Zpět na » Synot liga » Merčiak o světovém a ligovém fotbalu a komentování (2.)

Synot liga - Merčiak o světovém a ligovém fotbalu a komentování (2.)

0

Líbilo se

28.06. - Marcel Merčiak, slovenský komentátor veřejnoprávní Slovenské televize nám poskytl velmi zajímavý a rozsáhlý rozhovor, který přinášíme ve dvou částech. Tématem druhého dílu je světový a klubový fotbal a jeho komentátorská práce.

Určitě sledujete Gambrinus ligu. Jak se Vám líbila letos?
Slavia byla dlouho ozdobou, potom neuvěřitelně odešla. Sparta se k titulu prokousala, nebyl to z její strany žádný velký fotbal. Tempo, nasazení, organizace hry, tlak – to vše je u vás stále o několik tříd vyšší jako u nás, ale chybí mi šikovní hráči, přinášející nadstavbu do toho nesmyslného dobývání a pokrývání prostoru. Je tam ztráta určité identity, s kterou jsme si vždy spojili český fotbal. Potom mi některé zápasy připadají jak přes kopírák. Vím, že fotbal už teď není jen o individuálním mistrovství, nebo prostorové ekvivalenty převálcovali osobní obranu, fotbal se posunul jinam, ale přece jen – když nevidíme střelbu, série přesných přihrávek, kombinace – je to častokrát zoufalé.

Které kluby ze Slovenska by se mohly rovnat českým klubům v horní polovině tabulky?

MĹ K Žilina a Artmedia Petržalka.

Ke které lize ve světě byste přirovnal českou ligu?
V Evropě je určitě v první desítce: za anglickou, španielskou, italskou, německou, francouzskou, ruskou, holandskou, portugalskou. Je kvalitnější jak belgická, rumunská, švýcarská, rakouská atd.

Skončila Liga mistrů, jak tu letošní hodnotíte?
Vyhrálo mužstvo, pro které byla sezóna zajímavým a dojímavým příběhem, vždyť AC Milán neměl v Lize mistrů původně vůbec účinkovat. Forma na dvou frontách, silná liga + Liga mistrů, je častokrát nevyzpytatelná, co se potvrdilo u několik mužstev. Milán triumfoval díky obrovské zkušenosti, technologicky propracované organizaci hry, neuvěřitelné schopnosti reagovat na vývoj zápasu. To vše má i Liverpool a Chelsea, ale AC měl Kaku a v kopačkách i hlavách více fotbalové fantazie, co naplno prokázal hlavně proti Manchesteru United. Finále nebylo z říše snů, ale vyhrálo fotbalovější mužstvo.

Která země podle Vás hraje nejkrásnější fotbal a proč? Brazílie, která je Vaší „srdeční“ záležitostí?

Samozřejmě Brazílie, ale není možné tvrdit, že by krásný fotbal nehráli i Francouzi, Argentinci, Holanďané, Italové, Němci, Portugalci, jen u nich to má vždy určité odlesky. Pro Brazílii se fotbal stal zdrojem národního uvědomění, přesvědčení, že velká krajina může dokázat velké věci. Na její vlajce je nápis „Ordem e Progresso“ (Pořádek a rozvoj), co je silná charakteristika. A jsem rád, že ve fotbale vždy myslela pozitivně. Když byli Maďaři v první polovině 50. let nejsilnějším týmem na světě, na MS 1954 do Ĺ výcarska byl z Brazílie vyslaný filmový štáb, který snímal hru Maďarů, protože ta v tom čase hýbala zkostnatěnými představami o fungovaní herního projevu. Když v roce 1966 vybuchla na MS v Anglii, protože byla zaskočená tvrdostí evropských soupeřů, investovala obrovské sumy peněz před MS 1970 jen proto, aby bylo mužstvo perfektně připravené. Takovýchto příkladů z její úspěšné historie je více. Měla vždy jedinečné hráče, nenapodobitelný styl hry a rozměr fotbalové krásy. Neustále řeší rozpor mezi „futebol dos resultados“ a „futebol do arte“ (fotbalem na výsledky, resp. fotbalem na krásu, umění), přičemž krásným příkladem zkombinování těchto dvou fenoménů byl titul mistra světa 2002. Líbí se mi její absolutní ambice: Brazílie nebere nic jiné jen titul šampióna, jakmile prohraje ve finále, rovná se to poslednímu místu.

Která liga je nejlepší podle Vás a proč?

Fotbal chytající za srdce nabízí anglická liga. Je v ní nejvíce peněz, pro kluby je to procházka růžovou zahradou, kapitál se množí, investice rostou, přicházejí nejlepší hráči. Každý zápas je vyprodaný, pozitivně hodnocený, i když tři čtvrtiny duelů nejsou o ničem jiném, jako o totálním nasazení bez štipky fotbalové fantazie. Proto osobně dávám přednost španělské lize, která je techničtější, fotbalovější, a italské lize, ve které si fajnšmekr najde hodně věcí – dokonalou organizaci hry, ve které jsou dynamická technika a maximální fyzická kondice absolutní samozřejmostí. Ĺ panělské a italské lize však chybí stabilní kulisa vyprodaných stadionů, nejsou tak dobře ztvárňované jako Premier League a proto zřejmě v popularitě trošku zaostávají.

Kdo je podle Vás nejlepším současným hráčem a trenérem ve fotbale na světě?

Z hráčů Kaká, z trenérů Scolari. Kaká byl fantastický v Lize mistrů, tahal AC Milán v čase krizového období mezi listopadem a únorem, jeho vedení míče, technika střelby, orientace a řešení situace, taktická vyspělost jsou na mimořádné úrovni. Jeden obrovský talent, který se rozvinul v lize nabízející dokonalost náročnosti. V nové sezóně se těším na Ronaldinha, bude oddýchnutý, poučený z předcházejícího roku. Zico řekl, že jeho vrchol přijde v období MS 2010. Kaká je u mě momentálně před ním, protože hraje více pro mužstvo. Luiz Felipe Scolari mě oslovuje svými výsledky, přičemž jeho týmy, či už brazilské kluby, Brazílie anebo Portugalsko, skloubili talent, techniku a útok se zabezpečenou obranou, disciplínou, určitou herní drzostí. Ví, kdy použit úskok, jak usměrnit hráče, žije s každým zápasem a hlavně, ví před důležitým střetnutím dostat do varu všech fanoušků – vždy vytáhne něco kontroverzního, poukáže na nějakou věc, jako kdyby to byla součást jeho strategie. V tomto je hodně variabilnější jak Mourinho. Prostě velký vůdce, psycholog, organizátor. Skutečně Velký Filip – Felipao.

Máte svůj oblíbený klub?
Jedničkou je Tatran Prešov, protože z Prešova pocházím. Bohužel, od léta 2002 kopeme jen druhou ligu. Mám oblíbené kluby prakticky v každé krajině, vždy držím palce těm, kteří hrají pěkný fotbal, v poslední době zejména Barcelona, Arsenal, Manchester United, AC Milán, v 80. letech to byli Liverpool, Juventus, později v 90-tých Ajax, na přelomu století galaktický Real Madrid.

Jak jste se dostal postupně na pozici sportovního komentátora ve veřejnoprávní STV?

S novinařinou jsem začal doma v Prešově, v posledním ročníku gymnázia jsem celou sezónu psal o hokeji pro tamější Večerník. Jako študent 1. ročníku žurnalistiky jsem se sportovní redakcí STV spolupracoval (s krátkou trojměsíční přestávkou) od února 1994. Komentovat jsem začal jako druhák na vysoké škole, jako třeťák ve věku 20 let jsem komentoval na olympiádě v Atlantě. Takže raketová kariéra... Jsem vděčný za šanci, kterou jsem dostal, hlavně díky lidem jako jsou Milan Michalič, Michal Kriško a Miro Michalech.

Má STV koupena práva na Euro2008? Ptám se proto, že jsem se dočetl od našich fanoušků, že když tento šampionát nebude vysílat ČT, tak budou sledovat např. slovenskou nebo polskou televizi. Nemohou totiž přijmout fakt, že největší evropská fotbalová událost bude na stanici, která sport v současné době vůbec nevysílá.

STV zatím nemá zakoupené vysílací práva, ale věřím, že se šampionát na naše obrazovky dostane. Situace, která nastala v Česku, je pro mě velkým a těžko okomentovatelným paradoxem.

Pamatujete si, co jste a kdy poprvé komentoval v přímém přenosu?
První fotbalový zápas 27. května 1995, odveta finále poháru UEFA Juventus Turín – AC Parma 1:1. Hrálo se v Miláně na San Siru, góly dali Gianluca Vialli a Dino Baggio, komentoval jsem ze studia v Mlynské dolině (sídlo STV – pozn. red.). Předtím v září a říjnu 1994 10minutovky z Ligy mistrů - první dvě Dynamo Kyjev – Spartak Moskva 3:2 / Ĺ evčenko vstřelil svůj první gól v evropských pohárových soutěžích/ a Hajduk Split – Benfica Lisabon 0:0.

Kdo je Vaším komentátorským vzorem?

Karol Polák, Robert Záruba, Alfons Juck (atletika na STV), Victor Hugo Morales (rodák z Uruguaye, komentátor v Argentině), Fabio Caressa (italský komentátor Sky), Barry Davies (anglický komentátor BBC), Galvao Bueno (brazilský komentátor Globo).

Na který zážitek nejraději vzpomínáte během komentování?

Na třech letních a třech zimních olympiádách jich bylo přesmíru, podobně při fotbalu. Poslední tři velké šampionáty jsme komentovali ze studia, takže na ME 2004 super zážitek Anglicko – Portugalsko v čtvrtfinále, na MS 2006 závěr semifinále Německo – Itálie.

A největší průšvih při komentování?
Na MS 1998. Cestoval jsem ráno z Paříže do Nantes na zápas Ĺ panělsko – Nigérie. V noci předtím zemřel Ferdinand Sastre, s Platinim druhý šéf organizačního výboru. Nedostal jsem se k této informaci. Nigérijci nastoupili na zápas s černými páskami, protože několik dní předtím zemřel generál Abacha, prezident státu. Před výkopem byla minuta ticha, tak jsem hlásil, že „hráči si uctí památku zesnulého nigérijského diktátora (!!!) Saniho Abachu“. Už to byl pořádný blud – spojení „minuta ticha za diktátora“. Mráz mi přešel po zádech, když vzápětí ukázali na tribuně rozplakaného Platiniho. To mi došlo, že asi neplače kvůli nigérijskému diktátorovi. Vedle stojícího švédského komentátora jsem sa optal, kdo to teda zemřel. Ĺ véd nevěděl, tak jsem to v poslední chvíli před koncem té minutky zjistil od kolegy ze Slovinska.

Co děláte ve volném čase kromě práce v televizi?
Čtu, podívám se na dobrý film, rád si posedím s přáteli, procházím se po městě, tak normálně. S kolegy hrajeme jednou týdně fotbal.

Koukal jste na stránky www.fotbalportal.cz? Jak se Vám zamlouvají?
Viděl jsem je až v posledních třech měsících, dávám přednost anglickým a španělským serverům, sledují dění v Brazílii, ale tento český portál je obsahem i objemem servisu na vysoké úrovni.

První část rozhovoru si můžete přečíst zde

/ FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články