Zpět na » Synot liga » Petr Kabíček: Vážím si fanoušků Ostravy

Synot liga - Petr Kabíček: Vážím si fanoušků Ostravy

0

Líbilo se

14.08. - Během zápasu Ostravy s Mostem bylo prý slyšet několikrát rasistické hučení baníkovců. "Po upozornění to následovalo minimálně desetkrát," řekl v exkluzivním rozhovoru Petr Kabíček pro FotbalPortal.cz

Pokud se do čtvrtka neomluvíte v ČT fanouškům Baníku, podá na vás jede z nich prý trestní oznámení.
On má právo na mě podat žalobu, já mu v tom nebudu bránit.

Já jsem kontaktoval jednoho právníka a ten říká, že vy jste nemluvil o tom fanouškovi konkrétně, ale bylo to míněno obecně. Myslíte si, že to skutečně ten fanoušek podá?
Může, v tom ho nebudu vůbec ovlivňovat. Jestli je přesvědčenej o tom, že bylo všechno v naprostým pořádku, tak ať to udělá.

A jak to tam bylo? Vy jste to tam slyšel?

Ano, já je mám zaznamenané.

A můžete říct konkrétně na jaké hráče to bylo?

Já se k tomu nebudu říkat nic víc. Pokud mě o to někdo požádá, tak předložím důkazy o tom, že z ochozů ostravského stadionu se ozývaly takzvané opičí skřeky neboli huhuhu a jiné rasisticky zabarvené hesla.

Kdy to bylo?

Probíhalo to v druhém poločase a velmi sporadicky i v prvním.

Jak jste na to přímo na stadionu reagoval?

Já jsem na to nereagoval vůbec. Já nezasahuju do průběhu zápasu, protože jsem pouze předsedou představenstva a nejsem členem realizačního týmu.

V zápise o utkání je napsáno, že rozhodčí Adam vyzval přes pořadatele fanoušky Baníku aby se zklidnili. Myslíte si, že by rozhodčí měli i ukončovat zápasy?

Vím určitě, že hlavní rozhodčí požádal hlavního pořadatele o to, aby upozornil diváky, že tak konat nemají. Takže jasně vidíte, že to jednou provedli. Už není pravda, že na ostravském stadionu v zápase s Mostem nedocházelo k rasově zabarveným skandováním, že jo? Protože když hlavní rozhodčí upozornil pořadatele, aby upozornil diváky že tak nemají konat... A poté co tedy hlavní rozhodčí upozornil hlavního pořadatele, který to měl nechat vyhlásit rozhlasem, což jsem asi přeslechl, tak ti diváci v tom dále pokračovali. A to je ten základní moment! Všichni už víme, že v zápisu bylo zachyceno to, že se diváci chovali nevhodně a hlavní pořadatel byl na to upozorněn. Takže nejen že na ostravském stadionu nebylo nic, bylo to tam minimálně jednou, že je to tak?

Ano...
Ale my víme, že po tomto upozornění to následovalo minimálně desetkrát!

Desetkrát?
No jistě. To je nevuvěřitelné!

To je neuvěřitelné.
Že vy mi nevěříte? Že si myslíte že přestože mám univerzitní vzdělání, že hovořím plynně čtyřmi cizími jazyky a jsem veselá kopa, že mi nevěříte, že ne?

Myslel jsem spíše, že to bylo dvakrát, třikrát, ale tohle mi vyráží dech.

Mě to vyrazilo dech předtím. Víte, já jsem odjížděl z Ostravy totálně na dně, protože mužstvo hrálo v prvním poločase nejlepší fotbal co jsem kdy od mosteckého týmu venku viděl. Oboya, Toleski, Da Silva, Pilař. Obrana držela. Perfektní výkon, křižné přihrávky, nádherné góly. Pak PRĂ�SK, Toleski venku. Za věc, kterou v běžném utkání když udělá někdo uprostřed hřiště dostane jenom vyhubováno. A oni ho vyrazili. Tím se oslabil tým. A pak když v druhé půli nastalo to, co z lidského hlediska nemůžu pochopit a nemůžu nechat to na těch klucích, když mi třeba po zápase říká Patrick Oboya: "Petr Kabicek, I am monkey? I am monkey?" Jsem opice? A já mu říkám, nejseš Patricku. A já poslouchám Patricka, jak volá domů svému otčímovi a já samozřejmě té jeho "afričtině" moc nerozumím, ale on za každým desátým slovem říká monkey. A teď si představte, že já jako předseda představenstva nebudu proti tomu bojovat a ti kluci mi budou fňukat domů, co se to tady děje. V České republice. Že se dělá na černochy huhuhu? Já tím nesleduji vůbec nic nekalého, já tím sleduji pouze ochranu mých hráčů, se kterými mám profesionální smlouvy a od kterých vyžaduji, aby je plnili, ale kteří vyžadují na mě, abych plnil svoje povinnosti já. A já jsem povinnen jim zajistit takové podmínky v České republice, aby mohli uplatnit svůj talent a svoje schopnosti. A to jsem jim na stadioně v Ostravě nezajistil.

Já to chápu.
V minulosti tomu bylo i v Mostě. Vy víte, že když Mendy přišel do Mostu tak na něj hučeli. Ale víte co jsme udělal? Já jsem se sebral, zašel jsem do sekoru těch našich radicals a řekl jsem jim: "Tak to teda ne, hoši. Tak to teda takhle nebude!" a už se to neopakovalo. Víte, já jsem taky dostával emaily typu Ještě jednoho černocha, Kabíčku, a já už na fotbal nepůjdu. Tak jsem mu napsal "Tak nechoď a já budu rád." Víte, já jsem předseda představenstva v Mostě, který se nebojí a ten problém, který doma mám, ho vyřešit. Mám ale takový dojem, že v jiných klubech ten problém mají, protože se operuje s takzvanými vynikajícícmi fanoušky, kteří doprovázejí tým ven. Nedokážou si ale přiznat to, že mezi těmi tisíci výbornými fanoušky je deset patnáct kreténů - kretén je ze slova creten, francouzsky. Nechte si to přeložit. - a o to mi jde. Aby se to už na českých stadionech nikdy neopakovalo.

Právě. Anebo když se to opakuje, tak tam ten fanoušek nemá příště co dělat na tom stadioně.

Ano, přesně tak. Já si vážím, a to napište tučným písmem prosím, fanoušků Ostravy. Mají to dobře zorganizované. Jsou fantastičtí, skandují výborně, převážná většina nich. Ale jak oni můžou připustit to, že se mezi ně vmísí skupinka fanoušků, která by tam neměla vůbec co dělat, vůbec by tam neměla být. Oni si je musí vyloučit. To je samočistící proces, to nebude místo nich čistit nikdo ze svazu, z policie. To si musí vyčistit sami. A čím dřív to udělaj, tím to bude lepší.

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články