Zpět na » Synot liga » Merčiak o českém fotbalu: Brückner by měl zůstat (1.)

Synot liga - Merčiak o českém fotbalu: Brückner by měl zůstat (1.)

0

Líbilo se

27.06. - Marcel Merčiak, slovenský komentátor veřejnoprávní Slovenské televize nám poskytl velmi zajímavý a rozsáhlý rozhovor, který přinášíme ve dvou částech. První díl nese téma Česká reprezentace a porovnání českého a slovenského fotbalu.

Jak hodnotíte Vy osobně dosavadní výkon české fotbalové reprezentace, který není výborný, v podstatě už od MS v Německu?
Každé mužstvo, klubové či národní, prochází obdobím progresu a regresu. Říkáte, že projev vašeho týmu od MS není výborný. Ale když jste vyhráli v září v Bratislavě 3:0, o ničem takovém se nemluvilo. Tehdy se nepsalo, že by chyběli hráči, kteří skončili s národním týmem (Nedvěd, Poborský, Ĺ micer). Od té doby jste hráli 7 zápasů s jedinou prohrou, proti Německu, které podalo snad nejlepší výkon za posledních deset roků. Nemám pocit, že by jste měli mít přemrštěné ambice, Česko nemůže vyhrát každý zápas. Ano, mužstvo neukázalo ve Walesu úroveň, na které je schopné hrát, ale závěr sezóny je vždy nebezpečný. Hráči jsou přetížení, vyšťávení – důkazem byl výkon Německa proti nám v Hamburgu.

Mimochodem jak byste okomentoval český neúspěch na loňském světovém šampionátu?
Pro český fotbal bylo ctí, že se mohl prezentovat na MS po dlouhých 16 letech. Vítězství nad Američany po výborném výkonu zintenzívnilo míru optimismu, zvětšilo ambice. Nezvládli jste úvod zápasu s Ghanou a potom se to už s vámi vezlo. Když jste skoro 5 roků neměli v mezistátním zápase vyloučeného hráče a teď šli ven dva ve dvou za sebou následujících zápasech (Ujfaluši a Polák), mělo to na mužstvo podobně velký dopad, jako nedoléčení a horší zdravotní stav některých hráčů. S Italy se dalo těžko něco zachraňovat, i když jste hráli minimálně tak dobře jako proti USA. Pavlovi Nedvědovi vůbec nevyšel zápas proti Ghaně, zato proti Italům hrál fantasticky, ale už to nemohlo stačit.

Byla doba, zvláště na portugalském EURO, kdy jsme poráželi fotbalové velmoci a předváděli hezkou hru divákům v hledišti, a nyní je k tomu naopak. Kde vidíte příčinu poklesu formy národního týmu?

Už jsem to naznačil. Nevím, co je pravdy na tom, že se podcenilo testovaní hráčů. Může to být dobrá poučka pro následující období. Ale hlavně: je to sport, rok 2004 vám přinesl uznání celého světa, ale ve fotbale se nedá jen vyhrávat. MS 2006 bylo pro vás zahozenou šancí na další pěkný úspěch.

Co říkáte na názory fotbalového Česka, které hlásají to, že kouč Brückner není v současné době už prospěšný pro reprezentaci a měl by opustit lavičku. Jaký názor zastáváte, měl by Brückner skutečně odejit?

Když jsem četl články o vašem týmu před MS 2006, měl jsem pocit, že si Brücknera všichni vážíte. Psalo se o něm v superlativech, teď ho většina novinářů a fanoušků nehanebně zatracuje. Karel Brückner by měl zůstat trenérem národního týmu. Má vlastní představy o budování nového mužstva. Vzpomeňte si, jak nevýrazně hrálo Česko v roce 2001, zbabralo závěr kvalifikace MS 2002, potom přišel Bruckner a tahali jste dvouletou sérii bez prohry. Má za sebou výsledky, semifinále na ME 2004, historickou účast na MS, teď přišlo období, kdy všichni – hlavně hráči a on osobně spolu s realizačním týmem – musí ukázat kvality herní, morální, lidské, musí si získat zpět diváků. Capella vyhazovali v únoru z Realu Madrid, hovořilo se o ultimátech, a přece nakonec získal ligový titul…

Myslíte si, že Češi přesto na evropský šampionát postoupí?
Rozhodnou zápasy s Irskem a Slovenskem, v obou máte výhodu domácího prostředí, takže zůstáváte jasným favoritem na druhou postupovou místenku.

Jste také fandou české fotbalové reprezentace?
Ano, držím palce českým fotbalistům i hokejistům, uznávám jejich obrovské kvality, úspěchy, které dosáhli. Stále cítím, že jsme si ty úspěchy mohli vychutnávat společně. Rozdělení federace vašemu sportu evidentně prospělo. Slovenský fotbal stále jen hledá svoje místo – a trvá to už dlouho.

Jak hodnotíte působení Slováků v kvalifikaci, kteří už nemají prakticky žádnou šanci promluvit do boje o postup na ME?
„Prakticky žádna šance“ není vhodná formulace. Možná vám to bude znít jako sci-fi, ale jak vyhrajeme 5 zbývajících zápasů kvalifikace, skoro určitě postoupíme. Připomínám, že hrajeme dvakrát se San Marinem, doma s oběma ostrovními týmy (Irsko, Wales), a 17. listopadu v Česku, kde se může lámat chleb v přímé konfrontaci. Samozřejmě, nemáme to vše ve vlastních rukou, zvláště když něco uhrajete v Německu, ale šance tu ještě stále je. Mužstvo bude mít před sebou něco v duchu mission impossible, ale na druhé straně může tuto náročnou situaci využit ve vlastní prospěch a pokusit se získat novou dimenzi. Je to mladé mužstvo, nejmladší, jaké jsme kdy na mezinárodní scéně měli, a jeho cílem by měla být kvalifikace MS 2010. Jakmile se podaří něco nad tento plán, tj. návrat postupové šance na ME 2008, bude to velký a pěkný bonus.

Jak byste porovnal český fotbal od slovenského? Zdá se, že se Slovensko, zvláště na reprezentační úrovni postupně maže propastný rozdíl od Česka.

Když přišel Petr Uličný trénovat do Ružomberka, v jednom rozhovoru pro STV povídal, že v tomto klubu, a byl to úřadující slovenský mistr, záleží vše na vůli jednoho člověka, který je majoritním vlastníkem klubu. Všechno se odvíjí od rozpočtu, který vykrývá ze svých peněz. Porovnal to s Olomoucí, ve kterém dlouhé roky působil. Tam byli tři velcí akcionáři a klub měl dalších 100 menších sponzorů. Region na Hané si cení, že Sigma hraje v nejvyšší soutěži. Vše se samozřejmě neodvíjí od peněz, je přirozené, že máte větší výběr, vždyť naše populace je o polovinu menší jak v Česku, podobné je to s fotbalovou základnou. Česko mělo dobré a silné postavení v rámci UEFA, ex-předseda svazu Chvalovský byl členem exekutivy UEFA, za jeho řízení se podařilo vyčistit prostředí v českém fotbalu lépe, zasadit jeho fungování do moderní evropské doby, zatím co u nás vše skřípalo. Kauzy, kauzičky, skandály, korupce – to všechno patří k fotbalu odnepaměti, přežili jsme si svoje v obou krajinách. Kvalita hráčské generace byla velmi důležitá, díky dobrým výsledkům v evropských pohárech a hlavně díky průniku národního týmu do finále ME 1996 se vaši hráči okamžitě dostali do klubů v evropských top-ligách, co přineslo zákonitý nárůst úrovně celého fotbalu. My jsme nikdy neměli držitele Zlatého míče, lídrů a výborných hráčů v klubech jako Lazio, Juventus, Dortmund, Ajax, Fiorentina, Benfica, Liverpool, Chelsea apod. Hráli jste třikrát na ME, byli jste na MS, my jsme se zatím nikam neprobojovali. My jsme měli vždy jen záblesky, zatímco Česko má za sebou etablování se ve světové špičce.

Jak vidíte budoucnost českého a slovenského fotbalu?
Jsem optimistou, fotbal tu bude vždy silným fenoménem, záleží na lidech v jeho vnitru a okolo něho, záleží na jejich práci, nasazení, co všechno pro fotbal dají a obětují. Vše je to o lidské kvalitě. Když přišel Alexander Rezeš do Sparty, v lednu 1996 na tiskové konferenci v Praze řekl, že jeho lidi vypracovali stejnou klubovou strukturu jako má AC Milán. „Tam je pan Berlusconi majitelem a prezidentem a má 5 viceprezidentů. Teď jsem já ve Spartě prezidentem a též mám 5 viceprezidentů,“ řekl Rezeš. Vidíte, „stejné věci“ a přece to nemůže být to jisté.

Druhou část rozhovoru si můžete přečíst zde

/ FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články