Zpět na » Synot liga » Jak bude vypadat český tým v době MS 2010?

Synot liga - Jak bude vypadat český tým v době MS 2010?

0

Líbilo se

30.07. - České mládežnické reprezentace mají za sebou účinkování na dvou prestižních turnajích. Ještě v živé paměti je obrovský úspěch dvacítky v podobě stříbrných medailí z mistrovství světa, o rok starší vrstevníci si na evropském kolbišti tak dobře nevedli. Nabízí se otázka, kdo z mladíků v obou výběrech přichází v úvahu pro reprezentační áčko?

Následující řádky se pokusí nastínit, kteří fotbalisté z reprezentačních výběrů do dvaceti a jedenadvaceti let mají šanci na uplatnění v seniorském týmu trenéra Karla Brücknera. Současný reprezentační kádr tvoří převážně hráči z úspěšného týmu jednadvacetiletých z let 2000 a 2001. Jen pro zajímavost uveďme, kolik bude některým borcům v době světového šampionátu v roce 2010: Marek Čech (34), Jankulovski (33), Ujfaluši (32), Jarošík (32), Sionko (33), Kulič (35), Heinz (32), Kováč (30), Galásek (37), Koller (37). Pozvolna zřejmě nastává doba, kdy je nutné začít budovat tým s výhledem právě na Mistrovství světa v Jihoafrické republice. Možná i za cenu neúspěchu na případném evropském šampionátu v příštím roce.

Brankáři

Petr Čech na svém místě nemá a zřejmě ještě nějaký ten čas nebude mít konkurenci. Pokud mu vydrží zdraví, může za reprezentaci chytat třeba do čtyřiceti let. Změna by možná prospěla na místě třetího brankáře, který by se měl pozvolna seznamovat s atmosférou v národním týmu, až jednou Čech skončí. Proto by tuto úlohu měl zastávat někdo z mladších strážců tří tyčí. Těžko však vybírat mezi jedním z dvojice Zlámal a Petr, kteří sice ukázali slušnou perspektivu, ale ani jeden z nich nemá jisté místo ve svém klubovém oddílu.

Dobrých brankářů mělo Česko vždy dostatek a jasně se ukazuje, že místo brankáře je post, který reprezentační tým dlouhodobě nejméně trápí.

Obránci

Trenér Brückner má v oblibě „milánský“ model, tedy obranu složenou ze zkušenějších hráčů, u kterých nějaký ten rok nad třicítku není problémem. Inu, myšlenka to špatná není a může i fungovat, ale pokud vezmeme v úvahu častá zranění Grygery či Jiránka, není od věci mít připravené karty v rukávu.

Ještě před turnajem jedenadvacítek a přestupem do FK Moskva se hodně mluvilo o Romanu Hubníkovi. Na šampionátu určitě patřil k lepším, ale problém může nastat v tom, že v ruském klubu zatím nemá místo v sestavě ani zdaleka jisté. Další stoper Kopic prokazoval slušnou výkonnost zatím pouze půl roku a to je krátká doba na reprezentační pozvánku. Velké naděje může Česko vkládat do Ondřeje Mazucha. V lize si na svůj věk udržoval solidní formu a na Mistrovství světa ji jen potvrdil, na svůj mladý věk se chyb ale samozřejmě nevyvaroval. Otázkou je, jak s talentovaným hráčem naloží v italské Fiorentině. Tvrdý boj o místo čeká i jeho kolegu Ĺ imůnka ve Spartě. Velkou smůlu měl Martin Latka, který o vrchol sezóny přišel na poslední chvíli. I on má předpoklady k tomu, aby se v budoucnu v národním týmu objevil.

Možná to bylo způsobeno celkovým pojetím hry, ale je nutné říct, že podpora útoku krajními obránci na ME 21 v českém týmu téměř nefungovala. Kaufman, Kadlec, Ĺ vec ani Kuncl nesplnili požadavky na moderního krajního beka, který se neváhá vydat při zisku míče podpořit útok. Mnohem lépe si v tomto ohledu vedli fotbalisté dvacítky, zejména Lukáš Kubáň. Jeho útočné výlety a centry často nacházely adresáty a v defenzívě rovněž nezklamal. Nejprve však bude muset vyřešit svoji budoucnost. Těžko říci, zda bude moci rozvíjet svůj talent v druholigovém Slovácku. Ani Ondřej Kúdela si nevedl vůbec špatně, na MS si připsal dokonce dvě gólové přihrávky, ale jeho místo je spíše v záložní řadě. Přesun do obrany se ukázal jako z nouze ctnost.

Záložníci

Záložní řada byla několik let největší chloubou českého výběru. Po odchodu Karla Pohorského a Pavla Nedvěda však nastal obrovský problém na obou krajích. Na tomto postu se zpravidla střídají nevýrazný Jaroslav Plašil, do budoucna nepříliš perspektivní Libor Sionko, klasický defenzivní štít Jan Polák a celkem obstojně si vede David Jarolím. Problémy by mohli vyřešit hráči jedenadvacítky. Jedním z nejlepších hráčů, ne-li nejlepším, byl František Rajtoral. Jako jeden z mála se dokázal technicky i fyzicky vyrovnat hráčům Anglie či Itálie. Po zápase ve Walesu si Karel Brückner stěžoval, jak moc jsou jeho svěřenci unaveni. Velmi dobrý fyzický fond ostravského sportovního všeuměla by ho hned mohl zbavit podobných problémů. Osm gólů v minulém ročníků Gambrinus ligy značí i velmi dobrou koncovku. Na opačném kraji o sobě hodně překvapivě dával vědět Jiří Kladrubský. Ukázal fotbalovou drzost a odvahu něco vymyslet. Ne nadarmo po něm toužil i anglický Portsmouth. Pokud uspěje ve Spartě, měl by mít cestu do reprezentačního týmu otevřenou dokořán. Jediná potíž je v tom, že Kladrubský je původním povoláním krajní bek a na tomto místě zřejmě bude i pokračovat. Čistokrevný levák Daniel Pudil už má reprezentační debut za sebou, ale na šampionátu nevybočil z průměru. Možná je ten pravý čas na odchod do zahraničí, aby získal novou výzvu.

Střed zálohy by měl ještě několik let opanovávat Tomáš Rosický, pokud se mu budou vyhýbat zdravotní problémy. Na postu defenzivního záložníka zažívá zřejmě své poslední zápasy Tomáš Galásek. Při jeho zranění si na tomto postu výtečně vedl Jan Polák. Červená karta z Mistrovství světa je snad už zapomenuta a nastal čas dát brněnskému odchovanci druhou šanci v roli defenzivního štítu. Na kraji zálohy zaujal snad jen při porážce s Německem. Sekundovat by mu měl začít Marek Suchý ze Slavie. Pro dvacítku byl naprosto klíčovým hráčem a byl jednoznačně nejlepším defenzivním záložníkem celého turnaje. Všechny pozorovatele snad přesvědčil v tom, že pro tak zodpovědný post, jakým pozice rozbíječe soupeřových útoků je, má výborné předpoklady.

Ăštočníci

Ăštok je v poslední době největší slabinou reprezentačního týmu. Milan Baroš je totálně z formy a při současném stavu nejenže nepatří do základní sestavy, ale svými výkony se pohybuje i na hranici celé nominace. Jan Koller na 99% na příštím Mistrovství světa hrát nebude a až skončí, bude vymalováno. Velkou perspektivu neskýtá ani Marek Kulič, i když momentálně je hráčem pro základní sestavu.

Hra „všechno na Kollera“ musí chtě nechtě jednou skončit. Přesto je tu hráč, který je úplně jiný než Koller, ale přesto je mu nejvíce podobný – Michal Papadopulos. Ano, v poslední době toho moc nepředvedl. Ale měl možnost? Ăštočník Leverkusenu je klasickým hrotem do vápna, jeho životním prostorem je pokutové území, kam potřebuje dostávat kvalitní přihrávky od spoluhráčů. V Německu nedostává šanci, v českém týmu doplácel na hluboce defenzivní pojetí hry. Pokud by okolo sebe měl spoluhráče schopné dát mu kvalitní přihrávku, mohly by přijít kýžené góly. Velmi dobře se jevil i Martin Fillo z Plzně, ale v jeho případě platí to stejné, co v Pudilově – možná je na čase změnit vzduch. Další rychlý útočník Kysela potřebuje dobrou jarní formu potvrdit i v dalších zápasech. Obrovský potenciál v sobě skrývá Martin Fenin, největší hvězda české dvacítky. Pokud bude pokračovat ve výkonech z MS i v Teplicích, možná by se vyplatilo dát mu šanci v některém z přípravných zápasů. Zaběhnuté stereotypy se zkouší už několik let dokola, je třeba zkusit i něco nového s novými hráči. Trn z paty by reprezentaci mohl vytrhnout Tomáš Necid, ale v sedmnácti letech nemůže být považován za spasitele, ba ani ve dvaceti.

Za tři roky…

Mistrovství světa v Jihoafrické republice se blíží. Fanoušky samozřejmě bude zajímat už jen to, s jakým týmem vstoupí Česko do kvalifikace. Nelze se omezit pouze na tyto dva výběry do dvaceti a jedenadvaceti let, vždy se může na scéně objevit hráč, který prokáže schopnost obstát na mezinárodní úrovni. Ale přesto, popusťme uzdu fantazii a zkusme sestavit třiadvacetičlennou nominaci na MS 2010. V závorce je uveden věk hráče v době MS.

Brankáři: Čech Petr (28), Drobný (30), Lejsal (27)
Obránci: Jankulovski (33), Kováč (30), Rozehnal (29), Ujfaluši (32), Grygera (30), Kladrubský (24), Latka (25), Mazuch (21)
Záložníci: Jarolím David (31), Matějovský (28), Rosický (29), Polák (29), Suchý (22), Rajtoral (24), Sivok (26), Pudil (24)
Ăštočníci: Baroš (28), Papadopulos (25), Bednář (27), Fenin (23).
Věkový průměr týmu: 27,2 let.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články