Zpět na » Synot liga » Kluby před sezonou 1/4: Baník má za úkol napravit minulou sezonu, pražští nováčci chtějí překvapit

Kluby před sezonou 1/4: Baník má za úkol napravit minulou sezonu, pražští nováčci chtějí překvapit

Kluby před sezonou 1/4: Baník má za úkol napravit minulou sezonu, pražští nováčci chtějí překvapit © fcb.cz - Tomáš Frejlach a Martin Lukeš (Baník Ostrava)

0

Líbilo se

25.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE Do začátku nového ročníku Gambrinus ligy zbývá už jen pár dnů. FotbalPortal.cz vám proto přichystal představení všech prvoligových klubů, zhodnotil jejich ambice a letní změny v kádrech. Jako první přišly na řadu kluby Slovácka, Baníku, Dukly a Žižkova.

Čtyřdílný seriál, který se bude věnovat před startem ligy všem prvoligovým klubům, začínáme představením dvou moravských (resp. jednoho slezského) a dvou pražských celků.

Slovácko a Baník Ostrava byly v minulé sezoně blízko sestupu, nakonec se mu vyhnuly. Naopak pražské týmy Dukly a Žižkova dělaly svým příznivcům radost a jejich odměnou je účast v české nejvyšší fotbalové soutěži.

1. FC Slovácko

Mužstvo Slovácka v minulé sezoně mělo mnohem lepší podzim než jarní část sezony. Bylo to dáno zejména úspěšnými domácími zápasy. Na ně by chtěli svěřenci trenéra Soukupa spoléhat i v nadcházející sezoně. Na své příznivce se totiž Slovácko může spolehnout.

Jihomoravský celek posílil svůj kádr o tři hráče, přišli Trousil, Došek a Poliaček. Jinak z klubu hráči spíše odcházeli. Hodně se hovořilo o odchodu útočníka Petra Švancary. Nicméně kouč Soukup se rozhodl, že v následujícím období už na "mercedes" spoléhat nechce. Ten tak zamířil do druholigového Brna.

Zápasy v přípravném období se Slovácku celkem vydařily. Hráči Slovácka si připsali několik výher, pozitivní pro trenéra je určitě fakt, že mužstvo hrálo velmi dobře v defenzivě. Generálku na ligu zvládlo Slovácko proti Opavě, když vyhrálo 1:0.

Ambice: Slovácko je tým, který disponuje útulným fotbalovým prostředím, nicméně každoročně se musí dívat na svou finanční situaci. Také proto je hlavním úkolem klubu, aby se vyhnul boji o záchranu. Moravský klub neměl patřit mezi nejhorší týmy soutěže, ale pohybovat se nejspíše bude v dolní polovině tabulky.

Přišli: Trousil (Brno), Došek (Liberec), Poliaček (Senica)

Odešli: Švancara (Brno), Urbánek (Senica), Szmek (Třinec, hostování), Cissé (Bohemians 1905, návrat z hostování), Nešpor (Vlašim, návrat z hostování), Valenta (Jablonec, návrat z hostování)

Baník Ostrava

Baník má jednoznačný cíl. Odčinit loňské neúspěšné vystoupení na všech frontách a dělat svým věrným příznivcům zase radost. Na nejvyšší pozice v Ostravě nemyslí, mladičký kádr kouče Marka bude rád, když se probojuje do horní poloviny tabulky.

Po odchodu Bolfa a Nevese musí ve slezském klubu hledat novou stoperskou dvojici. Jedním z pilířů obrany by měl být Adámik, jenž přišel ze slovenské Bánské Bystrice. Z Baníku je pryč útočník Zeher, který se nikdy natrvalo neusídlil v základní sestavě. Novou gólmanskou jedničkou se stal Krbeček.

Přípravu na sezonu Baník nezačal špatně, jenže pak přicházela jedna prohra za druhou. Ostravany navíc trápila mizerná defenziva, která hořela v generálce proti Třinci, kterou Baník prohrál 1:3. Fanoušci tak před ligovým ročníkem nemohou být optimističtí.

Ambice: Ostravský klub měl v předešlých ročnících smělé cíle, ovšem nyní je situace jiná. Klub zmítaný finančními problémy bude mít co dělat, aby nebojoval o holé přežití. Vedení, trenér i hráči věří, že tým má na to, aby se pohyboval v klidném středu tabulky. Jenže například v minulé sezoně chtěl Baník bojovat o evropské poháry a nakonec skončil až na čtrnáctém místě.

Přišli: Adámik (Bánská Bystrica), Dreksa (Olomouc, hostování), Badaljan (Most), Droppa (Vlašim), Krbeček (Plzeň, hostování), Tomanica (Žilina)

Odešli: Bolf (konec kariéry), Neves (konec smlouvy), Daněk (Plzeň, návrat z hostování), Wojnar (Mladá Boleslav), Zeher (Prešov), Buček (Sokolov), Vrťo (Vlašim, hostování)

Dukla Praha

Klub, který se může pyšnit jedenácti ligovými tituly, si prožil velký pád a už málokdo věřil, že by si v nejbližší době zahrál právě první ligu. Jenže v minulém ročníku fotbalisté Dukly s přehledem postoupili a jejich nejvěrnější fanoušci se mohou těšit na boje s nejlepšími mužstvy Česka.

Duklu sice v letní přestávce opustil nejlepší kanonýr druhé ligy Chigou, ovšem ze Žižkova přetáhla vysokého útočníka Markoviče, který také střílel branky jako na běžícím páse. Dalšími posilami byli ještě Švejdík ze Sparty a Podrazký ze Sokolova. Dá se říct, že pražský celek má kvalitativně stejně silný kádr jako ten, který vyhrál druhou ligu.

Poslední přípravný zápas na ligu zvládli fotbalisté Dukly na výbornou. Třetiligový Písek porazili 5:0, přičemž po dvou brankách dali útočníci Markovič a Berger. Na branky prvně jmenovaného bude Dukla v první lize velmi spoléhat.

Ambice: Pražská Dukla si nejvyšší českou soutěž zahraje po 17 letech, a tak je cíl klubu jasný. Chce se udržet v soutěži a v některých zápasech potrápit favority. Dukla se s největší pravděpodobností bude pohybovat na hraně sestupu a čeká ji velký boj.

Přišli: Švejdík (Sparta, hostování), Markovič (Žižkov), Podrazký (Sokolov)

Odešli: Jakubov (Mladá Boleslav), Macháček (Příbram), Radosta (Vlašim, hostování), Kučera (Všenory), Chigou, Vrána (oba konec smlouvy), Mičič (Polkowice)

Viktoria Žižkov

Žižkov v loňské sezoně bojoval o to, aby se vrátil do nejvyšší soutěže. To se mu povedlo a nyní by se klub chtěl na delší dobu usídlit v první lize. Vedení opět očekává boj o záchranu, se kterou má Viktoria v posledních letech bohaté zkušenosti.

Mužstvo se oproti minulému ročník příliš nezměnilo. Řada hráčů je v klubu na hostování, na přestup přišli pouze Lafrance z Mostu a Bartl z Hlučína. Výrazným oslabením je pak odchod kanonýra Markoviče do Dukly. O branky se tak bude muset starat více hráčů.

Na rozdíl od jinách klubů, neměli fotbalisté Žižkova tradiční generálku na ligu. Místo ní sehráli modelové utkání na 2x40 minut. “Hra odpovídala stádiu přípravy. Hráči to zvládli v dobrém temp, řekl na klubovém webu kouč Martin Pulpit.

Ambice: Fotbalisté Žižkova jsou druhým nováčkem a jejich ambice jsou tedy stejné jako u pražské Dukly. Na rozdíl od druhého pražského týmu mají s nejvyšší soutěží více zkušeností, což by se na výkonech mohlo projevit. Nedá se však předpokládat, že by hráli uprostřed tabulky či dokonce v její horní polovině.

Přišli: Lafrance (Most), Bartl (Hlučín), Folprecht (Sparta, hostování)

Odešli: Markovič (Dukla), J. Brabec (Sparta), Zawada (Baník, návrat z hostování)

Kam dál?

Michal Sitek / FotbalPortal.cz

Nejnovější články