám ale bez více zkušených hráčů zachránit nepodařilo. Jak jste to přijali jako tým? Jako fakt, že někdo sestoupit musí a chcete hrát zase hned o postup nebo jste byli hodně skleslí?

Už na začátku jarní části jsme byli "odepisovaným" týmem na sestup, ale my jsme si to nepřipouštěli. Do každého zápasu jsme šli s tím, že chceme vyhrát a nic jiného jsme si nepřipouštěli. Bohužel, koncovka nám ale dělala velké problémy. Zápas od zápasu jsme věřili, že se nám záchrana podaří, po prohraných zápasech s Mostem, Kladnem či Budějovicemi se nám záchrana vzdalovala a těžko jsme si připouštěli, že jsme jednou nohou ve druhé lize.

Před zápasem s Příbramí, který mohl a nakonec také vyřešil otazník u druhého sestupujícího, zakázal pan Řezník trenérovi Malurovi aby postavil několik hráčů základní sestavy. Co si o tom myslíte?

Bylo to v první řadě jeho vlastní rozhodnutí, které my hráči i trenér musí respektovat. Tak to prostě je. Velmi jsem chtěl s Příbramí hrát celý zápas, nakonec jsem byl šťastný že jsem nastoupil aspoň na poločas. Chtěl jsem se rozloučit s fanoušky v posledním zápase Slovácka na domácí půdě a v první lize.

Myslíte si, že to byl poslední váš domácí zápas za Slovácko? Jak to vypadá s možným přestupem?
Těch posledních zápasů jsem už za Slovácko odehrál hodně (úsměv). Osobně si myslím, že po této sezoně odejdu, otázkou je však kam. I klub má iniciativu mě prodat, tak jako ještě Drobisze či Inemana. Na první místo stavím zahraničí, chci vyzkoušet novou ligu. Potřebuju změnu, novou motivaci. Chci hrát fotbal pro radost a pro lidi a dosáhnout v něm té nejvyšší mety. Sám jsem pociťoval, že ve Slovácku stagnuju, neposouvám se výše. Potřebuji okolo sebe hráče, kteří budou o třídu lepší, potřebuju se stále zlepšovat.

Jaká liga by se vám líbila?
Vím, že je ten správný čas na odchod do zahraničí. Cítím to vnitřně. Myslím si, že člověk musí nejen fyzicky, ale hlavně mentálně dozrát pro zahraniční angažmá. Jsem vyrovnaný po všech stránkách. Chybí mi jen jeden krůček. Vždy jsem obdivoval španělskou, italskou a portugalskou ligu. Když jsem byl malý, sledoval jsem všechny zápasy bundesligy. Obdivuju nasazenost a rychlost anglického fotbalu. Těch možností je víc. Nebráním se ničemu.

A kdyby nevyšla zahraniční liga? Zůstal by jste v Česku, bud ve Slovácku nebo přestoupil do jiného týmu? Zájem mají Teplice, Boleslav, nebo třeba Slavia - která příští rok bude otevírat nový moderní stadion, hrává pravidelně evropské poháry, čímž se můžete i ukázat zahraničním skoutům.
Ano, přemýšlel jsem i o této cestě jak se dostat do zahraničí. Vím i o zájmu některých českých klubů a v každém případě jsem vděčný za každou nabídku. Ve Slavii je můj oblíbený trenér Jarolím, který mi v časech mého příchodu do Synotu velmi pomohl a posunul mě výše. Určitě to nevylučuji. Vše ukáže čas.

Když by jste nakonec zůstal v české lize a ozvaly se právě Slavia, Teplice s Boleslav, všechny nabízely stejné podmínky. Rozhodl by jste se tedy kvůli trenérovi Jarolímovi pro Slavii?
Je pravděpodobné, že kvůli trenérovi Jarolímovi bych do Slavie přišel.

Myslíte si, že by jste se v ní dokázal prosadit do základní sestavy? Přeci jen, Stanislav Vlček je v širším kádru české seniorské reprezentace, Tomáš Necid je nadějný český juniorský reprezentant a hlavně: s Vlčkem jste podobné typy útočníků.
Myslím si, že když vás chce trenér tak není možné vyloučit že budete nastupovat v základní sestavě. Samozřejmě, musel bych si to patřičně zasloužit.

Pomalu každý útočník má proti nějakému týmu sérii buď vstřelených gólů nebo přesně naopak. Vy jste v lize ještě nedal gól Teplicím. Je ještě nějaký jiný tým, kterému jste ještě nevstřelil branku?
Určitě takový tým existuje (úsměv). Proti Teplicím se mi vždy hrálo hůře, mají vysoké obránce a častokrát jsem byl faulovaný.

Kdo je podle vás v české lize nejlepší obránce, respektive proti jakému obránci se vám vždy hraje nejhůř?
Je těžké jmenovat jednoho nejlepšího či konrétně někoho proti komu se mi hrálo nejhůř. Osobně si myslím, že Tomáš Řepka patří mezi ty agresivnější, ale je to jeho styl hry a neumím si už ani jiného Řepku představit. Patří to k němu.

Patří k jeho chování podle vás i to, že mu rozhodčí promíjí některé excesy? A nejen jemu, rozhodčí mají strašně nejednotný metr. Někdo dostane za loket v obličeji červenou kartou, u jiného se to nepíská, někdo dostane za strčení hráče mimo hru žlutou, u někoho se to nepíská, někdo za faul zezadu dostane jako Dosoudil proti Slovácku červenou, ovšem o tejden později Kiselovi za ten samej skluz v derby není ani pískán faul a pak Poláček za něco méně hrůzného dostane proti Slavii opět zase červenou kartu... Jak se s tím může hráč na hřišti vypořádat, když neví za co může být v tom zápase potrestán a za co ne? Když ve dvou zápasech se tentýž zákrok píská úplně jinak...

Je to subjektivní názor rozhodčích. V ten daný moment to hráči mohou vidět jinak, diváci na tribuně také a možná i samotný rozhodčí když se na to poté podívá na videu. Ale my hráči s tím nic neuděláme. Bohužel je to jedna stránka fotbalu. Na trávníku musí být disciplína a tu reguluje rozhodčí. Jeho píšťalka může o velmi věcech rozhodnout a my se s tím musíme smířit, ať se nám to líbí nebo ne.

Říkal jste, že sledujete i zahraniční ligy. Myslíte si, že je to tam co se týče rozhodčích podobné jako u nás?

Vždy když se koukám na evropské ligy či evropské poháry tak si všímám, že rozhodčí se dopouštějí stále méně a méně chyb než v našich zeměpisných šířkách. Jsou si vědomí toho, že jejich rozhodování vidí celý svět a jistým způsobem i oni se chtějí posouvat ve své kariéře. Ti nejkvalifikovanější a nejúspěšnější tak mohou rozhodovat zápas jako například finále Ligy mistrů.

Myslíte si, že by ke zvýšení kvality rozhodčích, respektive poszuování zápasů, pomohla profesionalizace ligových sudí nebo zavedení funkce videorozhodčího?
Samozřejmě, i to je možnost jak zvýšit kvalitu rozhodčích. Jsem pro všechno co by zvýšilo kvalitu celého zápasu. Otázkou je kdy se tendo trend zavede u nás.

Na druhou stranu je fakt, že to není snad v žádné profesionální lize na celém světě a Česko, popřípadě Slovensko by bylo průkopnickou zemí. Musel by to však posvětit i orgán FIFA, což se zdá kvůli tradici, na kterou je fotbale dbán na rozdíl třeba od hokeje větší důraz, dá těžko očekávat.
Ano, v hokeji je to samozřejmostí.

Vy jste v mládí provozoval i jiný sport? V Česku je dost fotbalistů, kteří dříve hráli třeba právě hokej, například brankář Petr Čech. Jak je tomu na Slovensku?
Já jsem byl odmalička zahleděný jen do fotbalu. Když mi byly dva roky, tak mojí první láskou byl balon. Teď mám i tu skutečnou (úsměv) (jeho přítelkyní je modelka Jana Mutňanská, finalistka slovenské SuperStar - pozn. red). Vystudoval jsem sportovní gymnázium, kde jsem se střetl i s jinými sporty, ale žádný mě nenadchl tak jako fotbal.

Sledujete jiné sporty alespoň od té doby v televizi když je čas?
Na hokej se určitě kouknu když je šampionát tak jako byl před nedávnem. I na tenis, naposledy Fed Cup, když hrála Česká republika na Slovensku.

Jste takový ten až nacionalistický fanoušek v případě soubojů s Českem? Někteří Slováci souboje s Čechama prožívají dost i dnes, ostatně asi jako Češi souboje s Rusama...

Tak v tomto nejsem žádný nacionalista. Častokrát se mi stalo, že když se hrály zápasy mezi Českem a Slovenskem v jakémkoli sportu a náhodou jsme prohráli, chlapci v kabině si mě pěkně dobírali.

A dobíral jste si je vy po letošním hokejovém MS?
Ne, já to skutečně nemám ve zvyku. (úsměv)

Čtete nějaké knihy?

Ano, čtu. Většinou jsou to autobiografie fotbalistů jako například Milana Baroše, Marka Mintála či Pelého, ale naposledy jsem četl velmi zajímavou knihu. Jmenovala se myslím Nejbohatší muž Babylonu. Bylo to moudrá kniha o tom jak hospodařit se svými penězmi a příručka na to jak je investovat.

Takže nemáte vyhraněný žánr, ale čtete spíše takové oddechové knížky?
Ano, přesně tak. Takové oddychové knížky. Žádné Bondovky.

To samé filmy? Spíše nenáročné komedie?
Oblíbené mám komedie, při kterých se uvolním a zasměju, na druhé straně mám rád i dramata, kde se člověk zamyslí na tím co je v životě nejdůležitější. Velmi často chodíme s Jankou do kina, dá se povědět že téměř každý týden podle toho, jaký film nás osloví. Naposledy to byl Spiderman 3 a teď se chystáme na Piráty z Karibiku. Vždy si je třeba najít si čas na to co máme rádi. Je to prříjemné odreagování.


V hudbě asi posloucháte písně své přítelkyně, co?

Mám rád, když mi zpívá. V autě fungujeme jako duet (usměje se). Velmi jsem si oblíbil black music, tím mě "nakazila" ona.

Posloucháte i jiné zpěvačky?

Líbí se mi písně Nelly Furtado. Vydala výborné CD.

Koukáte někdy i na webové stránky o fotbale?

Samozřejmě, pravidelně navštěvuji internetové stránky o fotbale.

A co říkáte na FotbalPortal.cz?
Je to výborná stránka, bez ohledu na to, že si píšu s Tebou. Dozvím se tam velmi zajímavých a nových informací o zahraničních ligách i o té naší. Jen tak dál (úsměv).

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články