Zpět na » Synot liga » Soukup: Zapsali jsme se do historie českého fotbalu

Synot liga - Soukup: Zapsali jsme se do historie českého fotbalu

0

Líbilo se

17.07. - Kouč české dvacítky na MS hráčů do 20 let Miroslav Soukup poskytl pro FotbalPortal.cz exkluzivní rozhovor!

Jste v semifinále, i přesto, že jste vyhráli v normální hrací době jediný zápas. Přiznáváte, že jste měli obrovské štěstí? Čím jste si takové štěstí zasloužili?
Ĺ těstí jsme měli určitě, zejména v zápase se Ĺ panělskem, ale i s Japonskem jsme určitě potřebovali štěstí k vítězství tak, aby jsme postoupili. Čím jsme si ho zasloužili? Myslím si, že ani v jednom zápase jsme se nechovali poraženecky, že i v případě nepříznivého vývoje zejména třeba v zápase s Japonskem, kdy jsme prohrávali 2:0 a podobné to bylo i se Severní Koreou, kdy jsme prohrávali 1:0, ale naopak jsme se snažili ten zápas otočit a možná svým výkonem jsme šli tomu štěstí naproti, aby se nám přiklonilo. Takže myslím si, že to štěstí samozřejmě přeje tomu, kdo pro to něco dělá a ne kdo na ně spoléhá.

Jak se připravuje český tým na klíčový zápas ve středu? Už opadla euforie z postupu?
Tak nevím, jestli zápas s Rakouskem je klíčový. Pro nás byly klíčové téměř všechny zápasy, které jsme tady odehráli, protože každý z nich znamenal cestu dál. Remíza s Argentinou a Koreou, výhra s Panamou, potom další zápasy s Japonskem a Ĺ panělském. Nevím, nedokážu říct, ať je-li zápas klíčový nebo neklíčový, protože v každém utkání se hraje o tři body a na MS každý zápas něco znamená.

Ale hrajete o finále.
Vím, ale prohrát s Japonskem, tak jsme jeli domů, takže by žádné finále nebylo. Takže neumím znova rozdělit zápas na klíčový a my se budeme chovat k němu stejně jako ke všem ostatním. A budeme se ho snažit prostě zvládnout.

Pojďme k čtvrtfinále se Ĺ panělskem. Co rozhodlo podle Vás o postupu?
Co rozhodlo? Zaprvé si myslím, že španělský tým nezahrál úplně v optimální formě. Nevím, z jakého důvodu, ale třeba na předzápasovém rozcvičení bylo vidět na španělských hráčích, nechci říct menší koncentrace, ale spíš taková velká suverenita, že prostě jsou natolik dobří a že si vůbec nepřipouštěli, že by pře nás nepostoupili. Ten vývoj, jaký byl ve hře, znova se vracíme k tomu, že jsme přežili některé kritické okamžiky, ale na druhou stranu nemůžeme brečet, že jsme byli ti, kteří se bránili. Měli jsme tam několik dobrých šancí a kdyby Feninova hlavička nebo Jandův průnik skončily brankou, tak jsme vedli v normální hrací době. Naopak některé statistiky, si myslím, za první poločas uvádí, že ta hra byla téměř vyrovnaná a se šancemi na obou stranách. My jsme dokonce zahrávali ze začátku více rohových kopů než Ĺ panělé. Takže je třeba se na to podívat realisticky a co vedlo k tomu, že jsme postoupili? Prostě dali jsme gól ze hry. Ĺ panělé nedali, my jo. Vyrovnali až v závěru nastavení a pak přišly penalty, narozdíl od Ĺ panělů jsme si penalty už vyzkoušeli a možná to byla naše výhoda.

Co jste řekl hráčům v šatně po vítězném utkání se Ĺ paněly?
Řekl jsem jim to, že splnili do posledního písmene to, co jsme si řekli před utkáním. To znamená hráli organizovaně, hráli poměrně takticky dobře tak, jak jsme si před zápasem řekli, protože Ĺ paněly známe dobře a věděli jsme, že nějaká otevřená riskantní hra by zřejmě k úspěchu nevedla. Takže jsme, říkám, jakoby tu herní krásu dali na úkor taktiky, disciplinovanou hrou a trpělivostí jsme se snažili využívat veškeré šance a postoupit. Za to jsem hráčům samozřejmě poděkoval a řekl jim, že tuhle chvíli jsme se prostě zapsali do historie českého fotbalu tím, že jako první v této kategorii budou hrát semifinále. Dokázali to svou pracovitostí a mají obrovskou šanci si z tohoto šampionátu odvézt medaili, k čemu nám stačí ze dvou zápasů jediná výhra.


V semifinále Vás čeká Rakousko. Těšíte se konečně na soupeře, který bude hrát asi podobným stylem jako vy? Nevím, jak bude hrát Rakousko. Samozřejmě jsme si v něčem dost podobní a na druhou stranu nemám zprávy o tom, že by Rakušané podlehli takové kritice jako český tým. Oni také neporáží ostatní týmy tříbrankovým rozdílem, měli podobný vývoj ne-li stejný ze skupiny jako my. Rakousko dvakrát remizovalo a jednou vyhrálo. Těch branek oproti nám vstřelilo ještě daleko míň. Ale musím říct, že oni v těch vyřazovacích zápasech prochází suverénněji než my a hráli jednou prodloužení v osmifinále s USA. Myslím si, že v tom zápase hráli dobře a postoupili zaslouženě. Takže chci říct, že Rakousko není náhodou takhle daleko, že to prokázalo celou dobu v turnaji, že jdou nenápadně zápas od zápasu až sem. Určitě budou dělat stejně jako my všechno proto, aby postoupili do finále a udělali stejně tak velký úspěch v rakouském fotbale.

Jak byste charakterizoval jejich hru?
Už jsem to teď naznačil. Jejich hra je v něčem podobná s naší. Oni mají velmi kvalitní obránce a hráče, kteří působí v rakouské lize, kteří nemají zkušenosti s dospělým fotbalem. A vidíte, znovu opakuji, že nedostávají nějaké velké množství branek, hrají poměrně pozorně v obranné fázi a nesmíme zapomenout, že rakouský tým není typickým rakouským mužstvem. Převládají v tom kádru cizinci, například chorvatští Kavlak, Simkovič a další. Jsou to prostě hráči z bývalé Jugoslávie a samozřejmě tím tam dělají takovouto trošku herní kvalitu v té kreativitě to, co prostě známe od chorvatských hráčů. Samozřejmě i hráč tmavé pleti Okotie nebo Erwin Hoffer jsou kvalitní fotbalisté, na které Rakousko spoléhá a ukázali, že tu gólovost v sobě mají.

Co by mělo na ně platit v semifinále?
Jako na každého ostatního soupeře. To znamená lepší hra, dobrá útočná fáze, neztrácet míče v přechodové fázi, donutit soupeře hrát ve své obranné polovině tak, aby jsme si dokázali vytvořit útočný tlak a vstřelili branku, popřípadě dobře provedená standardní situace. Samozřejmě, že každé povedené utkání má dva faktory, jedním jste vy a druhým je soupeř. Všechno se odvíjí podle toho, v jaké pohodě se vy nacházíte a co všechno vám soupeř dovolí. Takže všichni víme, co má platit na soupeře, ale je otázka to zrealizovat.

Myslíte si, že čeští mladíci mají zaděláno na skvělou budoucnost?
Podle mě určitě, zrovna tato kategorie je povedený ročník a myslím si, že třetí místo na mistrovství Evropy byť jsme si přáli být ve finále nebylo náhodné. Tento tým za poslední dva roky toho dost dokázal.

Mohou se někteří hráči v budoucnu objevit v národním týmu dospělých?
Doufám, že se objeví a porostou dál, přestože tvrdím, že toto není jejich vrchol. ale jen začátek. Pokud budou schopní navázat na své výkony a ještě přidat, takže si myslím, že v první řadě by se měli stát kvalitními a hráči základního kádru v lize, kde již mnozí jsou. Potom samozřejmě čekat na svoji šanci, řekněme přes jednadvacítku až do mužstva seniorů.

Přijal byste nabídku vést A-tým české reprezentace? Je to podle Vás reálné?
O takových věcech nemohu přemýšlet, protože se nemůžu srovnávat s trenérskými zkušenostmi ani hráčskými minulosti, s trenéry jako je pan Bruckner. Neznám trenéra, který by řekl ne na otázku, zda by mohl trénovat reprezentační tým. ale necítím se teď na to. Naopak si vážím toho, že jsem dostal nabídku asistenta Víty Lavičky v reprezentační jednadvacítce. Beru to, že je to pro mě další postupný krok v mé trenérské kariéře a jsem rád, že můžu s tímto mužstvem nadále zůstat jako aspoň asistent v dalším období.

Co byste chtěl vzkázat českým fandům?
Chtěl bych jim vzkázat, že jsme rádi, že se o dvacítce diskutuje a že s námi žijí a dívají se na nás. Samozřejmě, že bych chtěl předvádět hezčí hru, ale někdy si musíme uvědomit, že je to takový závod, kdy jedete ve škodovce a závodíte s ferrarim. Musíme prostě umět „využít“ naších předností škodovky tak, abychom s ferrarim mohli závodit. Takže vím, že každý divák u televize, když vstane v jednu v noci, že by chtěl vidět zajímavý, napínavý a útočný fotbal, kde je spousta šancí, aby nám víc fandili. My bychom sami chtěli takhle hrát, ale musím zdůraznit, že jsme na tomto šampionátu naráželi na tak silné soupeře, že se to prostě nedalo. Nedokážu si představit situaci, že se Ĺ panělskem hrajeme otevřený fotbal a dostaneme čtyři branky a všichni řeknou, co je to za toho Soukupa, on nemá rozum, on se pouští do bezhlavého útočení tak s kvalitním soupeřem. Měli jsme dvě varianty, buď budeme kritizovaní za fotbal a budeme mít úspěch, a nebo budeme všichni hlupáci. Takže chtěl bych jim vzkázat, aby k nám byli shovívaví a prostě se domnívám, že mistrovství světa je turnaj o úspěchu a my chceme i tu naši hru podřídit tomu, abychom úspěch měli. Věřím tomu, že v jednom zápase se nám povede předvést i dobrý fotbal.

/ FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články