Zpět na » Synot liga » Sparta jako vždy hodně nakupovala

Synot liga - Sparta jako vždy hodně nakupovala

0

Líbilo se

30.07. - Sparta byla jako vždy velmi čilá na přestupovém trhu. Stává se již téměř sparťanskou tradicí, že každý půlrok co půlrok se mění složení kádru. Je tedy otázkou komu to prospívá a komu ne.

Sparta bude hrát tradičně jako každý rok v evropských pohárech, a tak potřebuje široký kádr. Tomu také uzpůsobila přestupovou politiku. Do Sparty v létě přišli: Kúdela (Slovácko), Limberský (Plzeň), Kladrubský (České Budějovice), Abraham (Ml. Boleslav), Žofčák (Ružomberok), Zlámal (Zlín, ukončení hostování), Ĺ imůnek (Kladno,ukončení hostování), Holenda (České Budějovice,ukončení hostování), Petržela (Jablonec,ukončení hostování) a naposledy Kozáčik (Slavia).


Naopak kádr letenského týmu zatím opustili: Blažek (Norimberk), Kučera (Bruggy), Jun (Trabzonspor,ukončení hostování), Drobný (Augsburg), Ančic (Žilina), Jeslínek (Kladno, hostování), Voříšek (Ml.Boleslav, hostování), Jungr (České Budějovice, hostování), Ĺ imák (Jena) Vršajevič a Miski (oba Kladno, hostování).


Mezi příchozími hráči jsou zvučná jména, které byly vesměs oporami svých týmů. Teď se ale stanou jen jeho součástí a někteří se dokonce nevejdou ani na lavičku. To může některé zvláště mladé hráče přibrzdit v jejich kariéře. Variantou je hostování v jiném týmu, ale pro samotného hráče není dobré rok co rok střídat klub.
Kádr je tak široký, že vlastní odchovanci Sparty to mají velmi těžké. Jen málo hráčů se opravdu dokázalo prosadit přes A tým Sparty. Nejlepší příklady je Tomáš Rosický nebo Tomáš Hübschman. Opačných případů je ale mnohem více. Například Jan Rajnoch vždy patřil k oporám svých týmů. Na Letné ale nikdy šanci nedostal. Dále můžeme třeba jmenovat liberecké Radka Hochmeistera, Jiřího Bílka a Filipa Dorta, teplidké Martina Kleina a Petra Lukáše, plzeňské Tomáše Radu a Marka Jarolíma nebo jabloneckého Jana Svátka a další. To jsou hráči, kteří ve svých dobách platili za talenty, ale ve Spartě nikdy nedostali pořádnou šanci.


Sparťané ač mají kvalitní mládež, mladé hráče také kupují. Často se ale stane, že se hráč neprosadí. Příkladem nevydařeného nákupu může být třeba Pavel Malcharek. Do Sparty odešel v osmnácti z Vítkovic jako velký talent, tam však nehrál a po roce se stěhoval do Slovácka, kde byl znát jeho roční výpadek. Nebo ještě lepší příklad z minulé doby – Milan Kopic, ve Spartě šanci nedostal, zato v Mladé Boleslavi je základním kamenem obrany Středočechů.


Opačný případem je Martin Fillo. Ten do Sparty před časem jít odmítl. Neměl jistotu, že by pravidelně nastupoval, a tak se rozhodl nabídku Sparty odmítnout. A udělal dobře. V Plzni se vykopal přes svůj mladý věk v oporu týmu a na letošním Mistrovství Evropy do 21 let patřil k nejlepším hráčům českého týmu.


Nyní je však situace v letenském kádru o to horší, protože ve Spartě je zhruba 30 kandidátů na základní sestavu. Takže je jasné, že většina hráčů bude zklamána. Situaci dobře vystihují brankáři. Na jedno místo v brance jsou čtyři žhaví kandidáti – Grigar, Poštulka, Zlámal a nově i Kozáčik. Grigar pravděpodobně opět půjde jinam a má nakročeno, aby skočil jako Malcharek - jeho kolega z Vítkovic. Zůstanou tak tři jména, tedy jeden bude chytat, jeden bude náhradník a na jednoho zbude tribuna. Tedy jinými slovy dva kvalitní gólmani chytat prostě nebudou. V generálce proti Rostocku chytal Poštulka, tedy vše nasvědčuje, že velký talent Zlámal bude dvojka, nebude tedy moci rozvíjet svůj talent a v ČR tak můžeme přijít o kvalitního gólmana.


Podobná situace je na všech postech. Je však jisté, že někteří hráči půjdou opět hostovat jinam. Tím se letenský kádr zredukuje na nějakých dvacet jmen. Podobně jako Zlámal jsou na tom i ostatní talentovaní mladí hráči – Ĺ imůnek, Kúdela, Kladrubský, Kolář, Vacek a Holenda.


Už v zimě mluvčí Sparty Lukáš Přibyl uvedl pro internetové stránky klubu: "Chceme stabilizovat současný tým. Sparta prošla v minulosti velkou obměnou. Proto nelze očekávat velké změny. Pokud přijde velmi zajímavá nabídka na hráče Sparty, posoudíme ji, ale rozhodně nebudeme prodávat více hráčů ze současného základu. Naopak nelze očekávat žádný přiliv nových tváří do současného týmu. A jak už tak tradičně bývá tolik kýžená stabilizace nepřišla v zimě a nepřišla ani teď.


V minulosti Sparta vždy hodně nakupovala, to hrávala ale pravidelně Ligu Mistrů. Tam si její hráče vždy vyhlédli skauti především z Ruska nebo Turecka. Ti pak učinili více než slušnou nabídku a v Česku nadprůměrní hráči se ihned stěhovali na východ. Vedení Sparty neváhalo a vždy hráče pustilo. Někteří se prosadili jiní ne. Příkladů je mnoho: Meduna, Ĺ írl, Zelenka, Kováč, Voříšek, Petrouš a další. Liga tedy přišla o zajímavá jména, které by jinak asi zůstali v Česku. Tento trend se v posledních letech zastavil, protože Sparta už dlouho žádný velký úspěch v Evropě nepředvedla.

Michal Horáček / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články