Zpět na » Synot liga » Pryč s rasismem! Ale jak?

Pryč s rasismem! Ale jak?

0

Líbilo se

28.08. - Na tom, že rasismus na stadiony nepatří, se shodne většina z nás. Na stadiony ani nepatří antisemitské pokřiky a ani házení zapálené pyrotechniky na plochu. Ona pyrotechnika na stadiony nepatří podle svazových regulí dokonce vůbec, jen není ochota zákaz dodržovat.

V prvních čtyřech kolech letošního ligového ročníku jakoby mnohým přetekl pohár trpělivosti. Hučení sparťanů na libereckého Hudsona, údajné hučení části ostravských fanoušků na mostecké hráče tmavé pleti, sparťanské antisemitské pokřiky a také jejich házení zapálené pyrotechniky na hrací plochu, přičemž mohli zranit i své vlastní hráče.

Jenže jak dostat rasismus a další nešvary ze stadionů? Nabízí se několik radikálních řešení:

  • Ukončit při prvním skandování zápas. Možno proveditelné, leč s velkými důsledky pro "normální" fanoušky na stadionu, pro sponzory, v případě televizního přenosu i pro fanoušky u televizních přijímačů a samotnou televizi, která by najednou musela narychlo zařadit do vysílání nějaký jiný program. Pravděpodobnost, že se tomu tak bude dít je tedy vskutku minimální.
  • Nejprve fanoušky vyzvat ať se zklidní a pokud na první výzvu neuposlechnou, přerušit zápas a provinivší fanoušky během této doby vyvést ze sektoru a začít znovu až budou všichni provinivší fandové vyvedeni. Problémem je, že se jen tak lehce nevzdají a zápas by se mohl protáhnout i o několik desítek minut. Pravděpodobnost, že by to zabralo a svaz se k tomuto řešení uchýlí, je však o něco vyšší než v prvním případě.
  • Napoprvé fanoušky vyzvat ať se uklidní, při opakování ukončit předčasně zápas. To mají rozhodčí doporučeno již nyní, ale zatím se nikdo z nich k tomuto řešení neodhodlal. Problém je stejný jako v prvním případě, normální fandové by byli ochuzeni o třeba i podstatnou část zápasu. Klidně by se totiž mohlo stát, že zápas bude ukončen ještě během prvního poločasu. Pokud by se vysílal v televizi, problémy by znovu měla i ČT, která by musela do vysílání zařadit nějaký jiný program. Nadšení by zřejmě nebyli ani sponzoři.
  • Vyzvat fanoušky ať se uklidní a i pokud se tomu tak nestane, zápas normálně dohrát. Další domácí zápas by se však hrál více než například 150 kilometrů od stadionu klubu, jehož fanoušci se provinili. To by bylo nejspíše nejlepší řešení, protože během rozehraného zápasu by diváci nepřišli o část utkání, televize by nemusela zařazovat jiný program do vysílání.


Samozřejmostí však je dovybudovat kvalitní kamerový systém, podle kterého by bylo provinivším fanouškům jejich nevhodné chování prokázáno a na základě záznamu by jim byl zakázán vstup na stadion. Klub by po nich také vymáhal škodu z ušlého zisku.

Nejhorší však je, že již v současné době tu možnosti jak dostat rasismus ze stadionů jsou, jenže zatím se nikdo neodhodlal je využít. Rozhodčí mají pravomoc ukončit předčasně zápas, rozhodčí Kovařík v zápase Sparty na Žižkověod toho nebyl daleko, jenže zatím nikdo tak neučinil. Až se tak stane, možná že se situace zmírní i za stávajících podmínek.

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Nejnovější články