Zpět na » Synot liga » Zahraje si letos Bohemians 1905 ligu?

Synot liga - Zahraje si letos Bohemians 1905 ligu?

0

Líbilo se

14.07. - Zbývají tři týdny do startu české nejvyšší fotbalové ligy, přípravy jednotlivých týmů na ligové souboje vrcholí a na obzoru je první problém. Soud může zakázat start Bohemians 1905 v I. lize.

Devátého července totiž podal Michal Vejsada, majitel původní FC Bohemians Praha, u soudu žádost o předběžné opatření, aby klub Bohemians 1905 nemohl startovat v nejvyšší souteži do doby, než se rozhodne jiný soudní spor o neplatnosti převodu práv a povinností spojených se členstvím v ČMFS.

Co se vlastně děje? Když na původní FC Bohemians Praha byl uvalen konkurz a vše spělo ke krachu klubu, byl určen jeho nástupce. Tím se podle ČMFS stal subjekt Bohemians 1905, jenž se ale nikdy nestal jeho členem. Ačkoli registrace klubu měla proběhnout na jaře 2005, vystupuje Bohemians 1905 stále pod registračním číslem 100001, tedy pod stejným číslem, jako původní klub FC Bohemians Praha, který ovšem nepozbyl členství ani nezanikl. Původní Bohemka je totiž stále v konkursu.

Jsou tu tedy dva kluby pod stejným registračním číslem a to i navzdory tomu, že Vladimír Huml, správce konkurzní podstaty FC Bohemians Praha, převedl práva na Bohemians 1905. Tento převod by měl být podle všeho v rozporu s nařízením soudu, stanovami a předpisy svazu. Může tak být zpochybněna uplynulá sezona druhé ligy, kde Bohemians 1905 startovali.

Navíc, v případě soudního řížení, může a pravděpodobně nastane ještě větší malér. UEFA totiž zakazuje vměšování civilních soudů nebo státu do fungování svazu. Důsledkem by tak mohlo být i vyloučení všech českých týmů z evropských pohárů. Podobná sankce naposled postihla řecký fotbal, jenž vše ale na poslední chvíli zažehnal.

Podle časopisu Totalsport dokonce existuje i právnická studie, kterou si nechal svaz vypracovat. A z té vyplývá, že právní kroky jsou neplatné a byly učiněny v rozporu s podmínkami kokurzního soudu, porušují ustanovení občanského i obchodního zákoníku i stanov ČMFS.

Problém by mohl být alespoň částečně vyřešen kdyby Bohemians 1905 odkoupila původní Bohemians Praha od Michala Vejsady. Majitelé prvně jmenovaného klubu to však odmítli s tím, že otázka nástupnictví je podle nich vyřešena.

Ondřej Hlaváč / fotbalportal.cz / Totalsport

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články