Zpět na » Synot liga » Rozhovor s útočníkem Bohemky Kulvajtem

Synot liga - Rozhovor s útočníkem Bohemky Kulvajtem

0

Líbilo se

13.06. - Fotbalportal.cz vyzpovídal Tomáše Kulvajta, jednoho z nejlepších forvardů Bohemians 1905. Osmadvacetiletý fotbalista slaví se svými spoluhráči od pondělního večera návrat klubu po několika letech do první ligy.

Gratuluji Vám k postupu do 1. Gambrinus ligy. Jak probíhaly oslavy vašeho týmu?
Děkuji. Po zápase jsme zastavili hned na první větší pumpě a nakoupili bagety a hlavně pivo a šampaňské. Cestou jsme stavěli ještě několikrát. Největší zastávka byla u motorestu Melikana na D1, kde jsme měli večeři a pochopitelně jsme se tam setkali s našimi fanoušky, kteří byli také na cestě z Holice. Po příjezdu na stadion v půl jedné v noci jsme se nestačili divit, protože na Bohemce bylo zhruba dva tisíce našich fandů. Asi třičtvrtě hodiny jsme si s nimi užívali postupovou euforii a poté jsme odjeli do jednoho pražského podniku pokračovat v oslavách.

Jaké to je, když Bohemians postupují po několika letech zpět do první ligy?

Neuvěřitelné. Před dvěma lety se nevědělo, zda bude klub vůbec existovat. A po dvou letech zpět v první lize - to si myslím nepředstavoval ani ten největší optimista.

Co podle Vás rozhodlo o postupu do nejvyšší tuzemské ligové soutěže?
Určitě vyrovnanost naší formy. První třetina soutěže se nám vůbec nepovedla a po devíti kolech jsme byli na předposledním místě. Pak ale nastal zlom a zlepšenou výkonnost z posledních šesti podzimních kol jsme dokázali přenést i do jarní části soutěže. Byla z toho nakonec série 18 zápasů v řadě bez porážky. Také pro nás určitě bylo dobré, že jsme nehráli pod tlakem nutnosti postupu, jako třeba Jihlava, pro kterou se stal zřejmě tento tlak osudným. Prostě jsme šli zápas od zápasu a dotáhli to až do 1.ligy. (úsměv)

Vraťme se k zápasu s HFK Olomouc, kde se rozhodlo o Vašem postupu. Jak hodnotíte tento klíčový duel? Bylo znát na hráčích HFK, že chtějí do první ligy?

Určitě, ale náš gól v 31. vteřině je hodně zmrazil. Začínat vlastně zápas za stavu 0:1, to by rozhodilo i podstatně lepší mužstva než je HFK.

S čím půjdete do zápasu proti Viktorii Žižkov, vychutnáte s to?

Jednoznačně. Pro obě mužstva to bude oslava postupu. Určitě to bude uvolněný zápas před úžasnou kulisou. Mám zprávy, že už teď je téměř vyprodáno a je jen pár posledních lístků na stání.

Myslíte si, že Bohemka má šanci uspět v první lize?

Určitě. Už v zimní přestávce jsme odehráli několik utkání s převážně prvoligovými mužstvy a dokázali si, že se dá hrát s každým. Samozřejmě příprava je něco jiného než samotná soutěž, ale i tak máme určité měřítko.

Odhadl byste na kolikátém místě by skončila druholigová Bohemians v Gambrinus lize letos?

Určitě na nesestupovém místě!

Pro klub je to letos bezesporu velmi vydařená sezóna, jak jste spokojený s působením v Bohemians?

Do Bohemky jsem se vracel v době, kdy po "znovuzrození" hrála ČFL a před jarní částí soutěže bylo cílem, pokusit se postoupit. Mým cílem bylo hlavně pravidelně hrát, a proto byl pro mě první půlrok celkem pozitivní. Hrál jsem pravidelně a vstřelil 7 branek. Po koupi licence od Xaverova začala Bohemka ve druhé lize a v první třetině soutěže jsem nastupoval též pravidelně. Celému týmu se ale nedařilo tak, jak by se očekávalo a tak se změny v sestavě dotkli i mě. V jarní části soutěže jsem povětšinou nastupoval jako střídající hráč a situace se zlepšila až teď ke konci soutěže, kdy jsem opět začal nastupovat v základní sestavě. Přestože jsem nedostával na jaře zdaleka tolik příležitostí, jak bych si představoval, vstřelil jsem tři branky a s celkem pěti zásahy jsem za Daliborem Slezákem druhým nejlepším střelcem mužstva.

Jste hrdý na to, že můžete nastupovat za slavný klub, jakým je Bohemka?
Pochopitelně mě těší, že za Bohemku mohu hrát. Od malinka jsem jí fandil a když jsem do ní jako dorostenec nakoukl a posléze pod trenérem Petrželou nakoukl i do první ligy, bylo to pro mě splnění snu. Když jsem se pak oklikou přes Kolín, Mladou Boleslav, Pardubice a Most do Bohemky vrátil, byl jsem hrozně rád, že se mohu vrátit zpět.

Pod vedením Petržely jste hrál i s Martinem Jiránkem, nepletu se?

Hráli jsme spolu dva roky v dorostu. Dodnes se minimálně jedenkrát do roka, většinou kolem Vánoc, kdy má Martin i já dovolenou, s Martinem i s dalšími bývalými spoluhráči z dorostu - třeba s Františkem Ĺ evinským z Mladé Boleslavi - vídáme a zajdeme na kus řeči.

Co říkáte na fanoušky, kteří jsou vám stále věrní, i přesto, že hrajete druhou ligu, a vytvářejí vám dvanáctého hráče na hřišti?

Je to neuvěřitelné. Nejdříve zachránili klub a teď nás dotáhli i zpět do první ligy. I díky nim se nám povedla šňůra osmnáct zápasů bez porážky, protože máme jejich podporu i na hřištích soupeřů, což u nás není zdaleka obvyklé.

Dají se fanoušci Bohemians přirovnat věhlasným baníkovcům? Vidíte nějaký rozdíl mezi těmito dvěma tábory?
Moc rozdílů tu není. Nejvěrnější fanoušci budou jezdit na každý zápas, ostatní se přidají podle toho, jak se daří a jaké jsou výsledky. Momentálně na Bohemce panuje asi stejná euforie, jako na Baníku při mistrovské sezóně, kdy byli diváci také dvanáctým hráčem. Řekl bych, že fandové Bohemky jsou kreativnější ve vymýšlení transparentů na každý domácí zápas. Opravdu si s nimi vyhrají. Je to pastva pro oči a většinou se tomu člověk i od srdce zasměje.

Myslel jsem, že Bohemáci jsou správní a čestní fandové narozdíl od ostravských chuligánů.

Ti nejvěrnější fandové kolem hlavního "kotelníka" Michala Holase nepochybně, ale nebudeme si namlouvat, že jsou to všichni beránci. Bohužel se najdou i tací, kteří dobré jméno nejvěrnějších fandů Bohemky kazí - viz. opakované utkáni v Náchodě.

Která liga na světě je podle Vás nejlepší a proč?

To se nedá jednoznačně říci. Každá má něco. Francouzi hrají v ohromné rychlosti, Němci jsou buldoci do 110 minuty, Ĺ panělská liga je rychlá a technická, italská se zaměřuje na taktickou vytříbenost, v Anglii se hraje nahoru-dolů. Záleží na každém, čemu dává přednost.

Takže nemáte svou nejoblíbenější ligu?

Nemám. V každé lize se najdou dobré i špatné zápasy. Ke kvalitě zápasu ale ohromnou měrou přispívají právě fanoušci a i díky nim si děláme o zápase určitý dojem. Když se hraje v Anglii bídný zápas před 50 000 fanoušky, nevypadá tak hrozně, ale když se hraje u nás kvalitní utkání před třemi tisíci, kolikrát ohrnujeme nos.

Na který moment nejraději vzpomínáte během Vaší hráčské kariéry?

Vzhledem k tomu úžasnému návratu a zaplněnému Ďolíčku v 0:30 ráno, tak Bohemka je na prvním místě. Pak je asi postup do první ligy s Mladou Boleslaví. Byl to historický moment pro klub a diváci si to s námi ohromně užívali. Jinak, ale prožívám krásné momenty při každém vítězném utkání, nebo vstřeleném gólu. Pro to fotbal hraju! (důrazně)

A nejhorší vzpomínka?

Asi ta, že mi nebylo umožněno si v Mladé Boleslavi první ligu zahrát.

Klub Bohemians postoupil do první ligy, budou mít o vás nadále zájem? Neobáváte se toho, že to může dopadnout stejně jako v Mladé Boleslavi?

Stát se to pochopitelně může. V současné době to ale neřeším. Jinak mám v Bohemce smlouvu ještě na rok a odcházet nehodlám (snad jen v případě nějaké zajímavé zahraniční nabídky).

Kterou ligu byste si nejraději zahrál?
Mým vysněným týmem je od vítězství v Lize mistrů Olympique Marseille. Z jejich tehdejší hry jsem byl nadšený. V současnosti je ale asi nejatraktivnější ligou ta anglická, takže asi tam.

Kdo je Vaším fotbalovým idolem?
Když jsem byl malý, byl to Jean Pierre Papin. Neuvěřitelně trefoval "voleje". Mám rád, ale komplexní tipy útočníků - velké, silné, schopné zakončit všemi způsoby, levou, pravou, hlavou, z jakékoliv pozice - jako byli ve své top formě Christian Vieri, Ruud van Nistelrooy, nebo teď Didier Drogba.

Určitě máte vytyčen svůj cíl ve vaši kariéře. Čeho by jste chtěl tedy dosáhnout?

Asi nejvíce mě mrzí, že jsem v první lize ještě nedal gól. Takže určitě rozmnožit počet prvoligových startů a hlavně vymazat tu, pro mě hroznou, nulu v kolence počtu vstřelených branek.

Jaký názor zaujímáte ohledně výkonu české fotbalové reprezentace v rámci kvalifikace na Euro2008?
Její výkony rozhodně nejsou takové, na jaké jsme byli z minulých let zvyklí. Herní projev stagnuje a tak si myslím, že mužstvo potřebuje rozhodně nový impulz, třeba i v podobě výměny trenéra.

Kdo by podle Vás byl vhodným nástupcem Karla Brucknera?

Ivan Hašek. Vzhledem k osobě pana Košťála je ale tento kandidát zřejmě neprůchodný.

Věříte tomu, že si čeští fotbalisté pohlídají druhé místo ve kvalifikační skupině a postoupí na Euro?

Rozhodně ano. Stále máme v boji o druhé postupové místo nejlepší výchozí pozici a postup si nenecháme vzít.

Irů se neobáváte?

Určitě jsou nepříjemní, ale my to zvládneme a postoupíme.

/ FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články